
Azja Tuhaj-bejowicz – fikcyjna postać literacka stworzona przez Henryka Sienkiewicza. Występuje w powieści Pan Wołodyjowski.

Blackhawk – tytułowa fikcyjna postać serii komiksów, a także serialu kinowego, słuchowiska radiowego i powieści osadzona w realiach II wojny światowej. Głównym bohaterem komiksu jest polski pilot ps. "Blackhawk", który po klęsce Polski w 1939 roku ucieka samolotem PZL P-50a Jastrząb na zachód gdzie kontynuuje walkę z nazistami, jako dowódca wielonarodowej eskadry. Blackhawk zadebiutował w Military Comics Vol 1 #1 z sierpnia 1941 roku wydawanemu początkowo przez Quality Comics, a później także przez National Periodical Publications. Postać została stworzona przez głównie przez Chucka Cuidera z udziałem Boba Powella i Willa Eisnera.

Rhett Kershaw Butler – główny bohater powieści Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem.

Komandor Beverly Crusher − to postać fikcyjna, bohaterka serialu Star Trek: Następne pokolenie oraz czterech filmów pełnometrażowych z serii Star Trek. Pełni rolę głównego lekarza pokładowego na okręcie Enterprise-D, a następnie Enterprise-E. Odtwórcą roli jest Gates McFadden.
Tomek Czereśniak – fikcyjna postać literacka, a także filmowa, z książki Janusza Przymanowskiego i polskiego serialu telewizyjnego pod tytułem "Czterej pancerni i pies" (1966-1970).

Deathstroke, Deathstroke the Terminator, lub po prostu Terminator – fikcyjna postać, znana przede wszystkim z komiksów o przygodach Młodych Tytanów, wydawanych przez DC Comics. Został stworzony przez Marva Wolfmana i George'a Péreza, pierwszy raz pojawił się w New Teen Titans vol. 1 #2. Slade Wilson jest fikcyjnym żołnierzem, najemnikiem oraz zamachowcem. Jego genezę można porównać do mrocznego odbicia historii Kapitana Ameryki z Marvel Comics. Zajmuje on czołowe miejsce w gronie antagonistów Młodych Tytanów. Jest również przeciwnikiem samej Ligi, a zwłaszcza Batmana oraz Robina. Termin "terminator" został wykorzystany przez twórców tej postaci na długo przed premierą filmu Terminator, w reżyserii Jamesa Camerona, która miała miejsce w 1984 roku. Postać Deathstroke'a była również inspiracją dla Roba Liefelda do stworzenia popularnej postaci Deadpoola, z serii komiksów wydawanych przez Marvela.

John Jay Doggett − fikcyjny bohater serialu Z Archiwum X, agent specjalny FBI grany przez aktora Roberta Patricka.

Duke Nukem – bohater serii gier komputerowych o tej samej nazwie autorstwa 3D Realms. Z wyjątkiem Duke Nukem II, gdzie głosu postaci użyczył Joe Siegler, aktorem dubbingującym był Jon St. John.

Boba Fett – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, jeden z najbardziej znanych łowców nagród. Niezmodyfikowany klon Jango Fetta wychowywany przez niego jako syn.

Felix Gaeta to postać fikcyjna, bohater serialu Battlestar Galactica. W tę rolę wcielił się aktor Alessandro Juliani.

Grievous – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, lokalny dowódca wojskowy, następnie generał i naczelny dowódca sił zbrojnych Separatystów. Przed sojuszem z separatystami nazywał się Qymaen jai Sheelal.

Gustaw Jeleń (Gustlik) – postać literacka z książki Janusza Przymanowskiego, a także postać filmowa z polskiego serialu telewizyjnego pod tytułem Czterej pancerni i pies (1966–1970).

Inicjatywa DHARMA – fikcyjny projekt powstały na potrzeby serialu Zagubieni, wprowadzony do serii w drugim sezonie.

Jago (Jagon) – jedna z fikcyjnych postaci tragedii Williama Szekspira pt. Otello. Chorąży tytułowego bohatera, mąż Emilii, towarzyszki Desdemony. Za sprawą jego intryg Otello niesłusznie posądza swoją żonę o cudzołóstwo i staje się obsesyjnie zazdrosny. Jago jest kluczową postacią utworu.

Olgierd Jarosz (serial), Wasyl Semen (powieść) – fikcyjna postać dowódcy czołgu „Rudy” z polskiego serialu telewizyjnego „Czterej pancerni i pies”. W filmie postać ta pojawiła się w pierwszych sześciu odcinkach. W tej roli wystąpił Roman Wilhelmi.

Hans Kloss – dwóch fikcyjnych bohaterów serii przedstawień Teatru Telewizji pt. Stawka większa niż życie, serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem, serii opowiadań w formie książkowej, komiksów z cyklu Kapitan Kloss, gry komputerowej Hans Kloss wydanej przez LK Avalon w 1992 oraz filmu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć. Byli to więziony w ZSRR Niemiec o tym imieniu i nazwisku oraz podszywający się pod niego Polak Stanisław Kolicki/Moczulski ps. Janek i krypt. J-23 – agent wywiadu radzieckiego, a następnie także i polskiego.

Jan Kos (Janek) – fikcyjna postać z książki Janusza Przymanowskiego i polskiego serialu telewizyjnego pod tytułem „Czterej pancerni i pies” (1966–1970).

Leon Kuraś – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów polskiego serialu telewizyjnego pt. Polskie drogi z 1976 w reżyserii Janusza Morgensterna. W rolę Leona Kurasia wcielił się Kazimierz Kaczor.

Morfeusz – postać fikcyjna, bohater trylogii filmowej Matrix, kapitan statku Nabuchodonozor. W jego rolę wcielił się amerykański aktor Laurence Fishburne.

Kapitan H.M. „Howling Mad” Murdock – fikcyjna postać w serialu komediowo-sensacyjnym Drużyna A emitowanym w latach 80. W rolę tę w serialu wcielił się Dwight Schultz, natomiast w wersji kinowej z 2010 roku Sharlto Copley.
Władysław Niwiński – główny bohater polskiego serialu telewizyjnego pt. Polskie drogi z 1976 w reżyserii Janusza Morgensterna. W jego rolę wcielił się Karol Strasburger.

Kapitan Jean-Luc Picard – postać fikcyjna, jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów serii Star Trek. W serialu Star Trek: Następne pokolenie jest kapitanem USS Enterprise-D - okrętu flagowego Federacji. Pojawia się też w filmach Star Trek: Pokolenia, Star Trek: Pierwszy kontakt, Star Trek: Rebelia i Star Trek: Nemesis jako kapitan nowo wybudowanego USS Enterprise-E, a gościnnie także w odcinku pilotażowym serialu Star Trek: Stacja kosmiczna. Jest również tytułowym bohaterem serialu Star Trek: Picard, którego premiera odbyła się w styczniu 2020 r.

John James Rambo − fikcyjna postać, bohater filmów akcji z serii Rambo oraz cyklu powieści Davida Morrella.

Grigorij Grigoriewicz Saakaszwili – fikcyjna postać literacka z książki Janusza Przymanowskiego, a także filmowa z polskiego serialu telewizyjnego pod tytułem „Czterej pancerni i pies” (1966–1970).

John Sheppard – fikcyjna postać z świata fantastyczno naukowego Stargate Atlantis, grana w serialu przez Joe Flanigana.

Jan Skrzetuski herbu Jastrzębiec – jeden z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem, wzorowany na historycznej postaci Mikołaja Skrzetuskiego, po którym powieściowy bohater otrzymał nazwisko i „zbaraski epizod”.

Robert Remus – amerykański wrestler lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym jako Sgt. Slaughter. Jako wrestler słynie głównie z odgrywania roli sierżanta, na którym wzorowana była jedna z postaci związanych z franczyzą G.I. Joe. Jest zdobywcą WWE World Heavyweight Championship i członkiem WWE Hall of Fame.

Suicide Squad, znana również jako Task Force X – fikcyjna drużyna, zrzeszająca różne postacie występujące w komiksach wydawanych przez DC Comics. Twórcami oryginalnej drużyny byli Robert Kanigher oraz Ross Andru, którzy wprowadzili ją do uniwersum komiksów DC Comics w czasopiśmie The Brave and the Bold vol.1 #25. W skład oryginalnej drużyny wchodzili: pułkownik Rick Flag Sr., Jess Bright, dr. Hugh Evans i Karin Grace.

Szturmowcy – fikcyjne postacie z uniwersum Gwiezdnych wojen – żołnierze Imperium ubrani w charakterystyczne białe pancerze.

Józef Szwejk – postać fikcyjna, główny bohater antywojennej powieści czeskiego pisarza Jaroslava Haška Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej i jej licznych ekranizacji.

T-800 – postać fikcyjna, elektroniczny morderca pokryty żywą tkanką, metalowy endoszkielet, występujący w filmach Terminator, Terminator 2: Dzień sądu, Terminator 3: Bunt maszyn, Terminator: Ocalenie, Terminator: Genisys oraz Terminator: Mroczne przeznaczenie. Postać grana przez Arnolda Schwarzeneggera. W filmie Terminator: Ocalenie, T-800 zagrał austriacki aktor i kulturysta Roland Kickinger, zaś za pomocą grafiki komputerowej wygenerowano jego głowę na podobieństwo młodego Schwarzeneggera. Podobny zabieg zastosowano w kolejnych dwóch częściach gdzie młodego T-800 zagrał Brett Azar.

Porucznik Nyota Uhura – postać fikcyjna, bohaterka serialu Star Trek: Seria oryginalna oraz siedmiu filmów Star Trek. Uhura jest pochodzenia afrykańskiego, pełni funkcję oficera łączności na statku Enterprise, a później Enterprise-A. W oryginalnej serii i sześciu pierwszych filmach grała ją Nichelle Nichols. W filmach Star Trek z 2009 i W ciemność. Star Trek z 2013 kreuje ją Zoe Saldana.

Wacław Wareda – postać fikcyjna, pułkownik Wojska Polskiego. Jeden z głównych bohaterów powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Kariera Nikodema Dyzmy i jej adaptacji. Postać wzorowana na Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim, osobistym adiutancie Józefa Piłsudskiego.

Franciszek Wichura – postać literacka z książki Janusza Przymanowskiego, a także postać filmowa z polskiego serialu telewizyjnego pod tytułem Czterej pancerni i pies (1966–1970).

Wilhuff Tarkin – jedna z postaci z sagi Gwiezdnych wojen. Pochodzący z planety Eriadu imperialny dostojnik, wielki moff i dowódca wojskowy, twórca Doktryny Tarkina oraz dowódca pierwszej Gwiazdy Śmierci. W filmie Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja postać ta była odgrywana przez Petera Cushinga, zaś w Zemście Sithów wcielił się w niego Wayne Pygram.

George Ashley Wilkes – główny bohater powieści Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem.

Lidia Saakaszwili z domu Wiśniewska (Lidka) – fikcyjna postać literacka z książki Janusza Przymanowskiego, a także filmowa z polskiego serialu telewizyjnego pod tytułem „Czterej pancerni i pies” (1966–1970).

Wolverine – fikcyjna postać (superbohater), znany z różnych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics. Autorami postaci są scenarzysta Len Wein, dyrektor artystyczny Marvela John Romita Sr. i rysownik Herb Trimpe, który sporządził szkic postaci. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie Incredible Hulk vol. 1 #181 z października 1974). W swoim debiucie był jedynie wrogiem Hulka. Chris Claremont uczynił go członkiem X-Men. We współpracy z Claremontem artysta Frank Miller zmienił wizerunek postaci w solowej, limitowanej serii Wolverine vol.1 #1-4 wydawanej od września do grudnia 1982 roku, gdzie pierwszy raz pojawił się charakterystyczny dla tej postaci slogan „I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice”

Żołnierze-klony – postacie ze świata Gwiezdnych wojen. Byli żołnierzami walczącymi dla Republiki Galaktycznej, wyhodowanymi na planecie Kamino na rozkaz mistrza Jedi Sifo-Dyasa. Żołnierze-klony tworzyli tzw. Wielką Armię Republiki. W filmach odtwórcą ról wszystkich klonów był Temuera Morrison.