Konzentrationslager Groß-Rosen – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940–1945 na obszarze administracyjnym państwa niemieckiego, nieopodal obecnej wsi Rogoźnica w dzisiejszej Polsce, będący na czele ponad setki obozów pracy założonych na Śląsku, na terenie Czech i Niemiec.

Außenlager Hirschberg – filia niemieckiego obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku, jeden z licznych podobozów Gross Rosen.

AL Fünfteichen – niemiecki obóz pracy, największa z filii KL Groß-Rosen, działający w Fünfteichen od 1 października 1943 roku do 21 stycznia 1945.
Arbeitslager Landeshut (AL) – filia niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, jeden z licznych podobozów Gross Rosen.
Arbeitslager Riese – niemiecki obóz pracy przymusowej funkcjonujący od 9 IV 1944 r. do początku maja 1945 r. w rejonie Gór Sowich, jako rezerwuar siły roboczej przy budowie obiektów kompleksu Riese i infrastruktury towarzyszącej. Pracowali też w lokalnych zakładach produkujących na rzecz budowy obiektów Riese oraz przy budowie i rozbudowie samych obozów pracy. Był filią obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, skąd pochodzili więźniowie, strażnicy i kierownictwo, natomiast pracę więźniów wyznaczała i organizowała Organizacja Todt.

Marsz śmierci Fünfteichen - Groß-Rosen – marsz śmierci jaki odbyli więźniowie niemieckiego obozu AL Fünfteichen w Fünfteichen do obozu macierzystego Groß-Rosen w styczniu 1945.

Projekt Riese – kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945. Miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera.

Sportschule – niemiecki podobóz KL Groß-Rosen dla mężczyzn, znajdujący się na pograniczu Bielawy i Dzierżoniowa.