Royal Air ForceW
Royal Air Force

Royal Air Force, RAF – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym od 26 czerwca 2019 dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Michael Wigston(ang.). RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.

Army Air CorpsW
Army Air Corps

Army Air Corps – lotniczy komponent British Army, formalnie istniejący od 1 września 1957 roku.

Atak pociskami manewrującymi na Damaszek i Hims (2018)W
Atak pociskami manewrującymi na Damaszek i Hims (2018)

Atak pociskami manewrującymi na Damaszek i Hims – seria uderzeń z morza i powietrza na przypuszczalne lokalizacje broni chemicznej w Syrii przeprowadzonych przez Stany Zjednoczone, Francję i Wielką Brytanię 14 kwietnia 2018 roku tuż po godzinie 4:00 czasu miejscowego (UTC+3).

Bitwa nad Barking CreekW
Bitwa nad Barking Creek

Bitwa nad Barking Creek – omyłkowe starcie pomiędzy samolotami brytyjskiego RAF 6 września 1939 roku.

NortholtW
Northolt

Northolt – dzielnica w zachodniej części Londynu w London Borough of Hillingdon. Znajduje się w niej wojskowe lotnisko i jedna z głównych siedzib administracyjnych RAF-u oraz archiwa Brytyjskich Sił Zbrojnych, gdzie pracuje dwa tysiące osób. Lotnisko jest używane przez Brytyjską rodzinę królewską. W 1997 r. do Northolt powróciły zwłoki ks. Diany z Paryża.

Per ardua ad astraW
Per ardua ad astra

Per ardua ad astra jest dewizą Royal Air Force i innych sił lotniczych Wspólnoty Narodów - RAAF, RNZAF oraz RCAF. Po raz pierwszy została użyta przez nowo powstałe Royal Flying Corps w 1912 roku.

RAF BenbeculaW
RAF Benbecula

RAF Benbecula – baza lotnicza zlokalizowana na wyspie Benbecula w archipelagu Hebrydy Zewnętrzne, funkcjonująca w latach 1941 -1947. Głównym zadaniem stacjonujących w niej eskadr była obrona i patrolowanie północnego Atlantyku w poszukiwaniu U-bootów. Jedną z eskadr był polski Dywizjon 304. Po wojnie z lotniska korzystały cywilne linie lotnicze. W okresie zimnej wojny od 1958 baza RAF Benbecula była centrum obrony rakietowej oraz poligonem testów pocisków rakietowych. Obecnie jest to port lotniczy Benbecula Airport(ang.).

RAF BlackbusheW
RAF Blackbushe

RAF Blackbushe – baza RAF działająca w latach 1942-1946, zlokalizowana między miejscowościami Hartfordbridge i Yateley w odległości ok. 50 km na zachód od centrum Londynu.

RAF Bomber CommandW
RAF Bomber Command

RAF Bomber Command – dowództwo, któremu podlegały dywizjony bombowe RAF w latach 1936-1968. W czasie II wojny światowej, samoloty RAF BC dokonały poważnych zniszczeń infrastruktury przemysłowej III Rzeszy, jak również wielu niemieckich miast, a w latach sześćdziesiątych XX wieku osiągnęło szczyt swych powojennych możliwości z samolotami serii "V" wyposażonymi w broń nuklearną i pomocniczymi lekkimi bombowcami Canberra.

RAF BramcoteW
RAF Bramcote

RAF Bramcote – baza lotnicza Royal Air Force zlokalizowana na przedmieściach Nuneaton. Jedna z baz RAF używanych w okresie II wojny światowej przez jednostki Polskich Sił Powietrznych. Po wojnie przemianowana HMS Gamecock a następnie na Gamecock Barracks.

RAF ChedburghW
RAF Chedburgh

RAF Chedburgh – była baza lotnicza RAF zlokalizowana koło miejscowości Bury St Edmunds w hr. Suffolk. Wybudowana w 1942, używana przez dywizjony brytyjskie Bomber Command. Od września 1945 była miejscem postoju dywizjonów 301 i 304 do czasu ich rozformowania 18 grudnia 1946. Bazę zamknięto w 1947. Obecnie jest to The Bury Road Business Park.

RAF ChivenorW
RAF Chivenor

RAF Chivenor – była baza Royal Air Force znajdująca się na północnym brzegu ujścia rzeki Taw na północnym wybrzeżu Devon koło miasta Barnstaple w hr. Devonshire.

RAF Coastal CommandW
RAF Coastal Command

RAF Coastal Command – w latach 1936-69 jedna z trzech części składowych Royal Air Force. Została sformowana w roku 1936 jako morska formacja RAF. W roku 1937 Royal Navy sformowała niezależną Fleet Air Arm.

RAF DaleW
RAF Dale

RAF Dale – baza lotnicza RAF znajdująca się koło wsi Dale i Marloes, zlokalizowana 10,5 km od Milford Haven na półwyspie Pembroke w zachodniej Walii.

RAF Davidstow MoorW
RAF Davidstow Moor

RAF Davidstow Moor – jest byłą bazą Royal Air Force zlokalizowaną na północny wschód od Camelford oraz na zachód od Launceston w hr. Kornwalia. Od 1941 rozpoczęto budowę trzech pasów startowych ze stanowiskami postojowymi. Bazę oddano do użytku od stycznia 1943 dla potrzeb Coastal Command. W drugiej połowie 1943 stacjonował tam Dywizjon 303 patrolując Zatokę Biskajską. Baza została zamknięta w grudniu 1945. Obecnie część lotniska zajmuje muzeum Cornwall At War.

RAF DockingW
RAF Docking

RAF Docking – baza lotnicza RAF znajdująca się koło Docking w odległości ok. 52 km na północny zachód od miasta Norwich. Działała od czerwca 1940 jako lotnisko pomocnicze dla bazy stacji dowodzenia przybrzeżnego RAF Bircham Newton(ang.). Z bazy RAF Docking operowały jednostki lotnicze zbierania danych meteorologicznych nad Atlantykiem oraz Europą. Między innymi też była używana do operacji obrony wybrzeża przez Dywizjon 304 Polskich Sił Powietrznych. Baza działała do 1958.

RAF FairfordW
RAF Fairford

RAF Fairford – baza wojskowa Royal Air Force w pobliżu miasta Fairford, w hrabstwie Gloucestershire, w Anglii. Co roku, w trzecim tygodniu lipca, lotnisko jest gospodarzem pokazów lotniczych Royal International Air Tattoo.

RAF FaldingworthW
RAF Faldingworth

RAF Faldingworth – jest byłą bazą Royal Air Force zlokalizowaną koło wioski Faldingworth w hr. Lincolnshire.

RAF Fighter CommandW
RAF Fighter Command

RAF Fighter Command była jedną z trzech części składowych Royal Air Force. Została sformowana w roku 1936 w celu zwiększenia kontroli nad formacjami samolotów myśliwskich. Służyła w operacjach II wojny światowej, wyróżniając się szczególnie podczas bitwy o Anglię w 1940 roku. RAFFC działała do 17 listopada 1943, kiedy to została rozwiązana, a w jej miejsce powstały w RAF dwie inne formacje: obronna i atakująca. Formacja obronna została nazwana Air Defence Great Britain (ADGB) a ofensywna 2 Tactical Air Force.

RAF HemswellW
RAF Hemswell

RAF Hemswell – baza RAF działająca w latach 1937-1957, zlokalizowana koło wioski Hemswell w odległości ok. 20 km na północ od Lincoln.

RAF InghamW
RAF Ingham

RAF Ingham – baza RAF działająca w latach 1942–1946, zlokalizowana koło miejscowości Ingham w odległości ok. 17 km na północ od Lincoln. Początkowo baza była pomocnicza dla bazy RAF Hemswell, a następnie służyła dywizjonom 300 i 305 Polskich Sił Powietrznych oraz eskadrom angielskim. Po 1946 została zlikwidowana, pozostały tylko fragmenty drogi kołowania.

RAF LashamW
RAF Lasham

RAF Lasham – jest byłą bazą Royal Air Force zlokalizowaną koło wioski Lasham na północny zachód od Alton w hr. Hampshire. Została wybudowana w 1942 i oddana do użytku od listopada tego roku. W okresie od listopada 1943 przez rok była oddana do dyspozycji PSP dla dywizjonu 305, bazującym tam częściowo wspólnie z 613 dywizjonem RAF. Oba dywizjony 5 czerwca 1944, w przeddzień D-Day przeprowadziły nalot na niskiej wysokości, atakując w Normandii niemieckie linie zaopatrzenia oraz stanowiska artylerii.

RAF LindholmeW
RAF Lindholme

RAF Lidholme – baza RAF położona ok. 10 km na wschód od Doncaster. Jedna z bardziej znanych baz RAF używanych w okresie II wojny światowej przez dywizjony bombowe 304 i 305 Polskich Sił Powietrznych. Zamknięta w 1985. Na jej terenie znajduje się obecnie Centrum Resocjalizacji.

RAF North WealdW
RAF North Weald

RAF North Weald – jest byłą bazą RAF, zlokalizowaną koło wsi North Weald Bassett, 4 km na północny wschód od miasteczka Epping w hr. Essex.

RAF PredannackW
RAF Predannack

RAF Predannack – baza lotnicza RAF korzystająca z lądowiska Predannack, znajdującego się na południe od wioski Mullion na półwyspie Lizard w Kornwalii. Przygotowywana na wypadek wojny, została otwarta w maju 1941 jako lotnisko zapasowe. Używana przez lotnictwo myśiwskie oraz jako lądowisko dla uszkodzonych maszyn wracających z operacji nad Francją i Zatoką Biskajską. Na przełomie roku 1943 i 1944 wykorzystywana przez Dywizjon 304 Polskich Sił Powietrznych. Intensywnie używana podczas operacji Overlord. Po wojnie częściowo zamknięta, używana do testowania prototypów. Obecnie jest to pomocnicze lądowisko dla bazy lotniczej Royal Navy Culdrose.

RAF St EvalW
RAF St Eval

RAF St Eval – była strategiczną stacją Royal Air Force dla RAF Coastal Command, zlokalizowaną na terenie wioski St Eval w hr. Kornwalia.

RAF Swanton MorleyW
RAF Swanton Morley

RAF Swanton Morley – była baza Royal Air Force, położona w pobliżu wioski Swanton Morley w hr. Norfolk.

RAF SwinderbyW
RAF Swinderby

RAF Swinderby – baza lotnicza RAF znajdująca się koło miejscowości Swinderby, ok. 14 km wzdłuż szosy A46 na północny zachód od Lincoln w kierunku na Newark-on-Trent. Podczas II wojny światowej była wykorzystywana jako baza bombowców, w tym również przez polskie dywizjony bombowe 300 i 301. Baza została zamknięta 17 grudnia 1993.

RAF SyerstonW
RAF Syerston

RAF Syerston – baza lotnicza RAF znajdująca się koło miejscowości Syerston, ok. 8 km wzdłuż szosy A46 na południowy zachód od Newark-on-Trent. Podczas II wojny światowej była wykorzystywana jako baza bombowców, w tym polskich dywizjonów 304 i 305. Czynna do dzisiaj jako baza szkolenia szybowcowego.

RAF TalbennyW
RAF Talbenny

RAF Talbenny – baza lotnicza RAF znajdująca się koło wsi Talbenny, zlokalizowana ok. 8,5 km na północny wschód od Milford Haven na półwyspie Pembroke w zachodniej Walii. Działała od maja 1942 do grudnia 1946. Była używana przez polski Dywizjon 304 oraz czeski Dywizjon 311. Po zdemontowaniu urządzeń lotniczych teren należy do osoby prywatnej.

RAF TempsfordW
RAF Tempsford

RAF Tempsford – utajniona baza RAF, zlokalizowana koło wioski Tempsford, hrabstwo Bedfordshire, około 14 km na wschód od Bedford. Baza była wykorzystywana w latach 1942–1946 przez Special Operations Executive (SOE) do wysyłania drogą lotniczą agentów i kurierów do krajów okupowanej Europy, w tym w latach 1942-1943 ponad połowy z 316 cichociemnych, a także kurierów do Polski. Między innymi stacjonowała tam polska Eskadra „C” przypisana do 138 Dywizjonu RAF(ang.) Specjalnego Przeznaczenia. Po wojnie zamknięta.

RAF TireeW
RAF Tiree

RAF Tiree – baza RAF w latach 1941–1947, położona na wyspie Tiree na Hebrydach Wewnętrznych, około 180 km na północny zachód od Glasgow. Jedna z baz RAF używanych w okresie II wojny światowej przez jednostki Polskich Sił Powietrznych. Od 1947 jest lotniskiem cywilnym Tiree Airport.

Red ArrowsW
Red Arrows

Red Arrows, Zespół Akrobacyjny Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii – zespół akrobacyjny Royal Air Force stacjonujący na lotnisku Scampton w Wielkiej Brytanii.

Royal Flying CorpsW
Royal Flying Corps

Royal Flying Corps – brytyjskie lotnictwo wojskowe w czasie I wojny światowej, będące częścią wojsk lądowych. Korpus został utworzony 13 kwietnia 1912 roku, w dniu 1 kwietnia 1918 roku po połączeniu ze Służbą Lotniczą Marynarki Królewskiej (RNAS) utworzył Królewskie Siły Powietrzne (RAF) – nowy rodzaj sił zbrojnych, niezależny od dowództwa wojsk lądowych i marynarki wojennej.

System DowdingaW
System Dowdinga

System Dowdinga – brytyjska sieć obrony przeciwlotniczej, która zapewniła Zjednoczonemu Królestwu decydującą przewagę nad nazistowskimi Niemcami podczas bitwy o Anglię w 1940 w czasie II wojny światowej. System Dowdinga – nazwany tak na cześć Naczelnego Dowódcy RAF-u Hugh Dowdinga – połączył technologię, zabezpieczenia naziemne i samoloty myśliwskie w jednolity system obrony. System nie tylko kontrolował siły myśliwców, ale także inne elementy sieci obronnej, w tym działa i reflektory przeciwlotnicze oraz balony zaporowe.