Brygada litewsko-polsko-ukraińskaW
Brygada litewsko-polsko-ukraińska

Brygada litewsko-polsko-ukraińska, LITPOLUKRBRIG, Wielonarodowa Brygada, WB – międzynarodowa brygada, tworzona z jednostek litewskich, polskich i ukraińskich. Liczy 4500 żołnierzy, i stacjonuje w Lublinie. List intencyjny ws. utworzenia brygady podpisano 16 listopada 2009. Umowa w tej sprawie została podpisana przez ministrów obrony narodowej trzech państw 19 września 2014. Pełną gotowość operacyjną wielonarodowa brygada osiągnęła w 2016 roku.

Brygada Nordycko-PolskaW
Brygada Nordycko-Polska

Brygada Nordycko-Polska – międzynarodowa brygada sił pokojowych NATO, stacjonująca na terytorium Bośni i Hercegowiny, wykonująca zadania w ramach IFOR/SFOR w latach 1995-1996.

Brygady MiędzynarodoweW
Brygady Międzynarodowe

Brygady Międzynarodowe – formacje zbrojne ochotników reprezentujących 54 narodowości, zorganizowane w 6 brygad walczących po stronie Republiki Hiszpańskiej przeciwko oddziałom gen. Francisco Franco w czasie wojny domowej w Hiszpanii, w latach 1936–1939.

Litewsko-Polski Batalion Sił PokojowychW
Litewsko-Polski Batalion Sił Pokojowych

Litewsko-Polski Batalion Sił Pokojowych (Litpolbat) – wielonarodowy, polsko-litewski batalion, który przeznaczony był głównie do udziału w misjach pokojowych z ramienia ONZ, NATO oraz OBWE.

Międzynarodowe Rewolucyjne Ludowe Siły PartyzanckieW
Międzynarodowe Rewolucyjne Ludowe Siły Partyzanckie

Międzynarodowe Rewolucyjne Ludowe Siły Partyzanckie (IRPGF) – formacja zbrojna składająca się z zagranicznych ochotników i ochotniczek o poglądach anarchistycznych. Jej powstanie ogłoszono 31 marca 2017. Od kwietnia 2017 była częścią Międzynarodowego Batalionu Wolności (IFB), który to wchodzi w skład Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG).

Międzynarodowy Batalion WolnościW
Międzynarodowy Batalion Wolności

Międzynarodowy Batalion Wolności, IFB lub EOT – oddział zbrojny w Rożawie składający się z lewicowych ochotników różnej narodowości.

Nordycka Grupa BojowaW
Nordycka Grupa Bojowa

Nordycka Grupa Bojowa – jedna z 15 grup szybkiego reagowania stworzona dla Unii Europejskiej. Do grupy tej należą: Szwecja, Finlandia, Norwegia, Irlandia, Estonia, Łotwa oraz Litwa. Należy do niej 2800 żołnierzy.

Nordycko-Polska Grupa BojowaW
Nordycko-Polska Grupa Bojowa

Nordycko-Polska Grupa Bojowa, od 2003 Wielonarodowa Grupa Bojowa – międzynarodowa grupa bojowa sił pokojowych NATO, stacjonująca na terytorium Bośni i Hercegowiny, wykonująca zadania w ramach SFOR.

Polsko-Ukraiński Batalion Sił PokojowychW
Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych

Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych, POLUKRBAT, ukr. Українсько-польський миротворчий батальйон, УКРПОЛБАТ – wielonarodowy batalion, składający się z kontyngentów wystawionych przez Polskę, Ukrainę i Litwę. W latach 2000–2010 pełnił służbę w Kosowie w ramach NATO-wskiego KFOR-u.

Queerowa Armia Insurekcji i WyzwoleniaW
Queerowa Armia Insurekcji i Wyzwolenia

Queerowa Armia Insurekcji i Wyzwolenia (TQILA) – formacja zbrojna będącą podjednostką Międzynarodowych Sił Partyzanckich Ludów Rewolucyjnych (IRPGF) utworzona 24 lipca 2017. Jednostka składała się z osób LGBT+ walczących w szeregach IRPGF, a jej oficjalną ideologię stanowił queer anarchizm.

Weimarska Grupa BojowaW
Weimarska Grupa Bojowa

Weimarska Grupa Bojowa – wielonarodowa grupa bojowa pod dowództwem polskim, pełniąca w I połowie 2013 dyżur bojowy w ramach Europejskich Sił Szybkiego Reagowania, składająca się z kontyngentów sił zbrojnych państw Trójkąta Weimarskiego.

Wielonarodowa Brygada Czesko-Polsko-SłowackaW
Wielonarodowa Brygada Czesko-Polsko-Słowacka

Wielonarodowa Brygada Czesko-Polsko-Słowacka - międzynarodowa brygada Sił Zbrojnych Czech, Polski i Słowacji, istniejąca w latach 2002-2005.

Wielonarodowa Brygada Szybkiego RozwinięciaW
Wielonarodowa Brygada Szybkiego Rozwinięcia

Wielonarodowa Brygada Szybkiego Rozwinięcia – międzynarodowa formacja wojskowa szybkiego reagowania, przeznaczona do działania w operacjach pokojowych ONZ, działająca w latach 2000–2009 w ramach Systemu Szybkiego Rozmieszczenia ONZ.

Wielonarodowa Dywizja Centrum-PołudnieW
Wielonarodowa Dywizja Centrum-Południe

Wielonarodowa Dywizja Centrum-Południe (WDC-P) – związek taktyczny utworzony w 2003 roku do administrowania centralno-południowym sektorem Iraku po zakończeniu II wojny w Zatoce, dowodzona przez dowództwo Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

Wielonarodowy Batalion Obrony przed Bronią Masowego RażeniaW
Wielonarodowy Batalion Obrony przed Bronią Masowego Rażenia

Wielonarodowy Batalion Obrony przed Bronią Masowego Rażenia – międzynarodowa jednostka wojsk chemicznych, wchodząca w skład Sił Odpowiedzi NATO.

Wielonarodowy Batalion Policji WojskowejW
Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej

Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej – międzynarodowa jednostka policji wojskowej NATO. Została utworzona w 2007, pełną zdolność do wykonywania zadań w ramach sił NATO osiągnęła w 2012. Celem MNMPBAT jest zapewnienie wojskom sojuszniczym niezbędnego wsparcia policyjnego na szczeblu taktycznym, zapewniającego warunki do optymalnego wykonywania działań.

Wielonarodowy Korpus Północno-WschodniW
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni – międzynarodowy wyższy związek taktyczny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, składający się z formacji stacjonujących na terenie Danii, Niemiec i Polski.

Wyszehradzka Grupa BojowaW
Wyszehradzka Grupa Bojowa

Wyszehradzka Grupa Bojowa lub Grupa Bojowa V4 – wielonarodowa grupa bojowa pod dowództwem polskim, pełniąca dyżury bojowe w ramach Europejskich Sił Szybkiego Reagowania w I połowie 2016, II połowie 2019 i planowo w I połowie 2023. Składa się z kontyngentów sił zbrojnych członków Grupy Wyszehradzkiej i innych państw.

YPG InternationalW
YPG International

YPG International lub Międzynarodowe Jednostki Ochrony Ludności – jednostka wojskowa składająca się z zagranicznych ochotników Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG). Powstała w grudniu 2016 jako Antyfaszystowski Międzynarodowy Batalion (AIT). Jednostka wchodzi w skład Syryjskich Sił Demokratycznych.