United States NavyW
United States Navy

United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.

16 Eskadra Okrętów PodwodnychW
16 Eskadra Okrętów Podwodnych

16 Eskadra Okrętów Podwodnych – strategiczna jednostka amerykańskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym, nosicieli pocisków balistycznych klasy SLBM, z baza macierzystą w Naval Submarine Base Kings Bay w stanie Georgia na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Blue AngelsW
Blue Angels

Blue Angels – zespół akrobacyjny Marynarki Stanów Zjednoczonych, utworzony w 1946 roku. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych mają własny zespół akrobacyjny, założony w 1953 roku, znany jako Thunderbirds.

David Taylor Model BasinW
David Taylor Model Basin

David Taylor Model Basin – amerykańskie centrum testowe, naukowo-badawcze i konstrukcyjne marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych w Bethesda w stanie Maryland. Właścicielem David Taylor Model Basin jest najwyższe dowództwo techniczne US Navy: Dowództwo Systemów Morskich US Navy, zarządza zaś instytutem zajmujący się akustyką okrętów, technologiami stealth oraz hydrodynamiką Carderock Division of the Naval Surface Warfare Center. Kompleks należy do największych na świecie instalacji badawczych i testowych zajmujących się kwestiami fizyki środowiska wodnego oraz konstrukcyjnymi okrętów i niektórych rodzajów uzbrojenia. Kompleks David Taylor Model Basin stanowi m.in. budynek o długości 3200 stóp mieszczący między innymi trzy niezależne baseny – centra testowe: Basen Wód Płytkich, Basen Wód Głębokich oraz Basen Wysokich Prędkości, przy czym dwa ostatnie baseny wyposażone są m.in. w urządzenia zdolne do generacji zarówno stałych jak i nieregularnych fal wodnych. Baseny centrum wykorzystywane są do przeprowadzania szerokiego wachlarza badań i testów hydrodynamicznych, obejmujących zagadnienia związane m.in. z oporem, stabilnością statyczną w spokojnych wodach, charakterystykami napędu strumieniowego, ruchem pionowym i poziomym w wodzie, siłami hydrodynamicznymi oddziaływającymi na ciała zanurzone w wodzie i wiele innych. Dodatkowo, Basen Wysokich Prędkości wykorzystywany jest do pomiarów sił hydrodynamicznych powstających w ruchu wodolotów, ślizgaczy i innych szybkich jednostek operujących w wodach spokojnych lub falujących. Poziom wody w Basenie Wód Płytkich może być regulowany w zależności od potrzeby symulowania warunków panujących na rzekach, kanałach i innych zamkniętych bądź ograniczonych środowiskach wodnych.

Dictionary of American Naval Fighting ShipsW
Dictionary of American Naval Fighting Ships

Dictionary of American Naval Fighting Ships z ang. Słownik okrętów amerykańskich – publikacja będąca podstawowym źródłem informacji o każdym z okrętów wykorzystywanym kiedykolwiek przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. Choć w nazwie pojawia się słowo „słownik” to w rzeczywistości jest ona bardziej specjalistyczną „encyklopedią”. W DANFS wraz z opisami głównych okrętów amerykańskich umieszczono dodatki o mniejszych jednostkach pływających, historii okrętów Marynarki Wojennej Skonfederowanych Stanów Ameryki, oraz wiele różnych artykułów o okrętach. DANFS jest publikowany przez Naval Historical Center i udostępniany w postaci książkowej oraz w postaci witryny internetowej.

Fast Carrier Task ForceW
Fast Carrier Task Force

Fast Carrier Task Force − główna formacja uderzeniowa United States Navy działająca w czasie II wojny światowej na Pacyfiku od stycznia 1944 do zakończenia działań w sierpniu 1945 roku. Formacja ta składała się z kilku oddzielnych grup uderzeniowych, z których każdą tworzyło trzy do czterech dużych i średnich lotniskowców i okręty towarzyszące. Eskortę grup stanowiły krążowniki, niszczyciele i budowane już w czasie wojny szybkie pancerniki.

Fleet Rehabilitation and ModernizationW
Fleet Rehabilitation and Modernization

Fleet Rehabilitation and Modernization - FRAM - program United States Navy mający na celu przedłużenie czasu służby niszczycieli z czasów II wojny światowej. Głównym jego zadaniem była zmiana przeznaczenia niszczycieli z działań przeciw zagrożeniom na powierzchni na działania ZOP.

Incydent w Zatoce TonkińskiejW
Incydent w Zatoce Tonkińskiej

Incydent w Zatoce Tonkińskiej – wydarzenia w Zatoce Tonkińskiej w sierpniu 1964 roku, które stały się oficjalnie przyczyną przystąpienia USA do wojny wietnamskiej. Na incydent składały się dwa wydarzenia: wymiana ognia USS "Maddox" z trzema wietnamskimi kutrami torpedowymi w dniu 2 sierpnia i wydarzenie z dnia 4 sierpnia, w którym USS "Maddox" i USS "Turner Joy" otworzyły ogień do niezidentyfikowanego celu radarowego.

Komora ratunkowa McCannaW
Komora ratunkowa McCanna

Komora ratunkowa McCanna – amerykański stalowy nurkowy dzwon ratowniczy służący do niesienia ratunku załogom okrętów podwodnych, które nie mogą wynurzyć się na powierzchnię. Pierwotna wersja komory opracowana została w 1929 roku przez Charlesa Momsena i Rockwella McCanna. SRC podzielony jest na dwie ciśnieniowe kabiny dla załogi oraz zbiornik balastowy z balastem wodnym. SRC stanowił podstawowe wyposażenie okrętu ratowniczego okrętów podwodnych USS "Sunbird" (ASR-15). Sterowany przez dwóch operatorów SRC, po opuszczeniu z pokładu "Sunbirda" mógł jednorazowo wynieść na powierzchnię do siedmiu członków załogi okrętu podwodnego.

Naval Criminal Investigative ServiceW
Naval Criminal Investigative Service

NCIS - Naval Criminal Investigative Service - amerykańska agencja zajmująca się przestępstwami związanymi z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych i Korpusem Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz następca agencji Naval Investigative Service (NIS). NCIS zajmuje się identyfikacją i neutralizacją obcego wywiadu, międzynarodowego terroryzmu oraz zagrożeń cybernetycznych dla Departamentu Marynarki Wojennej USA. Ponadto zajmuje się również ostrzeganiem i zapewnianiem wsparcia dla wszystkich rodzajów sił morskich USA, rozmieszczonych na całym świecie.

Sound Surveillance SystemW
Sound Surveillance System

Sound Surveillance System (SOSUS) – wymierzony w radzieckie okręty podwodne o napędzie nuklearnym amerykański system obserwacji akustycznej za pomocą sensorów pasywnych wielkich przestrzeni oceanicznych. Będący częścią większego systemu Integrated Undersea Surveillance System (IUSS) system SOSUS opiera się na sieci pasywnych sonarów dennych rozmieszczonych w newralgicznych obszarach Atlantyku i Morza Północnego – dogodnych i możliwych przejściach radzieckich okrętów na otwarte przestrzenie oceaniczne w kierunku wybrzeży Stanów Zjednoczonych, a także półkolem wzdłuż wybrzeży USA. Po raz pierwszy zlokalizowano radziecki okręt podwodny za pomocą sieci SOSUS 26 czerwca 1962 roku. Z biegiem lat system był ustawicznie unowocześniany i rozszerzano jego zakres, po zakończeniu zimnej wojny zaś, jest częściowo używany także do celów cywilnych – głównie do badań nad wielkimi ssakami morskimi a także do monitorowania zmian klimatycznych Ziemi.

United States Asiatic FleetW
United States Asiatic Fleet

United States Asiatic Fleet – związek operacyjny US Navy, powstały w 1902 roku dla ochrony amerykańskich interesów w rejonie Chin oraz Filipin. Po japońskiej agresji w grudniu 1941 roku Flota Azjatycka wzięła udział w obronie Holenderskich Indii Wschodnich, w lutym 1942 roku przestając istnieć jako samodzielna jednostka.

United States Navy SEALsW
United States Navy SEALs

United States Navy Sea, Air and Land (SEAL) – siły specjalne amerykańskiej marynarki. Prekursorem oddziałów SEAL był „UDT”, który działał m.in. w czasie II wojny światowej i konfliktu koreańsko-amerykańskiego.

United States Navy Special Projects OfficeW
United States Navy Special Projects Office

United States Navy Special Projects Office (SPO) – biuro badawczo-konstrukcyjne marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych odpowiedzialne za opracowanie i konstrukcję strategicznych atomowych okrętów podwodnych „41 for freedom” oraz pocisków balistycznych Polaris i Poseidon

United States Second FleetW
United States Second Fleet

United States Second Fleet – druga flota Stanów Zjednoczonych, związek operacyjny amerykańskiej marynarki wojennej, operujący na obszarze Oceanu Atlantyckiego, pełniący rolę związku uderzeniowego Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), odpowiedzialna za operacje przeciwpodwodne na Atlantyku, prowadząca także operacje w rejonie Karaibów oraz Ameryki Środkowej. Większość okrętów II Floty regularnie rotuje z okrętami amerykańskiej VI Floty na obszarze Morza Śródziemnego oraz V Floty w Zatoce Perskiej. Dowództwo II Floty znajduje się w bazie Norfolk na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zaś okrętem flagowym floty jest USS Mount Whitney.

United States Sixth FleetW
United States Sixth Fleet

United States Sixth Fleet – związek operacyjny Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, stacjonujący na Morzu Śródziemnym.

United States Submarine ForceW
United States Submarine Force

United States Submarine Force – część marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za działania floty za pomocą okrętów podwodnych. US Submarine Force operacyjnie podległa jest dowódcy operacji morskich, bezpośrednie i bieżące dowodzenie sprawują dowódca sił podwodnych oraz dowództwo floty Pacyfiku ComSubPac. Aktualnie w służbie pozostają okręty czterech typów: Los Angeles, Ohio, Seawolf i Virginia zorganizowane w 6 eskadrach i pięciu grupach bojowych stacjonujących w siedmiu bazach: Kitsap (Bangor), San Diego, Pearl Harbor, Guam, New London (Groton), Norfolk i Kings Bay. Skład osobowy współczesnej amerykańskiej floty podwodnej stanowi 7 procent składu osobowego US Navy, zaś jej okręty stanowią 25% liczby jednostek bojowych całej floty.