
Rewolucja październikowa w Rosji – określenie, stosowane na dokonany przez bolszewików przewrót zbrojny w Rosji, trwający od nocy z 24 października?/ 6 listopada 1917 na 25 października?/ 7 listopada 1917, do godziny drugiej w nocy 26 października?/ 8 listopada 1917, gdy został opanowany przez oddziały bolszewickie Pałac Zimowy, a członkowie Rządu Tymczasowego aresztowani. Przewrót, będący konsekwencją pogłębiającego się kryzysu politycznego w Rosji, zakończył okres dwuwładzy w Rosji, gdy rządy od rewolucji lutowej sprawowały równolegle Rząd Tymczasowy i Piotrogrodzka Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich. Dwuwładza trwała do zbrojnego przewrotu dokonanego przez bolszewików 6/7 listopada 1917, aresztowania członków Rządu Tymczasowego po zajęciu Pałacu Zimowego w nocy 7/8 listopada 1917 i przejęcia władzy przez bolszewików – formalnie w imieniu II Wszechrosyjskiego Zjazdu Rad.

Aurora – rosyjski okręt klasy krążownik, z początku XX wieku, spopularyzowany jako symbol rewolucji październikowej w Rosji. Obecnie okręt muzeum w Petersburgu (Rosja).

Lenin w Październiku – radziecki film historyczny z 1937 roku w reżyserii Michaiła Romma według scenariusza Aleksieja Kaplera. Film pokazuje nie tylko wydarzenia dotyczące rewolucji październikowej z 1917 roku, ale również rolę Lenina w organizacji powstania bolszewików. Film przedstawia działalność Lenina w decydującym okresie rewolucji - od przyjazdu z Finlandii do historycznego wystąpienia na Drugim Zjeździe Rad.

Październik (ros. Октябрь – radziecki film niemy z 1928 roku w reżyserii Siergieja Eisensteina nakręcony w formie fabularyzowanego dokumentu. Rekonstrukcja przewrotu i wybuchu Rewolucji Październikowej w Piotrogrodzie w 1917 roku. Film uznawany za klasyk kina propagandy. Jest trzecią częścią trylogii filmowej po filmach Strajk z 1924 roku i Pancernik Potiomkin z 1925 roku.

Order Rewolucji Październikowej – order ustanowiony decyzją Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 31 października 1967 roku na cześć 50-lecia rewolucji październikowej.

Szturm na Pałac Zimowy – masowe plenerowe widowisko będące wizją artystyczną, oparte na wydarzeniach historycznych które miały miejsce w roku 1917 w Piotrogrodzie podczas rewolucji październikowej. Obok filmu Październik: 10 dni, które wstrząsnęły światem w reżyserii Siergieja Eisensteina inscenizacja stała się podstawą radzieckiego mitu i wyparła pamięć o rzeczywistym przebiegu rewolucji.

Wybory do Zgromadzenia Ustawodawczego Rosji - Konstytuanty były konsekwencją rewolucji lutowej w 1917 roku i obalenia przez nią caratu. Wybory zostały wyznaczone przez Rząd Tymczasowy na 12 listopada?/ 25 listopada 1917. Bolszewicy, którzy przejęli władzę w wyniku przewrotu w Piotrogrodzie 25 października?/ 7 listopada 1917, po początkowych wahaniach podtrzymali datę wyborów, wydając stosowny dekret. Wybory rozpoczęły się 25 listopada 1917 roku w Piotrogrodzie, w tydzień później odbyły się w Moskwie, a w ciągu następnej dekady w reszcie Rosji. Zakończyły się one zdecydowanym zwycięstwem eserowców (socjalistów-rewolucjonistów), którzy zdobyli 17 943 000 głosów - prawie dwa razy więcej głosów od bolszewików. Na dalszych miejscach znaleźli się kadeci oraz mienszewicy.