Krążowniki ciężkie typu CountyW
Krążowniki ciężkie typu County

Krążowniki ciężkie typu County – typ brytyjskich krążowników ciężkich z okresu II wojny światowej. Okręty budowano w 3 podstawowych wersjach: Kent, London i Norfolk. Łącznie zbudowano 13 okrętów: 11 dla Royal Navy i dwa dla Royal Australian Navy.

Krążowniki ciężkie typu HawkinsW
Krążowniki ciężkie typu Hawkins

Krążowniki ciężkie typu Hawkins – typ brytyjskich krążowników ciężkich z okresu I i II wojny światowej. Pierwsza jednostka weszła do służby w październiku 1918 roku. Zbudowano 5 okrętów, z których jeden został przebudowany na lotniskowiec.

Krążowniki lekkie typu Arethusa (1932)W
Krążowniki lekkie typu Arethusa (1932)

Krążowniki lekkie typu Arethusa – seria czterech brytyjskich krążowników lekkich z okresu II wojny światowej. Okręty te odznaczyły się zwłaszcza podczas walk na Morzu Śródziemnym. Dwa zostały zatopione podczas wojny, a jeden służył po wojnie w marynarce chińskiej. Nazwę typu Arethusa nosiła także wcześniejsza seria krążowników z okresu I wojny światowej.

Krążowniki lekkie typu DW
Krążowniki lekkie typu D

Krążowniki lekkie typu D (Danae) – seria ośmiu krążowników lekkich z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej produkowanych w Wielkiej Brytanii. Wodowane były w latach 1918–1919, z czego HMS "Danae" oraz HMS "Dragon" weszły do służby jeszcze w czasie trwania wojny, natomiast pozostałe już po rozejmie. Obie wspomniane jednostki zostały w czasie II wojny światowej wydzierżawione polskiej marynarce wojennej.

Krążowniki lekkie typu DidoW
Krążowniki lekkie typu Dido

Krążowniki lekkie typu Dido – seria brytyjskich lekkich krążowników przeciwlotniczych okresu II wojny światowej. Nazwa pochodzi od głównego okrętu typu. Okręty te odznaczyły się zwłaszcza podczas walk na Morzu Śródziemnym.

Krążowniki lekkie typu EW
Krążowniki lekkie typu E

Krążowniki lekkie typu Emerald lub typu E – brytyjskie lekkie krążowniki zaprojektowane jeszcze podczas trwania I wojny światowej, ale przyjęte do służby dopiero 8 lat po jej zakończeniu. Była to najkrótsza seria brytyjskich krążowników, składająca się tylko z dwóch jednostek: HMS "Emerald" i HMS "Enterprise".

Krążowniki lekkie typu EdinburghW
Krążowniki lekkie typu Edinburgh

Krążowniki lekkie typu Edinburgh – typ brytyjskich okrętów klasy krążowników lekkich, z okresu II wojny światowej, składający się z dwóch okrętów: HMS "Edinburgh" i "Belfast". Określane są także jako trzecia seria typu Town ("miasta"), lecz z uwagi na znaczne różnice w stosunku do dwóch pierwszych serii, stanowiły w istocie odrębny typ. HMS "Belfast" jest obecnie zachowany jako okręt muzeum w Londynie.

Krążowniki lekkie typu LeanderW
Krążowniki lekkie typu Leander

Krążowniki lekkie typu Leander – seria ośmiu krążowników lekkich zbudowanych na zamówienie Royal Navy na początku lat 30. Wszystkie okręty oryginalnie otrzymały nazwy pochodzące od postaci z mitologii greckiej, 3 okręty zostały w późniejszym czasie przekazane Royal Australian Navy, gdzie znane były jako typ Sydney i otrzymały nazwy dużych miast australijskich.

Krążowniki lekkie typu SouthamptonW
Krążowniki lekkie typu Southampton

Krążowniki lekkie typu Southampton – typ brytyjskich okrętów klasy lekkich krążowników okresu II wojny światowej, nazwany tak od głównego okrętu typu. Określa się je także mianem typu Town ("miasta"). Zbudowano osiem jednostek, z czego trzy ostatnie ulepszone okręty oznaczane są także jako typ Gloucester lub 2. seria Town. Jako trzecią serię Town określa się dwa okręty typu Edinburgh, nie należące do typu Southampton.

HMNZS AchillesW
HMNZS Achilles

HMNZS Achilles – krążownik lekki typu Leander, który służył w Królewskiej Marynarce Wojennej Nowej Zelandii podczas II wojny światowej. Wcześniej służył w brytyjskiej Royal Navy pod nazwą HMS Achilles. Nazwany imieniem mitycznego bohatera „Iliady”, wsławił się podczas bitwy u ujścia La Platy.

HMS Arethusa (1934)W
HMS Arethusa (1934)

HMS Arethusa – brytyjski krążownik lekki okresu międzywojennego i II wojny światowej, główny okręt typu Arethusa, siódmy okręt o tej nazwie. Służył w latach 1935-1949, przede wszystkim odznaczył się podczas działań wojennych na Morzu Śródziemnym.

HMS Aurora (1936)W
HMS Aurora (1936)

HMS Aurora – brytyjski krążownik lekki typu Arethusa, w służbie Royal Navy w latach 1937-1948. Odznaczył się głównie w działaniach II wojny światowej na Morzu Śródziemnym i w obronie Malty. Okręt nosił numer taktyczny: 12. Po wojnie służył w marynarce Republiki Chińskiej pod nazwą Chongqing, następnie jako okręt szkolny w marynarce Chińskiej Republiki Ludowej pod różnymi nazwami do lat 60. Był to dziesiąty brytyjski okręt o tej nazwie, którą nosiły też okręty innych państw.

HMS BelfastW
HMS Belfast

HMS „Belfast” – krążownik lekki brytyjskiej marynarki Royal Navy z okresu II wojny światowej.

HMS Birmingham (1936)W
HMS Birmingham (1936)

HMS Birmingham – brytyjski krążownik lekki z okresu II wojny światowej, typu Southampton. Miał przydzielony znak taktyczny 19, późn. C19. Służył od 1937.

HMS Cornwall (1926)W
HMS Cornwall (1926)

HMS Cornwall (56) – brytyjski ciężki krążownik typu County, podklasa Kent. Zbudowany w stoczni Devonport Dockyard w Plymouth. Stępkę położono 9 października 1924, zwodowany 11 marca 1926, wszedł do służby 8 maja 1928.

HMS Cumberland (1926)W
HMS Cumberland (1926)

HMS Cumberland – brytyjski ciężki krążownik typu County, podtypu Kent, z lat 30. i okresu II wojny światowej. Nosił numer taktyczny 57.

HMS Curacoa (1917)W
HMS Curacoa (1917)

HMS Curacoa – brytyjski lekki krążownik typu C z okresu I i II wojny światowej; zatopiony w wyniku tragicznej kolizji. Nazwa pochodzi od karaibskiej wyspy Curaçao.

HMS Dorsetshire (1929)W
HMS Dorsetshire (1929)

HMS Dorsetshire – brytyjski krążownik ciężki typu County z okresu międzywojennego i II wojny światowej. Okręt był drugą i ostatnią jednostką trzeciej serii produkcyjnej krążowników typu County, znanej jako podtyp Norfolk. W służbie od 1930, w 1942 zatopiony przez japońskie lotnictwo.

HMS Edinburgh (1938)W
HMS Edinburgh (1938)

HMS Edinburgh – brytyjski krążownik lekki z okresu II wojny światowej, główny okręt typu Edinburgh. Nosił znak taktyczny 16. Służył od 1939, zatopiony w 1942 przez niemieckie torpedy na Morzu Barentsa, z ładunkiem radzieckiego złota na pokładzie.

HMS Exeter (1929)W
HMS Exeter (1929)

HMS Exeter – brytyjski krążownik ciężki z lat 30. i okresu II wojny światowej, wsławiony udziałem w bitwach u ujścia La Platy i na Morzu Jawajskim. Został zatopiony przez japońskie okręty 1 marca 1942. Nosił numer taktyczny 68.

HMS Galatea (1934)W
HMS Galatea (1934)

HMS Galatea - brytyjski krążownik lekki okresu II wojny światowej, typu Arethusa, w służbie w latach 1935-1941. Nazwę tę nosiły także inne okręty.

HMNZS LeanderW
HMNZS Leander

HMS/HMNZS „Leander” – krążownik lekki typu Leander, który służył w Królewskiej Marynarce Nowej Zelandii podczas II wojny światowej. Okręt wiodący typu Leander, na który składało się 8 okrętów; przed przekazaniem do Royal New Zealand Navy służył w Royal Navy pod nazwą HMS „Leander”. Nazwany imieniem Leandra, kochanka kapłanki Hero.

HMS London (1927)W
HMS London (1927)

HMS London - brytyjski krążownik ciężki typu County z okresu II wojny światowej. Okręt był pierwszą jednostką drugiej serii krążowników typu County, znanej jako podtyp London. Okręt nosił numer burtowy 69.

HMS Manchester (1937)W
HMS Manchester (1937)

HMS „Manchester” – brytyjski krążownik lekki z okresu II wojny światowej, 2. grupy typu Town. Miał przydzielony znak taktyczny 15. Służył od 1938, zatopiony w 1942 przez włoskie kutry torpedowe na Morzu Śródziemnym w toku operacji Pedestal.

HMS Norfolk (1928)W
HMS Norfolk (1928)

HMS Norfolk – brytyjski krążownik ciężki typu County z okresu międzywojennego i II wojny światowej. Okręt był pierwszą z dwóch jednostek trzeciej (ostatniej) serii produkcyjnej krążowników typu County, znanej jako podtyp Norfolk.

HMS Penelope (1935)W
HMS Penelope (1935)

HMS Penelope – brytyjski lekki krążownik okresu II wojny światowej, typu Arethusa; odznaczył się głównie w działaniach na Morzu Śródziemnym i w obronie Malty. Był ósmym okrętem o tej nazwie.

HMS Sheffield (1936)W
HMS Sheffield (1936)

HMS Sheffield – brytyjski krążownik lekki typu Southampton, zwodowany 23 czerwca 1936 roku.

HMS York (1928)W
HMS York (1928)

HMS York – brytyjski krążownik ciężki z lat 30. i okresu II wojny światowej, typu York, dziewiąty okręt o tej nazwie. Brał udział w walkach w Norwegii i na Morzu Śródziemnym. 26 marca 1941 roku został ciężko uszkodzony przez włoskie siły specjalne w zatoce Suda na Krecie, po czym nie wrócił do służby. Nosił numer taktyczny 90.