
Korpus – pojęcie używane w siłach zbrojnych państw w kilku różnych kontekstach:Wyższy związek taktyczny składający się z kilku dywizji lub brygad określonego rodzaju wojsk oraz związków taktycznych i oddziałów, przeznaczonych do zabezpieczenia działań całości jego sił; wchodzi zwykle w skład związku operacyjnego, niekiedy może działać samodzielnie. Rozróżnia się m.in. korpusy: polowe, armijne, piechoty, zmechanizowane (zmotoryzowane), kawalerii, pancerne, powietrznodesantowe, lotnicze, obrony przeciwlotniczej, artylerii. Zgrupowanie wojsk przeznaczone do zadań specjalistycznych np. Korpus ekspedycyjny, Korpus Interwencyjny, Korpus Terytorialny, Wyspecjalizowana formacja uzbrojona - Korpus Ochrony Pogranicza, Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W XVII wieku główny i centralny element ugrupowania bojowego wojsk. Korpus osobowy - Ogół żołnierzy; oficerów, podoficerów i szeregowych danego rodzaju wojsk lub służby, np. korpus oficerów wojsk pancernych, korpus podoficerów zawodowych artylerii, korpus szeregowych zawodowych wojsk łączności.

Eurokorpus, Korpus Europejski – wielonarodowa struktura wojskowa szybkiego reagowania, utworzona w celu udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju – zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO. To liczące około 1000 żołnierzy dowództwo korpusu, wraz z rozwiniętą jednostką wsparcia stacjonuje w Strasburgu, we Francji i posiada zdolności do dowodzenia formacjami bojowymi, do 60 000 żołnierzy w różnych operacjach oraz strefach klimatycznych.

Korpus Czechosłowacki, Legion Czechosłowacki – formacja wojskowa utworzona w Rosji carskiej w trakcie I wojny światowej, złożona z jeńców oraz dezerterów narodowości czeskiej i słowackiej z armii austro-węgierskiej, walcząca w 1917 na froncie wschodnim przeciw wojskom Państw Centralnych, następnie od maja 1918 w wojnie domowej w Rosji po stronie Białych.

Korpus Rowlanda Hilla - jeden z Korpusów w strukturze organizacyjnej wojska brytyjskiego. Brał udział w wojnach napoleońskich, m.in. w bitwie na moście Almaraz.
Samodzielny Korpus Żandarmów – formacja terenowa III Oddziału Kancelarii Osobistej Jego Cesarskiej Mości, a od 1881 carskiej Ochrany.

Serbski Korpus Ochotniczy – serbska formacja zbrojna w służbie Niemiec działająca na obszarze tzw. Serbii Nedicia podczas II wojny światowej, zwana także Ljotićevci od jej ideologicznego przywódcy Dimitrija Ljoticia.

Szwedzki Korpus Ochotniczy – ochotnicza formacja wojskowa złożona ze Szwedów, Duńczyków i Norwegów podczas wojny zimowej między ZSRR i Finlandią.

VII Korpus Cesarstwa Austriackiego – jeden z korpusów w strukturze organizacyjnej armii Cesarstwa Austriackiego. Brał udział w wojnach napoleońskich, m.in. w wojnie polsko-austriackiej w 1809 oraz w wojnie siedmiotygodniowej.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni – międzynarodowy wyższy związek taktyczny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, składający się z formacji stacjonujących na terenie Danii, Niemiec i Polski.