Kanonierki typu FriponneW
Kanonierki typu Friponne

Kanonierki typu Friponne – francuskie awiza (kanonierki) z okresu I i II wojny światowej. W latach 1915–1918 w stoczniach Arsenal de Lorient w Lorient i Arsenal de Brest w Breście zbudowano osiem okrętów tego typu. Jednostki weszły w skład Marine nationale w latach 1917–1918 i wzięły udział w I wojnie światowej. W styczniu 1920 roku cztery okręty zostały zakupione przez Rumunię i weszły w skład Forțele Navale Române. Spośród jednostek pozostałych we Francji dwie skreślono z listy floty w dwudziestoleciu międzywojennym, zaś dwie przetrwały II wojnę światową. Z wyjątkiem zatopionej w 1941 roku kanonierki „Locotenent Lepri Remus”, rumuńskie okręty zostały w 1944 roku zdobyte przez żołnierzy radzieckich i następnie wcielone do służby w Marynarce Wojennej ZSRR. Dwa z nich, zwrócone Rumunii w październiku 1945 roku, służyły w charakterze jednostek pomocniczych aż do 2002 roku.

Krążowniki ciężkie typu DuquesneW
Krążowniki ciężkie typu Duquesne

Krążowniki typu Duquesne – seria dwóch francuskich krążowników ciężkich z okresu międzywojennego i II wojny światowej. Były pierwszymi francuskimi okrętami tej klasy i należały do pierwszej generacji krążowników ciężkich na świecie. Okręty otrzymały nazwy na cześć francuskich admirałów Abrahama Duquesne'a i Anne Hilariona de Tourville'a. Oba krążowniki przetrwały II wojnę światową i służyły czynnie do końca lat 40. XX wieku.

Krążowniki lekkie typu Duguay-TrouinW
Krążowniki lekkie typu Duguay-Trouin

Krążowniki lekkie typu Duguay-Trouin – typ lekkich krążowników służących we Francuskiej Marynarce Wojennej, zbudowanych w latach 20. XX w.

Niszczyciele typu 2400-tonowegoW
Niszczyciele typu 2400-tonowego

Niszczyciele typu 2400-tonowego – seria francuskich wielkich niszczycieli z okresu międzywojennego i II wojny światowej, składająca się z 18 jednostek należących do trzech zbliżonych podtypów: Guépard, Aigle i Vauquelin. Wszystkie trzy odmiany miały zbliżone charakterystyki, w tym wyporność standardową około 2400 ton oraz charakterystyczną sylwetkę, z czterema kominami w dwóch grupach.

Okręty podwodne typu RedoutableW
Okręty podwodne typu Redoutable

Okręty podwodne typu Redoutable – oceaniczne okręty podwodne należące do francuskiej marynarki wojennej podczas II wojny światowej. Były one oficjalnie nazywane „długopatrolowymi okrętami podwodnymi” lub „okrętami podwodnymi typu 1”. Były one również nazywane serią 1500 oraz zbudowane w trzech podtypach. Okręty podwodne typu Redoutable były powszechnie uważane za udane, niezawodne oraz zdatne do służby okręty podwodne z dobrym zasięgiem oraz uzbrojeniem. Zbudowano razem 31 jednostek tego typu, co czyniło go najliczniejszym typem okrętów podwodnych zbudowanym przez Marine nationale, stanowiącym połowę sił podwodnych francuskiej marynarki.

Pancerniki typu DantonW
Pancerniki typu Danton

Pancerniki typu Danton – francuskie pancerniki z okresu I wojny światowej należące do generacji przeddrednotów. Zbudowano sześć okrętów tego typu. Wszystkie weszły do służby w 1911 roku.

Aconit (1997)W
Aconit (1997)

Aconit – francuska fregata rakietowa typu La Fayette wchodząca w skład Marine Nationale. Swoją nazwę okręt otrzymał na cześć korwety o tej samej nazwie, walczącej w czasie II wojny światowej w marynarce Wolnych Francuzów.

Bison (1928)W
Bison (1928)

Bison – francuski wielki niszczyciel z okresu II wojny światowej z grupy typów 2400-tonowych, podtypu Guépard. W służbie od 1930, zatopiony podczas kampanii norweskiej w 1940 przez niemieckie lotnictwo.

Bouffonne (1916)W
Bouffonne (1916)

Bouffonne – francuskie awizo (kanonierka) z okresu I wojny światowej, jeden z ośmiu zbudowanych okrętów typu Friponne. Jednostka została zwodowana w 1916 roku w stoczni Arsenal de Lorient w Lorient, a do służby w Marine nationale przyjęto ją w 1917 roku. Okręt został wycofany ze służby w 1925 roku.

Chen DeW
Chen De

Chen De (承德) – tajwańska fregata rakietowa z przełomu XX i XXI wieku, jedna z sześciu zamówionych przez Tajwan jednostek typu La Fayette. Okręt został zwodowany 2 sierpnia 1996 roku w stoczni Direction des Constructions Navales w Lorient, a do służby w marynarce wojennej Republiki Chińskiej wszedł 16 stycznia 1998 roku. Jednostka nadal znajduje się w składzie floty i ma status operacyjny.

Chiffonne (1917)W
Chiffonne (1917)

Chiffonne – francuskie awizo z okresu I wojny światowej, a następnie rumuńska kanonierka, jeden z czterech pozyskanych przez Rumunię okrętów typu Friponne. Jednostka została zwodowana w 1917 roku w stoczni Arsenal de Lorient w Lorient, a do służby w Marine nationale przyjęto ją w 1918 roku. W styczniu 1920 roku okręt został zakupiony przez Rumunię i wszedł w skład Marynarki Wojennej pod nazwą „Locotenent Lepri Remus”. Okręt zatonął na minie u ujścia Dunaju 11 stycznia 1941 roku.

Courbet (1994)W
Courbet (1994)

Courbet – francuska fregata rakietowa typu La Fayette wchodząca w skład Marynarki Wojennej Francji. Swoją nazwę okręt otrzymał na cześć XIX wiecznego admirała, Amédée Courbeta.

Di HuaW
Di Hua

Di Hua (迪化) – tajwańska fregata rakietowa z przełomu XX i XXI wieku, jedna z sześciu zamówionych przez Tajwan jednostek typu La Fayette. Okręt został zwodowany 27 listopada 1995 roku w stoczni Direction des Constructions Navales w Lorient, a do służby w marynarce wojennej Republiki Chińskiej wszedł 14 sierpnia 1997 roku. Jednostka nadal znajduje się w składzie floty i ma status operacyjny.

Friponne (1916)W
Friponne (1916)

Friponne – francuskie awizo z okresu I wojny światowej, a następnie rumuńska kanonierka, jeden z czterech pozyskanych przez Rumunię okrętów typu Friponne. Jednostka została zwodowana w 1916 roku w stoczni Arsenal de Lorient w Lorient, a do służby w Marine nationale przyjęto ją w 1917 roku. W styczniu 1920 roku okręt został zakupiony przez Rumunię i wszedł w skład Marynarki Wojennej pod nazwą „Locotenent-Comandor Stihi Eugen”. 5 września 1944 roku kanonierka została zdobyta przez żołnierzy radzieckich i następnie wcielona do służby w Marynarce Wojennej ZSRR jako „Achtuba”. Zwrócony w październiku 1945 roku okręt wszedł ponownie w skład Marynarki Wojennej Rumunii pod nazwą „Eugen Stihi”. W 1960 roku jednostka została przebudowana na okręt hydrograficzny, a ze służby została wycofana w 2002 roku.

Guépard (1928)W
Guépard (1928)

Guépard – francuski wielki niszczyciel z okresu II wojny światowej z grupy typów 2400-tonowych, podtypu Guépard. W służbie od 1929, samozatopiony w Tulonie 27 listopada 1942.

Guépratte (1999)W
Guépratte (1999)

Guépratte – francuska fregata rakietowa typu La Fayette należąca do marynarki wojennej Francji. Swoją nazwę okręt otrzymał na cześć admirała Paula Émile’a Amable’a Guépratte’a.

GueydonW
Gueydon

Gueydon – francuski krążownik pancerny z przełomu XIX i XX wieku. Jednostka typu Gueydon.

Henri Poincaré (1929)W
Henri Poincaré (1929)

Henri Poincaré (Q140) – francuski oceaniczny okręt podwodny z okresu międzywojennego i II wojny światowej, jedna z 31 jednostek typu Redoutable. Okręt został zwodowany 10 kwietnia 1929 roku w stoczni Arsenal de Lorient w Lorient, a do służby w Marine nationale wszedł w grudniu 1931 roku. Jednostka pełniła służbę na Atlantyku i Morzu Śródziemnym, a od zawarcia zawieszenia broni między Francją a Niemcami znajdowała się pod kontrolą rządu Vichy. 27 listopada 1942 roku „Henri Poincaré” został samozatopiony w Tulonie. Podniesiony przez Włochów okręt otrzymał oznaczenie FR 118, a po zawarciu przez Włochy zawieszenia broni z aliantami został 9 września 1943 roku przejęty przez Niemców. Jednostka została ponownie zatopiona przez alianckie samoloty 9 września 1944 roku.

Kang DingW
Kang Ding

Kang Ding (康定) – tajwańska fregata rakietowa z przełomu XX i XXI wieku, jedna z sześciu zamówionych przez Tajwan jednostek typu La Fayette. Okręt został zwodowany 12 marca 1994 roku w stoczni Direction des Constructions Navales w Lorient, a do służby w marynarce wojennej Republiki Chińskiej wszedł 24 maja 1996 roku. Jednostka nadal znajduje się w składzie floty i ma status operacyjny.

Kun MingW
Kun Ming

Kun Ming (昆明) – tajwańska fregata rakietowa z przełomu XX i XXI wieku, jedna z sześciu zamówionych przez Tajwan jednostek typu La Fayette. Okręt został zwodowany 13 maja 1995 roku w stoczni Direction des Constructions Navales w Lorient, a do służby w marynarce wojennej Republiki Chińskiej wszedł 26 lutego 1997 roku. Jednostka nadal znajduje się w składzie floty i ma status operacyjny.

La Fayette (1992)W
La Fayette (1992)

La Fayette – francuska fregata rakietowa typu La Fayette wchodząca w skład Marynarki Wojennej Francji. Swoją nazwę okręt otrzymał na cześć generała Marie Joseph de La Fayettea.

La Galissonnière (1960)W
La Galissonnière (1960)

La Galissonnière (D638) - francuski niszczyciel będący w służbie od 1962 do 1990 roku, jedyny okręt typu T56. Nazwę swą otrzymał na pamiątkę markiza La Galissonnière, francuskiego admirała, jako trzeci okręt o tej nazwie.

La Motte-Picquet (1924)W
La Motte-Picquet (1924)

Krążownik lekki La Motte-Picquet – francuski krążownik lekki typu Duguay-Trouin, w służbie w Marine Nationale w latach 1927 - 1945. Po wejściu do służby trafił do 3. Dywizjonu Krążowników, gdzie odbywał rejsy na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym. W latach 1933-1935 przechodził remont, połączony z modernizacją, po którym został skierowany do Indochin, gdzie jego portem macierzystym został Sajgon. Po wybuchu II wojny światowej pozostał w Azji, gdzie do czasu upadku Francji, pełnił zadania poszukiwania niemieckich frachtowców. Następnie na przełomie 1940/1941 r. aktywnie uczestniczył w konflikcie z Tajlandią, zatapiając 17 stycznia 1941 r. podczas bitwy pod Koh Chang w Zatoce Syjamskiej, syjamski okręt obrony wybrzeża „Thonburi”. Do stycznia 1944 r. pozostawał w rezerwie. 12 stycznia 1945 r. został zatopiony w Sajgonie przez amerykańskie lotnictwo pokładowe. Jego wrak zezłomowano po zakończeniu wojny.

Latouche-Tréville (1988)W
Latouche-Tréville (1988)

MN Latouche-Tréville (D646) jest fregatą zwalczania okrętów podwodnych typu Georges Leygues francuskiej Marine Nationale. Francuska marynarka wojenna nie używa terminu niszczyciel dla swoich okrętów. Dlatego niektóre z jej dużych fregat są w innych krajach klasyfikowane jako niszczyciele. Jest ona trzecim okrętem nazwanym na cześć XVIII-XIX wiecznego polityka i admirała Louis'a - René Levassor de Latouche Tréville.

Le Fantasque (1934)W
Le Fantasque (1934)

Le Fantasque – francuski duży niszczyciel z okresu II wojny światowej.

Primauguet (1924)W
Primauguet (1924)

Primauguet – francuski krążownik lekki typu Duguay-Trouin, w służbie w Marine nationale w latach 1927-1945. Po wejściu do służby w okresie od 20 kwietnia do 20 grudnia 1927 roku odbył rejs dookoła świata, po powrocie z którego trafił do 3. Dywizjonu Krążowników. Od kwietnia 1932 roku stacjonował w Indochinach, z których powrócił na remont do Francji w 1936 roku. Od listopada 1937 roku powracił do Sajgonu, a następnie od lutego 1939 roku stacjonował w Afryce, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej.

Si NingW
Si Ning

Si Ning (西寧) – tajwańska fregata rakietowa z przełomu XX i XXI wieku, jedna z sześciu zamówionych przez Tajwan jednostek typu La Fayette. Okręt został zwodowany 5 listopada 1994 roku w stoczni Direction des Constructions Navales w Lorient, a do służby w marynarce wojennej Republiki Chińskiej wszedł 15 września 1996 roku. Jednostka nadal znajduje się w składzie floty i ma status operacyjny.

Suffren (1965)W
Suffren (1965)

Suffren (D602) – francuski niszczyciel rakietowy typu Suffren, który wszedł do służby w 1967. Był siódmym okrętem w historii Francuskiej Marynarki Wojennej nazwanym imieniem francuskiego admirała Pierre André de Suffren. Został wycofany ze służby w 2001. Był to pierwszy francuski niszczyciel rakietowy.

Surcouf (1993)W
Surcouf (1993)

Surcouf (F711) – francuska fregata rakietowa typu La Fayette wchodząca w skład Marynarki Wojennej Francji. Swoją nazwę okręt otrzymał na cześć Roberta Surcoufa, znanego korsarza.

Tourville (1973)W
Tourville (1973)

Tourville - francuski niszczyciel rakietowy typu F67 wchodzący w skład Marynarki Wojennej Francji, przeznaczony do walki na szerokich akwenach. Okręt specjalizuje się walce z okrętami podwodnymi a także obronie przeciwlotniczej oraz działaniom przeciwko okrętom nawodnym. Swoją nazwę okręt otrzymał na część Anne Hilarion de Tourvillea, admirała oraz marszałka.

Wu ChangW
Wu Chang

Wu Chang (武昌) – tajwańska fregata rakietowa z przełomu XX i XXI wieku, jedna z sześciu zamówionych przez Tajwan jednostek typu La Fayette. Okręt został zwodowany 27 listopada 1995 roku w stoczni Direction des Constructions Navales w Lorient, a do służby w marynarce wojennej Republiki Chińskiej wszedł 16 grudnia 1997 roku. Jednostka nadal znajduje się w składzie floty i ma status operacyjny.