
Iwan Teodorowicz Bohun – pułkownik kozacki, jeden z głównych przywódców powstania Chmielnickiego.

Tymosz Chmielnicki, Tymofiej, Timofiej, często zdrobniale lub pogardliwie Tymoszka lub Cimoszka Chmielnicki; ukr. Тиміш Хмельницький – dowódca kozacki, syn Bohdana, starszy brat Jerzego.

Iwan Gonta, ukr. Іва́н Ґо́нта – setnik nadwornej milicji magnata Franciszka Salezego Potockiego, jeden z przywódców koliszczyzny w 1768 na Ukrainie Prawobrzeżnej.

Antin Andrijowicz Hołowaty, Anton Hołowaty – kozacki wojskowy, Kozak zaporoski, oficer Armii Imperium Rosyjskiego, ataman koszowy Kozaków czarnomorskich.
Hawryło Hołubek, Gabriel Hołubek – rotmistrz kozacki w służbie polskiej, nazywany: Drugi Słowieński Scewola, Kozak Sarmackiego pola, Hołub, Hołubok – poległ w bitwie pod Byczyną.

Petro Kalnyszewski ukr. Петро Іванович Калнишевський był ostatnim atamanem Siczy Zaporoskiej. Po zrujnowaniu Siczy w 1775 przez wojska Katarzynę II pod dowództwem Piotra Tekeliego, w wieku 85 lat został uwięziony na Sołowkach. W zimnej klasztornej celi o wymiarach 2 m na 1 m spędził 26 lat; na świeże powietrze wypuszczano go trzy razy w roku z okazji świąt. Uwolniony przez cara Aleksandra I w 1801, kiedy miał już 110 lat. Wtedy już niewidomy, nie zdecydował się wrócić do rodziny i zmarł w klasztorze dwa lata później.

Stanisław Michał Krzyczewski lub Krzeczowski – polski szlachcic i rotmistrz husarski rusińskiego pochodzenia. Jeden z dowódców kozackich w czasie powstania Chmielnickiego.

Maksym Krzywonos, także Maksym Krywonos, ukr. Максим Кривоніс – pułkownik czerkaski kozackiego wojska zaporoskiego, jeden z głównych przywódców powstania Chmielnickiego. Pochodzenie nieznane, według jednej wersji pochodził z Mohylowa lub Ostroga, według innej – ówczesnego niemieckiego źródła - był Szkotem.

Semen Palej lub Palij, właściwie Semen Hurko – kozacki pułkownik fastowski, przywódca powstania kozaków i chłopów na Ukrainie.

Iwan Maksimowicz Poddubny, pseudonim Ivan the Terrible – wywodzący się z kozaków zaporoskich zapaśnik i wrestler z Imperium Rosyjskiego. Przeważnie występował w cyrkach. W ciągu swojej ponad czterdziestoletniej kariery stał się w Rosji kultową postacią; został odznaczony różnymi radzieckimi wyróżnieniami oraz czterokrotnie zdobył puchar świata w zapasach.

Jan Podkowa – watażka kozacki, od końca listopada do grudnia 1577 hospodar mołdawski.

Martyn Puszkar – ataman kozacki, pułkownik połtawski (1648–1658), przywódca rebelii przeciwko władzy hetmana Iwana Wyhowskiego (1657–1658).
Aleksiej Grigorjewicz Razumowski w Petersburgu) – feldmarszałek rosyjski, członek rosyjskiej akademii nauk.
Sawa Czały – zamieszkały w Stepaszkach nad Bohem, pułkownik kozacki i dowódca nadwornych kozaków hetmana wielkiego koronnego Józefa Potockiego w Niemirowie, nobilitowany za panowania Augusta II Mocnego za udział w tłumieniu powstań hajdamaków, zamordowany we własnym domu w 1741 przez bandę kozaków zaporoskich Ihnatki.

Hryhorij Sawycz Skoworoda, Grigorij Sawwicz Skoworoda, ros. Григорий Саввич Сковорода; ur. 22 listopada?/ 3 grudnia 1722 w Czornuchach, zm. 29 października?/ 9 listopada 1794 w miejscowości Iwaniwka, obecnie Skoworodyniwka - rejon zołocziwski, obwód charkowski) – ukraiński poeta, filozof i kompozytor, który żył w Imperium Rosyjskim i wniósł istotny wkład do ukraińskiej i rosyjskiej filozofii i kultury, niekiedy przypisuje się Skoworodzie narodowość ukraińsko-rosyjską.

Iwan Sulima, ukr. Іван Сулима – hetman nierejestrowych wojsk Kozaków zaporoskich w latach 1628–1629 i 1630–1635, przywódca powstania kozackiego w 1635 roku.

Wasyl Nikiforowicz Zołotarenko, ukr. Василь Нечипорович Золотаренко – kozacki pułkownik niżyński. Brat Iwana Zołotarenki.

Maksym Żeleźniak – kozak zaporoski, przywódca koliszczyzny.