
Królewski Alkazar w Madrycie, zwany również Starym Alkazarem – nieistniejący obecnie kompleks pałacowy w centrum Madrytu, oficjalna siedziba królewska i administracyjne centrum Imperium hiszpańskiego od czasów panowania Karola I do 24 grudnia 1734 r., kiedy to budowla spłonęła w wyniku pożaru. Obecnie na miejscu Alkazaru wznosi się Pałac Królewski w Madrycie.
Belweder w Wiedniu – barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, zlokalizowany w Wiedniu, w Austrii.

Dwór Lipnicki – późnoklasycystyczny pałac położony w centrum Bielska-Białej, w dzielnicy Biała Krakowska, przy ul. Żywieckiej. Powstał w 1596 r. Jako dwór starostów lipnickich, jednak jego obecny kształt w całości pochodzi z I poł. XIX w., kiedy był własnością Albrechta Habsburga. Od 1885 r. należy do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, pełniąc funkcję klasztoru oraz prowadzonego przez nie domu dla upośledzonych dzieci i kobiet. Pałac otacza zabytkowy park, wraz z którym tworzy zespół pałacowo-parkowy.

Zamek Habsburg – średniowieczna podwójna warownia obronna wzniesiona w XI–XIV w. w miejscowości Habsburg w Szwajcarii. Znana jako gniazdo rodowe Habsburgów. Z dawnego zamku Habsburg do naszych czasów zachował się jedynie zamek zachodni; z zamku wschodniego pozostały ruiny, odsłonięte i zakonserwowane na przełomie lat 70. i 80. XX w.
Nowy Zamek w Żywcu – klasycystyczny pałac znajdujący się w Żywcu.
Pałac Habsburgów w Bestwinie wybudowany w 1824 w miejscowości Bestwina. Do 1944 znajdował się w posiadaniu Habsburgów.

Pałac Królewski w Madrycie – zbudowany w XVIII wieku przez Filipa V Burbona. Zaprojektowany w stylu baroku przez włoskiego architekta Filippo Juvarę, który jednak umarł przed rozpoczęciem prac budowlanych. Wnętrza i otoczenie są utrzymane w stylu rokoko i klasycystycznym. Jest oficjalną rezydencją króla Hiszpanii, chociaż król Jan Karol I ani jego rodzina nie mieszkał w pałacu, a w mniejszym Palacio de la Zarzuela na przedmieściach Madrytu. Ma 2800 pomieszczeń, część z nich jest udostępniona dla turystów.
Pałac Myśliwski Habsburgów – klasycystyczny budynek rezydencyjny wzniesiony w Cieszynie w latach 1838–1840 u podnóża Góry Zamkowej, z przeznaczeniem na pałac letni.

Pałac Schönbrunn – pałac zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Znajduje się w 13. dzielnicy Wiednia, Hietzingu. W 1996 pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle wybudowany został na polanie Przysłop w latach 1897-1898 na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

Pałac w Rajczy – murowany pałac z XIX wieku w Rajczy w powiecie żywieckim, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego wraz z oficynami, budynkiem gospodarczym i parkiem.

Zamek w Toszku – częściowo zrekonstruowana w drugiej połowie XX w. budowla z XV w., obecnie siedziba toszeckich placówek kultury.

Zamek Ambras znajduje się w Innsbrucku na wysokości 635 m na południowo-wschodniej granicy miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Amras, włączonej w 1938 r. do miasta.
Zamek Halbturn – zespół pałacowy, położony w miejscowości Halbturn, w pobliżu dzisiejszego pogranicza austriacko-węgierskiego, znajdujący się we władaniu cieszyńskiej linii rodu Habsburgów.

Zamek Hardegg – zamek położony w Dolnej Austrii. Znajduje się w centrum miasta Hardegg nad Dyją.

Zamek Hohenzollern – siedziba niegdyś rządzącej niemieckiej dynastii Hohenzollernów ze Szwabii. Jej przedstawiciele panowali w krajach niemieckich, m.in.: Brandenburgii, Ansbach, Bayreuth, Prusach oraz w latach 1866-1947 w Rumunii, a od 1871 roku jako cesarze niemieccy.

Zamek Królewski w Budapeszcie – kompleks budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie.
Zamek Sigmundskron – zamek w północnych Włoszech, w miejscowości Bolzano.

Zamek w Branie – średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie (Rumunia). Wzniesiony na pograniczu z Wołoszczyzną był ważnym punktem obronnym. Od 1920 pełnił funkcję rezydencji letniej królowej Rumunii Marii. Przejęty przez komunistyczny rząd Rumunii w 1947, powrócił w 2006 do spadkobiercy ostatniego właściciela, Dominika Habsburga, który wystawił obiekt na sprzedaż. Obecnie (2011) w zamku mieści się muzeum historyczne.

Zamek w Lublińcu – zamek znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej 48 w Lublińcu, przebudowywany w XVII i XVIII w..
Stary Zamek w Żywcu – zamek Komorowskich, następnie Habsburgów w Żywcu.