Bitwa pod Adrianopolem (1205)W
Bitwa pod Adrianopolem (1205)

Bitwa pod Adrianopolem – starcie zbrojne, które miało miejsce dnia 14 kwietnia 1205 r. w trakcie wojny Bułgarów z Cesarstwem Łacińskim.

Zdobycie Akki przez mamelukówW
Zdobycie Akki przez mameluków

Zdobycie Akki przez mameluków – oblężenie Akki, stolicy Królestwa Jerozolimskiego, przez wojska mameluków pod dowództwem sułtana Al-Aszraf Chalila, rozpoczęte 6 kwietnia 1291, a zakończone 18 maja tego roku zdobyciem miasta.

Bitwa pod Al-MansurąW
Bitwa pod Al-Mansurą

Bitwa pod Al-Mansurą – starcie zbrojne, które miało miejsce w lutym 1250 w trakcie VI wyprawy krzyżowej (1248–1254). Na czele wojsk krzyżowych stał król francuski Ludwik IX.

Bitwa pod ArtachW
Bitwa pod Artach

Bitwa pod Artach – bitwa została stoczona niedaleko miejscowości Artach w 1105 roku pomiędzy siłami krzyżowców oraz Turków seldżuckich. Wojska tureckie prowadził Ridwan z Aleppa, zaś krzyżowców Tankred, książę Galilei, regent Księstwa Antiochii. Starcie zakończyło się klęską muzułmanów.

Bitwa pod AzazW
Bitwa pod Azaz

Bitwa pod Azaz – bitwa pomiędzy siłami łacinników na Wschodzie a Turkami Seldżuckimi z Syrii i Mosulu, mająca miejsce 11 czerwca 1125 roku, zakończona zwycięstwem chrześcijan.

Bitwa pod CivetotW
Bitwa pod Civetot

Bitwa pod Civetot (Civitot) – starcie zbrojne, które miało miejsce 21 października 1096 roku pomiędzy wojskami krzyżowców ludowych a armią sułtana Kilidż Arslana. Całkowita klęska krzyżowców.

Bitwa u źródła CressonW
Bitwa u źródła Cresson

Bitwa u źródła Cresson rozegrała się 1 maja 1187 r. między wojskami Ajjubidów pod wodzą Keukburiego a oddziałem krzyżowców pod dowództwem wielkich mistrzów templariuszy i joannitów: Gerarda de Ridefort i Rogera de Moulins.

Oblężenie Damietty (1218–1219)W
Oblężenie Damietty (1218–1219)

Oblężenie Damietty – oblężenie i zdobycie egipskiego miasta Damietta przez krzyżowców podczas V wyprawy krzyżowej (1217–1221).

Zdobycie Damietty (1249)W
Zdobycie Damietty (1249)

Zdobycie Damietty – zajęcie Damietty przez krzyżowców w 1249 roku w trakcie VI wyprawy krzyżowej.

Bitwa w Gaju Oliwnym (1205)W
Bitwa w Gaju Oliwnym (1205)

Bitwa w Gaju Oliwnym, miała miejsce wiosną 1205 roku w pobliżu miasta Koroni na terenie Mesenii, regionu leżącego na terenie półwyspu Peloponeskiego. Do starcia doszło między siłami łacinników a Grekami i zakończyło się ono zwycięstwem przybyszów z Europy zachodniej. Bitwa miała decydujące znaczenie w procesie podboju ziem greckich przez łacinników. Nazwa bitwy pochodzi od licznych gajów oliwnych istniejących wokół miasta Modon.

Bitwa pod HabW
Bitwa pod Hab

Bitwa pod Hab – bitwa mająca miejsce 14 sierpnia 1119, pomiędzy wojskami Królestwa Jerozolimy a siłami Artukidów, zakończona wygraną chrześcijan. Wynik starcia jest kwestią sporną, ponieważ muzułmanie przypisali zwycięstwo sobie. Niemniej jednak, łacinnikom udało się zatrzymać turecką ofensywę w północnej Syrii i ustabilizować sytuację w Księstwie Antiochii po porażce w bitwie na Krwawym Polu.

Bitwa pod HarranW
Bitwa pod Harran

Bitwa pod Harran – bitwa rozegrana 7 maja 1104, będąca jedną z pierwszych większych starć pomiędzy nowymi państwami chrześcijańskimi w północnej Syrii a Turkami Seldżuckimi.

Bitwa pod Himsem (1281)W
Bitwa pod Himsem (1281)

Bitwa pod Himsem – starcie zbrojne, które miało miejsce 29 października 1281. Była to bitwa pomiędzy armią mongolskich Ilchanidów pod dowództwem Mongkego Temura i sprzymierzonymi chrześcijanami, a armią sułtana mameluków Kalawuna.

Bitwa pod HarbijjąW
Bitwa pod Harbijją

Bitwa pod Hiribją – starcie zbrojne, które miało miejsce 17 października 1244 roku pomiędzy siłami krzyżowców i ich sojuszników a wojskami egipskimi, wspieranymi przez Chorezmijczyków. Zakończyło się klęską chrześcijan.

Bitwa pod HittinW
Bitwa pod Hittin

Bitwa pod Hittin – bitwa lądowa, która miała miejsce 4 lipca 1187 roku, pomiędzy wojskami Królestwa Jerozolimskiego pod wodzą króla Gwidona z Lusignan a wojskami muzułmańskimi sułtana Saladyna.

Bitwa pod InabW
Bitwa pod Inab

Bitwa pod Inab rozegrana 29 czerwca 1149 pomiędzy siłami muzułmańskim Nur ad-Dina oraz Rajmunda.

Zdobycie Konstantynopola (1204)W
Zdobycie Konstantynopola (1204)

Zdobycie Konstantynopola – szturm krzyżowców IV krucjaty na stolicę Cesarstwa Bizantyjskiego 12–13 kwietnia 1204 roku.

Bitwa na Krwawym PoluW
Bitwa na Krwawym Polu

Bitwa na Krwawym Polu – bitwa pomiędzy siłami Księstwa Antiochi a Artukidami z Aleppa w 1119 roku, na równinie Sarmada.

Oblężenie KserigordonW
Oblężenie Kserigordon

Oblężenie Kserigordon – podwójne oblężenie zamku Kserigordon w Anatolii w czasie I wyprawy ludowej. Klęska wojsk krzyżowych.

Bitwa pod LyndanisseW
Bitwa pod Lyndanisse

Bitwa pod Lyndanisse – starcie zbrojne, które miało miejsce 15 czerwca 1219 roku, kiedy duński król Waldemar II, odbywający krucjatę liwońską przeciw pogańskim Estom, zdobył estoński zamek Lyndanisse.

Bitwa pod Melitene (1100)W
Bitwa pod Melitene (1100)

W bitwie pod Melitene w 1100 roku walczyli ze sobą krzyżowcy z księstwa Antiochii, dowodzeni przez Boemunda I i Turcy prowadzeni przez Daniszmendydę Ghaziego. Po utworzeniu księstwa Antiochii przez Boemunda, władca ten, zagrożony przez Bizancjum i muzułmanów, szukał sojuszników wśród cylicyjskich Ormian.

Bitwa pod MerzifonW
Bitwa pod Merzifon

Bitwa pod Merzifon – starcie zbrojne, które miało miejsce w trakcie tzw. krucjaty 1101 roku

Bitwa pod MontgisardW
Bitwa pod Montgisard

Bitwa pod Montgisard – bitwa lądowa stoczona pomiędzy siłami egipskich Ajjubidów a wojskami Królestwa Jerozolimskiego dnia 25 listopada 1177 roku. 16-letni, trędowaty król Baldwin IV dowodził nielicznym wojskiem chrześcijan w boju z armią Saladyna. Zaskoczone wojska muzułmanów zostały pokonane, a ich straty – według ówczesnych kronikarzy chrześcijańskich – były ogromne w porównaniu do strat ludzi Baldwina.

Bitwa pod PelagoniąW
Bitwa pod Pelagonią

Bitwa pod Pelagonią − starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1259 w trakcie walk między greckim Cesarstwem Nicejskim a koalicją złożoną z Despotatu Epiru, Księstwa Achai i Manfreda Sycylijskiego. Bitwa była następstwem sukcesów nicejskich w restauracji Bizancjum, które upadło w wyniku podboju łacińskiego po IV krucjacie z 1204 roku.

Bitwa pod Ramlą (1101)W
Bitwa pod Ramlą (1101)

Pierwsza bitwa pod Ramlą – starcie zbrojne, które miało miejsce 7 września 1101 roku pomiędzy siłami Królestwa Jerozolimskiego i Fatymidów z Egiptu. Przyczyną bitwy były nieustające najazdy muzułmanów na ziemie łacinników i ich wasali, dokonywane z Askalonu- twierdzy Fatymidów w Palestynie. Obydwie armie spotkały się pod Ramlą, która leżała na drodze z Askalonu do Jerozolimy.

Bitwa pod Ramlą (1102)W
Bitwa pod Ramlą (1102)

Druga bitwa pod Ramlą(w historiografii znanej też jako Ar-Ramla) – starcie zbrojne, które miało miejsce 17 maja 1102 roku pomiędzy siłami Królestwa Jerozolimskiego i Fatymidów z Egiptu. Przyczyną bitwy, podobnie jak tej rozegranej rok wcześniej były nieustające najazdy muzułmanów na ziemie łacinników i ich wasali, dokonywane z Askalonu – twierdzy Fatymidów w Palestynie. Obydwie armie spotkały się pod Ramlą, która leżała na drodze z Askalonu do Jerozolimy.

Bitwa pod Ramlą (1105)W
Bitwa pod Ramlą (1105)

Trzecia bitwa pod Ramlą – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 sierpnia 1107 roku pomiędzy siłami Królestwa Jerozolimskiego i Fatymidów z Egiptu. Przyczyną bitwy, podobnie jak dwóch wcześniejszych starć rozegranych w 1101 i 1102 rok, były nieustające najazdy muzułmanów na ziemie łacinników i ich wasali, dokonywane z Askalonu – twierdzy Fatymidów w Palestynie. Obydwie armie spotkały się pod Ramlą, która leżała na drodze z Askalonu do Jerozolimy.

Bitwa pod Rusion (1206)W
Bitwa pod Rusion (1206)

Bitwa pod Rusion miała miejsce zimą 1206 roku w pobliżu twierdzy Rusion między wojskami bułgarskimi siłami Cesarstwa Łacińskiego. Walki zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Bułgarów.

Bitwa pod SarminW
Bitwa pod Sarmin

Bitwa pod Sarmin – bitwa pomiędzy siłami antiocheńskimi i edessańskimi a wojskami Turków Seldżuckich, zakończona zwycięstwem chrześcijan. Miała miejsce 14 września 1115 roku, u stóp wzgórza Tall Danis, nieopodal miejscowości Sarmin.

Bitwa pod Seres (1205)W
Bitwa pod Seres (1205)

Bitwa pod Seres miała miejsce w czerwcu 1205 roku w pobliżu miasta Seres leżącego na terenie współczesnej Grecji. W bitwie walczyły ze sobą wojska bułgarskie i łacińskie, zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem Bułgarów.

Bitwa pod TrypolisemW
Bitwa pod Trypolisem

Bitwa pod Trypolisem – bitwa pomiędzy krzyżowcami dowodzonymi przez Rajmunda z Tuluzy a połączonymi siłami tureckich emirów z Syrii, rozegrana w marcu 1102 roku, nieopodal miasta Trypolis, zakończona pełnym zwycięstwem chrześcijan, co stało się jednym z pośrednich powodów zdobycia tej twierdzy przez łacinników w 1109 roku i założenia na okolicznych ziemiach Hrabstwa Trypolisu.

Oblężenie TrypolisuW
Oblężenie Trypolisu

Oblężenie Trypolisu – sześcioletnie oblężenie tureckiego miasta Trypolis w latach (1103–1109) przez krzyżowców pozostałych na Wschodzie po I wyprawie krzyżowej i krucjacie z 1101 roku, dowodzonych początkowo przez Rajmunda z Tuluzy, a później przez jego następców – Wilhelma Jordana z Cerdagne i Bertranda z Tuluzy, zakończone jego zdobyciem i założeniem chrześcijańskiego Hrabstwa Trypolisu. W walkach brali udział również Genueńczycy oraz łacińskie państwa w Outremerze – Królestwo Jerozolimy, Księstwo Antiochii i Hrabstwo Edessy.

Bitwa pod WieselbergiemW
Bitwa pod Wieselbergiem

Bitwa pod Wieselbergiem – seria potyczek i oblężenie, które miały miejsce w 1096 w trakcie I wyprawy ludowej.

Oblężenie ZaryW
Oblężenie Zary

Oblężenie Zary – pierwsza bitwa IV wyprawy krzyżowej.

Zdobycie ZemuniaW
Zdobycie Zemunia

Zdobycie Zemunia – zajęcie i splądrowanie cytadeli w Zemuniu dokonane ok. 20 czerwca 1096 roku przez wojska I wyprawy ludowej.