
Anwärter – kandydacki stopień polityczny i paramilitarny w partii NSDAP i sztafetach SS.

Hauptscharführer - podoficerski stopień paramilitarny w SS, który odpowiadał stopniowi Oberfeldwebel w Wehrmachcie. Na patkach Hauptscharführera były dwie gwiazdki i belka, natomiast na pagonie znajdowały się dwie gwiazdki otoczone białym pasmem. W SA jego odpowiednikiem był SA-Obertruppführer.

Reichsführer SS – najwyższy stopień w całej SS. W dosłownym tłumaczeniu: wódz SS w całej Rzeszy. Stopień ten w Wehrmachcie odpowiadał stopniowi Marszałka Rzeszy. Stopień ten był również najwyższym stopniem policji III Rzeszy - osoba posiadająca go dowodziła nie tylko całą SS, ale też całą policją.

SS-Mann był to podstawowy stopień w SS. Jego posiadacz posiadał pełne uprawnienia wynikające z przynależności do organizacji. Oznaczenia mundurowe: czarne patki i czarne pagony. Odpowiednikiem w SA był SA-Mann.

SS-Oberschütze – był to stopień obowiązujący w Waffen-SS, na który awansowani byli członkowie formacji, którzy w czasie pierwszych sześciu miesięcy służby nie otrzymali nagany. Jego odpowiednikiem w Wehrmachcie był stopień Gefreiter.

SS-Oberstgruppenführer - najwyższy stopień paramilitarny w SS z korpusu generałów, wprowadzony 4 kwietnia 1942 roku. W siłach lądowych Wehrmachtu odpowiada mu stopień Generaloberst. Otrzymały go tylko cztery osoby:Kurt Daluege Josef Dietrich Paul Hausser Franz Xaver Schwarz (honorowo)

SS-Schütze - strzelec, podstawowy stopień wojskowy w Waffen-SS. Jego odpowiednikiem w Allgemeine-SS był stopień SS-Mann.

Sonderführer - stopień specjalistyczny w III Rzeszy. Sonderführer nie posiadał przeszkolenia wojskowego na poziomie wymaganym dla oficera lub podoficera, jednak wyróżniał się kompetencjami niezbędnymi do przydziału etatowego w jednostkach np. medycznych czy też propagandowych. Jego skrót to Sdf lub Sf.

SS-Untersturmführer – stopień paramilitarny w III Rzeszy w Schutzstaffel (SS), który w Waffen-SS odpowiadał stopniowi podporucznika (Leutnant) w siłach zbrojnych Rzeszy (Wehrmacht). Jego odpowiednikiem w SA był SA-Sturmführer, który w 1935 zmieniony został na SS-Untersturmführer.

Sturmscharführer - najstarszy podoficerski stopień paramilitarny w SS, który odpowiadał stopniowi Stabsfeldwebel w Wehrmachcie. Na patkach Sturmscharführera były dwa romby i dwie belki, natomiast na pagonie były trzy romby ustawione w piramidę i obwiedzione białym pasmem. Jego odpowiednikiem w SA był SA-Haupttruppführer.

Unterscharführer - najmłodszy podoficerski stopień w SS, który odpowiadał stopniowi Unteroffizier w Wehrmachcie. Oznaką stopnia Unterscharführera była jedna kwadratowa "gwiazdka" noszona na lewej patce kołnierza. W SA odpowiadała mu ranga SA-Scharführer.