
Wojna wietnamska – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1955–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu i wspierane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew swojej woli stronami konfliktu stały się również Kambodża i Laos.

Szlak Ho Chi Minha – obiegowa nazwa używana w czasie wojny wietnamskiej na określenie skomplikowanego systemu tajnych tras komunikacyjnych łączących Wietnam Północny z Wietnamem Południowym omijających silnie obsadzoną strefę zdemilitaryzowaną, poprzez obszary sąsiadujących państw, Laosu i Kambodży. System ów zapewniał dostarczanie zaopatrzenia, ludzi i uzbrojenia siłom Wietkongu i Ludowej Armii Wietnamu w czasie trwania konfliktu w latach 1960–1975.

Incydent w Zatoce Tonkińskiej – wydarzenia w Zatoce Tonkińskiej w sierpniu 1964 roku, które stały się oficjalnie przyczyną przystąpienia USA do wojny wietnamskiej. Na incydent składały się dwa wydarzenia: wymiana ognia USS "Maddox" z trzema wietnamskimi kutrami torpedowymi w dniu 2 sierpnia i wydarzenie z dnia 4 sierpnia, w którym USS "Maddox" i USS "Turner Joy" otworzyły ogień do niezidentyfikowanego celu radarowego.
Konflikt laotański – długotrwała wojna domowa w Laosie. Wojna rozegrała się pomiędzy partyzantką Pathet Lao a rządem królewskim. Obie strony zostały poparte przez sąsiednie państwa.

Lista uzbrojenia używanego podczas wojny wietnamskiej w latach 1959-1975.

Masakra w Mỹ Lai – zbrodnia wojenna dokonana 16 marca 1968 przez amerykańskie wojska lądowe, które zamordowały w wiosce Mỹ Lai w południowym Wietnamie kilkuset nieuzbrojonych cywilów. Ujawniona półtora roku później masakra wywołała oburzenie na całym świecie i przyczyniła się do spadku poparcia publicznego dla wojny wietnamskiej w USA.

Military Assistance Advisory Group (MAAG) to nazwa grup amerykańskich doradców wojskowych wysyłanych dla pomocy w organizacji i szkoleniu sił zbrojnych krajów Trzeciego Świata. Przed i w trakcie wojny wietnamskiej w Azji południowo-wschodniej działały trzy takie grupy. W czasach dzisiejszych termin MAAG jest wciąż – choć nie w tak szerokim zakresie jak dawniej – używany w odniesieniu do personelu wojskowego, wysyłanego celem podtrzymania stosunków partnerskich z armiami niektórych krajów Ameryki Łacińskiej, jak Peru czy Dominikana, jak również krajów afrykańskich, jak np. Liberia.

Nguyễn Văn Cốc – wietnamski pilot myśliwski, najskuteczniejszy as wojny wietnamskiej z dziewięcioma zestrzeleniami na koncie, z których siedem jest potwierdzonych przez stronę amerykańską.

Ofensywa Tết – jeden z najważniejszych epizodów wojny wietnamskiej.

Strefa wojny C – obszar na terytorium Wietnamu Południowego zlokalizowany wokół opuszczonego miasta Katum w pobliżu granicy z Kambodżą, gdzie podczas wojny wietnamskiej znajdowało się silne skupisko Armii Wietnamu Północnego oraz Wietkongu.

Szczury tunelowe – grupy żołnierzy armii amerykańskiej, armii australijskiej i armii nowozelandzkiej podczas wojny w Wietnamie, których zadaniem było zapuszczanie się w głąb sieci tuneli Wietkongu.

Tropical Combat Uniform (TCU) – amerykański mundur tropikalny z okresu wojny wietnamskiej.

Tunel Củ Chi – system tuneli, znajdujący się 70 km na północny zachód od Sajgonu w Wietnamie. Pierwotna długość tych tuneli sięgała ponad 200 km, ale do dziś zachowało się tylko 120 km. Tunele zostały wybudowane przez Wietkong podczas wojny w Wietnamie. W tunelach znajdowały się szpitale, kuchnie, sypialnie, sale konferencyjne i arsenały. W 1968 roku Wietkong zaatakował Sajgon z tych właśnie tuneli. Dzisiaj tunele Củ Chi to miejsce wędrówek turystów.

Wietkong – nazwa stworzona przez południowowietnamskich polityków i przyjęta przez żołnierzy amerykańskich, a potem przez światowe media, na określenie partyzantów należących w czasie wojny wietnamskiej do Narodowego Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego.

Wietnamskie Siły Powietrzne – nieistniejące wojska lotnicze Republiki Wietnamu, zlikwidowane w 1975 roku, po zajęciu całego Wietnamu przez wojska Wietnamu Północnego.

Więzienie Phú Quốc – amerykańskie więzienie wojskowe na wyspie Phú Quốc funkcjonujące w czasie wojny wietnamskiej, miejsce przetrzymywania schwytanych „komunistów”, spełniające definicję obozu koncentracyjnego.

Wojna domowa w Kambodży – konflikt na terenie Kambodży toczący się w latach 1970–1975 pomiędzy Zjednoczonym Frontem Narodowym Kambodży, Wietnamem Północnym i Wietkongiem a Republiką Khmerów wspieraną przez Stany Zjednoczone i Wietnam Południowy.

Żelazny Trójkąt – historyczny obszar o powierzchni 310 km² w wietnamskiej prowincji Bình Dương. Nazwa „Żelazny trójkąt” pochodzi od systemu kryjówek, baz oraz twierdz Wietkongu w tym rejonie. Region znajdował się pod ciągłą kontrolą sił komunistycznych podczas wojny z Francuzami i pozostawał nim przez całą fazę amerykańskiego zaangażowania. Pomimo skoordynowanych wysiłków żołnierzy amerykańskich i południowowietnamskich w celu spacyfikowania regionu, kryjówki przetrwały do zakończena konfliktu w 1975 roku.