
CMB – seria brytyjskich kutrów torpedowych z okresu I wojny światowej.

Krążowniki liniowe typu Indefatigable − typ trzech brytyjskich krążowników liniowych z okresu I wojny światowej. Podobnie jak pozostałe brytyjskie krążowniki liniowe, urzeczywistniające idee admirała Johna Fishera, charakteryzowały się dużą jak na owe czasy prędkością maksymalną, osiągniętą kosztem redukcji ochrony pancernej do minimum jak na okręty tej wielkości. Początkowo Royal Navy miała otrzymać tylko jeden okręt, „Indefatigable”, zbudowany według zmodyfikowanych planów typu Invincible, później dołączyły jeszcze dwa kolejne, sfinansowane przez dominia: „Australia” i „New Zealand”. Pierwszy z nich został okrętem flagowym niedawno utworzonej Royal Australian Navy, drugi wszedł bezpośrednio w skład floty brytyjskiej.

Krążowniki liniowe typu Invincible − typ trzech brytyjskich okrętów, pierwszych przedstawicieli nowej klasy krążowników liniowych. Zbudowane dla Royal Navy według koncepcji admirała Johna Fishera w latach 1906–1909, były zaprojektowane do uzyskiwania jak największej prędkości maksymalnej, kosztem słabszego opancerzenia.

Krążowniki liniowe typu Lion – seria trzech brytyjskich krążowników liniowych z okresu I wojny światowej. Dwa pierwsze okręty, „Lion” i „Princess Royal”, budowane w latach 1910–1912, stanowiły dzięki swej wielkości i prędkości nową jakość w klasie. Trzeci, „Queen Mary”, zbudowany w dwa lata później według nieco zmodyfikowanych planów, był kolejnym ulepszeniem koncepcji szybkiego, dobrze uzbrojonego, lecz słabo opancerzonego okrętu, promowanej przez ówczesnego Pierwszego Lorda Morskiego Admiralicji, admirała Johna Fishera. Uznawane przez brytyjską prasę za symbol potęgi Royal Navy otrzymały popularne miano Splendid Cats.

Krążowniki pancernopokładowe typu Edgar – seria dziewięciu brytyjskich okrętów, zbudowanych w latach 90. XIX wieku i służących podczas I wojny światowej. Klasyfikowane były w Royal Navy jako krążowniki I klasy.

Motor Launch – typ niewielkich kutrów wprowadzonych do służby w czasie I wojny światowej przez Royal Navy dla zabezpieczenia wybrzeży brytyjskich przed niemieckimi okrętami podwodnymi. Zbudowane w bardzo długiej serii przez stocznie amerykańskie i kanadyjskie.

Slupy typu Flower – typ angielskich slupów z okresu I wojny światowej zbudowanych w ramach tzw. Emergency War Programme, okręty typu Flower nazywane były popularnie cabbage class (kapuściane) lub herbaceous borders (ziołowe), wszystkie nazwy okrętów w tych klasach to nazwy kwiatów, na typ Flower (kwiat) składało się pięć podtypów,Slupy typu Arabis Slupy typu Azalea Slupy typu Acacia Slupy typu Anchusa Slupy typu Aubretia

Torpedowce typu „Cricket” – seria 36 brytyjskich okrętów zbudowanych w latach 1906-1909, pierwsza seria brytyjskich okrętów z kotłami opalanymi olejem napędowym. Początkowo były oficjalnie klasyfikowane jako „kontrtorpedowce przybrzeżne”, jeszcze przed wejściem do służby zostały przeklasyfikowane na torpedowce.

HMS Bee – brytyjska kanonierka rzeczna typu Insect, zwodowana 8 grudnia 1915. Nazwa znaczy "pszczoła".

HMAS Beryl II - trałowiec pomocniczy i stawiacz sieci z okresu II wojny światowej należący do Royal Australian Navy (RAN). Okręt oryginalnie zbudowany był jako trawler, w okresie I wojna światowa służył także jako trałowiec w brytyjskiej Royal Navy pod nazwą HMS „Beryl”.

HMS Courageous – brytyjski lekki krążownik liniowy z okresu I wojny światowej, przebudowany po jej zakończeniu na lotniskowiec, wiodący okręt typu Courageous.

HMS Curacoa – brytyjski lekki krążownik typu C z okresu I i II wojny światowej; zatopiony w wyniku tragicznej kolizji. Nazwa pochodzi od karaibskiej wyspy Curaçao.

HMS „Engadine” – okręt-baza wodnosamolotów z okresu I wojny światowej.

HMS Furious – brytyjski lotniskowiec z okresu obu wojen światowych. Zamówiony w czasie I wojny światowej dla Royal Navy jako zmodyfikowany krążownik liniowy typu Courageous, miał zostać wykorzystany do wsparcia desantu na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, według planu forsowanego przez Pierwszego Lorda Morskiego Admiralicji, admirała Johna Fishera.

HMS Glorious – brytyjski krążownik liniowy z okresu I wojny światowej, przebudowany po jej zakończeniu na lotniskowiec, drugi okręt typu Courageous.

HMS Gnat – brytyjska kanonierka rzeczna typu Insect, z okresu obu wojen światowych. Był to czwarty okręt o tej nazwie.

HMS Good Hope – brytyjski krążownik pancerny typu Drake, zwodowany 21 lutego 1901 roku, do służby wszedł 8 listopada 1902 roku. Od 1906 okręt flagowy Pierwszej Eskadry Krążowników Floty Atlantyckiej, od 1908 okręt flagowy Drugiej Eskadry Krążowników Floty Atlantyckiej.

HMS Hampshire - brytyjski krążownik pancerny typu Devonshire.

HMS Hawke − brytyjski krążownik pancernopokładowy typu Edgar, zbudowany w latach 1889−1893 w stoczni w Chatham. Dotrwał w służbie do wybuchu I wojny światowej. 15 października 1914 roku został storpedowany i zatopiony przez niemiecki okręt podwodny U-9.

HMS Indefatigable − brytyjski krążownik liniowy z okresu I wojny światowej, pierwszy okręt typu Indefatigable. Został zbudowany w latach 1909−1911 jako czwarta jednostka swojej klasy w służbie Royal Navy, nieco zmodyfikowana w stosunku do poprzedniego typu Invincible.

HMS Indomitable − brytyjski krążownik liniowy z okresu I wojny światowej, należący do typu Invincible. Do służby wszedł w 1908 roku. Uczestniczył w działaniach wojennych na Morzu Śródziemnym i Północnym, w 1914 roku biorąc udział w pościgu za niemieckimi krążownikami oraz bombardowaniu pozycji tureckich w Dardanelach, w 1915 roku w bitwie na Dogger Bank oraz w bitwie jutlandzkiej w 1916 roku. Po zakończeniu wojny został przesunięty do rezerwy, a w 1921 roku sprzedany do stoczni złomowej.

HMS Inflexible − brytyjski krążownik liniowy z okresu I wojny światowej, należący do typu Invincible.

HMS Invincible – brytyjski krążownik liniowy z okresu I wojny światowej. Należał do serii trzech okrętów typu Invincible, pierwszych na świecie jednostek tej klasy.

HMS Ladybird – brytyjska kanonierka rzeczna typu Insect - zwodowana 12 kwietnia 1916, do służby weszła w 1917. Służyła podczas obu wojen światowych. Była pierwszy okrętem brytyjskim o tej nazwie.

HMS Lion – brytyjski krążownik liniowy z okresu I wojny światowej, pierwszy okręt typu Lion. Zwodowany w 1910 roku, dwa lata później wszedł do służby w Royal Navy. „Lion” wraz z kolejnymi jednostkami typu: „Princess Royal” i „Queen Mary” oraz zbliżonym „Tigerem” nazywane były w Wielkiej Brytanii popularnym mianem Splendid Cats.
HMS M33 – monitor należący do Royal Navy z okresu I wojny światowej i interwencji w Rosji, od 1925 roku szkolny stawiacz min pod nazwą HMS „Minerva”. Po długim czasie służby jako jednostka pomocnicza przekazany władzom hrabstwa Hampshire i przystosowany do pełnienia roli okrętu-muzeum w bazie Royal Navy w Portsmouth. Jeden z nielicznych zachowanych do dzisiaj okrętów z czasów I wojny światowej.

HMS Monmouth – brytyjski krążownik pancerny, pierwsza jednostka typu Monmouth. Był szóstym okrętem o tej nazwie w historii Royal Navy.

HMS New Zealand − brytyjski krążownik liniowy typu Indefatigable z okresu I wojny światowej. Jego budowa, sfinansowana przez rząd dominium Nowej Zelandii, rozpoczęła się w 1910 roku, a wcielenie do służby w Royal Navy nastąpiło w 1912 roku. Przed wybuchem wojny okręt odbył rejs dookoła świata, odwiedzając również kraj, od którego otrzymał nazwę.

HMS Pomone – krążownik pancernopokładowy typu Pelorus, zbudowany dla Royal Navy pod koniec lat 90. XIX wieku. Z powodu poważnych kłopotów z kotłami został wycofany z linii już w roku 1904, po odbyciu zaledwie jednej tury służbowej za granicą. Przystosowany w 1910 roku do roli hulku szkolnego, pełnił tę funkcję do roku 1922, kiedy to został sprzedany na złom.

HMS Princess Royal – brytyjski krążownik liniowy z okresu I wojny światowej. Wcielony do służby w 1912 roku, był drugą jednostką typu Lion, zwanego popularnie przez prasę brytyjską Splendid Cats. W składzie 1. Eskadry Krążowników Liniowych brał udział w bitwach: koło Helgolandu w 1914 roku, na Dogger Bank w 1915 roku i jutlandzkiej w 1916 roku. W 1918 roku, wraz z większością okrętów Royal Navy przyjmował płynącą na internowanie Hochseeflotte. W wyniku postanowień traktatu waszyngtońskiego w 1922 roku został wycofany z linii i złomowany w roku następnym.

HMS Queen Mary − brytyjski krążownik liniowy z okresu I wojny światowej. Zbudowany w 1913 roku, był ostatnim okrętem tej klasy wcielonym do służby w Royal Navy przed rozpoczęciem działań wojennych. Był trzecią z kolei jednostką typu Lion, choć w trakcie projektowania i budowy wprowadzono w konstrukcji pewne modyfikacje. Nazwę krążownika przyjęto na cześć królowej Marii, żony króla Jerzego V.

SS "River Clyde" był 4000 tonowym węglowcem zwodowanym w Glasgow w 1905, którego nazwa pochodziła od rzeki Clyde w Szkocji. 25 kwietnia 1915 "River Clyde" został użyty jako "koń trojański" w desancie na Helles w czasie kampanii o Gallipoli.

HMS Tiger – brytyjski krążownik liniowy z okresu I wojny światowej, jedyny okręt swojego typu. Jego projektowanie rozpoczęto w 1911 roku, opierając się na znacznie zmodyfikowanych planach jednostek typu Lion. Budowę rozpoczęto w połowie 1912 roku w stoczni John Brown and Co. w Clydebank. Zwodowany 15 grudnia 1913 roku, wszedł do służby w Royal Navy już po rozpoczęciu działań wojennych, w październiku 1914 roku.

HMS Vindictive − brytyjski krążownik pancernopokładowy typu Arrogant zbudowany w stoczni Chatham Dockyard. Został zwodowany 9 grudnia 1897, a ukończony w 1900 roku.

HMS Warrior – brytyjski krążownik pancerny, pierwsza jednostka typu Warrior. Był trzecim okrętem o tej nazwie w historii Royal Navy.