Castor (1917)W
Castor (1917)

Castor – polski holownik z okresu dwudziestolecia międzywojennego, służący początkowo w polskiej Marynarce Wojennej, a następnie w służbie cywilnej. Jednostka została zbudowana w 1917 roku w niemieckiej stoczni w Królewcu, po czym wiosną 1920 roku została zakupiona przez Polskę. W latach 1920–1922 służyła w polskiej Marynarce Wojennej, a następnie używano ją w służbie cywilnej. Podczas II wojny światowej holownik pływał pod banderą III Rzeszy, a po jej zakończeniu powrócił do kraju. Jednostka została wycofana w 1955 roku i zezłomowana w 1958 roku. „Castor” i zakupiony w tym samym czasie „Pollux” były pierwszymi holownikami w polskiej flocie.

SMS HamburgW
SMS Hamburg

SMS Hamburg - niemiecki krążownik lekki.

ImpieratorW
Impierator

Impierator ros. Император – statek pasażerski oraz okręt służący w marynarkach wojennych Imperium Rosyjskiego, obu stron rosyjskiej wojny domowej, Republiki Estońskiej, ZSRR oraz III Rzeszy. Brał udział w obu wojnach światowych i wojnie estońsko-bolszewickiej działając na wodach jeziora Pejpus. Kilkakrotnie zatopiony, zezłomowany po 1953 roku.

ORP Komendant PiłsudskiW
ORP Komendant Piłsudski

ORP „Komendant Piłsudski” – polska kanonierka z okresu międzywojennego, należąca do typu Wodoriez. Zbudowana w Finlandii na zamówienie rosyjskiej carskiej marynarki wojennej, w której miała służyć w charakterze dozorowca. Przejęta przez Finów w 1917 roku i odsprzedana w 1920 roku polskiej Marynarce Wojennej. Wraz z bliźniaczym ORP „Generał Haller” służył głównie do szkolenia, a przez większość służby administracyjnie przynależał do Dywizjonu Minowców. Wziął udział w kampanii wrześniowej, prawdopodobnie samozatopiony w porcie w Helu. Wyremontowany przez Niemców, służył w Kriegsmarine do września 1943 roku. Zatopiony w wyniku nalotu bombowego w porcie w Nantes.

ORP Nieuchwytny (1934)W
ORP Nieuchwytny (1934)

ORP Nieuchwytny – polski rzeczny ciężki kuter uzbrojony z okresu międzywojennego, II wojny światowej i okresu powojennego.

ORP SmokW
ORP Smok

ORP „Smok” – pełnomorski holownik, zbudowany w 1922 roku w La Rochelle we Francji. Pływał u różnych armatorów we Francji i Belgii. Zakupiony w 1932 roku przez polską marynarkę wojenną służył jako: holownik, okręt szkolny, pomocniczy okręt minowy. Wielokrotnie przebudowywany. Wziął udział w Kampanii Wrześniowej przewożąc materiały z Gdyni do Helu. Dla zablokowania wejścia do portu w Helu został samozatopiony. Wydobyty przez Niemców i po remoncie wcielony do służby pod nazwą „Rixhöft”. Pływał do 1945 roku, kiedy to zatonął na lotniczej minie morskiej.

SMS M 85W
SMS M 85

SMS M-85 – niemiecki trałowiec typu M o wyporności 553 ton, który zatonął 1 października 1939 roku na północ od Jastarni, poderwany na polskiej minie SM-5 postawionej przez okręt podwodny ORP „Żbik” typu Wilk. M-85 wchodził w skład 7. Flotylli Poławiaczy Min, w rejsie w którym zatonął okrętem dowodził okrętem dowodził Lt.z.S Ulrich. W wyniku eksplozji zginęły 24 osoby z 71 osób załogi w tym rejsie. Pozostali członkowie załogi zostali podjęci przez trałowiec M-122 oraz R-Boaty. Po kapitulacji Helu, uratowani członkowie załogi M-85 wydobyli z dna zatopione przez ich załogi polskie trałowce ORP „Czajka” i „Żuraw”.

Sokół (1909)W
Sokół (1909)

Sokół – polski holownik z okresu międzywojennego i II wojny światowej, wybudowany w roku 1909 przez niemiecką stocznię Franz Schenk w Elblągu jako Charlotte, a w 1920 wcielony do Polskiej Marynarki Wojennej. W czasie wojny zdobyty przez Niemcy, służył jako Grabau, a po wojnie nadal służył w Marynarce Wojennej pod nazwami: Majster, BG 3 i H 3.

SMS V 155W
SMS V 155

V 155 - niemiecki niszczyciel z okresu I wojny światowej. Szósta jednostka typu V 150. Po wojnie przeklasyfikowana na torpedowiec. W czasie II wojny światowej okręt pomocniczy. Zatopiony przez załogę 22 kwietnia 1945 roku.

SMS V 156W
SMS V 156

SMS V 156 - niemiecki niszczyciel z okresu I wojny światowej, siódma jednostka typu V 150. Po wojnie przeklasyfikowana na torpedowiec. W czasie II wojny światowej okręt pomocniczy. Zatopiony przez załogę w Kilonii 3 maja 1945 roku.

SMS V 157W
SMS V 157

SMS V 157 - niemiecki niszczyciel z okresu I wojny światowej, ósma jednostka typu V 150. 18 maja 1915 roku zderzył się z SMS V 150. Po wojnie przeklasyfikowana na torpedowiec. W czasie II wojny światowej okręt pomocniczy. Zatonął na minie 22 października 1943 roku nieopodal Mierzei Helskiej.