Agawa henekwenW
Agawa henekwen

Agawa henekwen, agawa henequen – gatunek roślin z rodziny agawowatych. Pochodzi z Meksyku (Jukatan). Jest uprawiana w Meksyku i w niektórych krajach tropikalnych

Agawa kantalowaW
Agawa kantalowa

Agawa kantalowa – gatunek rośliny z rodziny agawowatych. Pochodzi z Meksyku, w uprawie występuje na Filipinach i Indii.

Agawa sizalowaW
Agawa sizalowa

Agawa sizalowa, agawa sizalska – gatunek rośliny należącej do rodziny agawowatych. Jej ojczyzna nie jest znana. Jest uprawiana w wielu krajach świata. Z upraw rozprzestrzeniła się i naturalizowała w Afryce, na Madagaskarze, w Australii, na Hawajach i Karaibach. To trzecia najważniejsza, uprawiana roślina włóknodajna po bawełnie i jucie.

Areka katechuW
Areka katechu

Areka katechu – gatunek rośliny należący do rodziny arekowatych (Arecaceae), dawniej nazywanych palmowatymi (Palmaceae). Ma wiele nazw zwyczajowych: palma betelowa, palma kateszowa, pinang, żuwina, żuwna katechu, żuwipalma malajska, kapustna palma. Pochodzi z Filipin, jest uprawiana w krajach o klimacie tropikalnym.

Banan manilskiW
Banan manilski

Banan manilski – gatunek rośliny należący do rodziny bananowatych (Musaceae). Pochodzi z Malezji, jest uprawiany w wielu krajach o klimacie tropikalnym.

Bawełna indyjskaW
Bawełna indyjska

Bawełna indyjska – gatunek roślin z rodziny ślazowatych. Rośnie dziko w Afryce, ponadto jest uprawiana w innych krajach afrykańskich i w niektórych państwach Azji.

Bawełna kosmataW
Bawełna kosmata

Bawełna kosmata, bawełna zwyczajna – gatunek krzewów z rodziny ślazowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie był uprawiany. W wyniku rozwoju tkactwa w XVIII i XIX wieku oraz wynalezienia maszyn przędzalniczych wzrosło zapotrzebowanie na ten surowiec i zwiększył się areał upraw tej rośliny. Do dziś bawełna kosmata jest jednym z ważnych surowców w przemyśle przędzalniczym i jest uprawiana wszędzie, gdzie pozwalają na to warunki klimatyczne.

Brusonecja chińskaW
Brusonecja chińska

Brusonecja chińska, morwa papierowa, papierówka chińska – gatunek roślin z rodziny morwowatych. Występuje w Azji: w Chinach, Japonii, Korei, Indochinach, Birmie i Indiach. Jest również uprawiany w niektórych częściach Europy o ciepłym klimacie umiarkowanym, Stanach Zjednoczonych i Afryce. Dostarcza najstarszego surowca do produkcji papieru.

Cibora papirusowaW
Cibora papirusowa

Cibora papirusowa – gatunek roślin należący do rodziny ciborowatych. Pochodzi z Afryki oraz wysp na Oceanie Indyjskim. Jest uprawiana w wielu krajach świata.

Juta kolorowaW
Juta kolorowa

Juta kolorowa, juta warzywna, juta długoowockowa, jarzychna warzywna, korchorus warzywny, ślaz żydowski – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny ślazowatych. Pochodzi z Indii i Pakistanu. Złoty liść juty znajduje się w uchwalonym w 1972 r. godle Bangladeszu.

Juta torebkowaW
Juta torebkowa

Juta torebkowa, juta biała, jarzychna torebkowata, korchorus torebkowy – gatunek rocznej rośliny z rodziny ślazowatych. Pochodzi z Indii lub Chin, szeroko rozprzestrzeniona w tropikach jako gatunek uprawny i dziczejący. Roślina dorasta do 3 m wysokości. Liście podłużnie wąskojajowate i ząbkowane. Kwiaty ciemne, z pięcioma płatkami umiejscowione są pojedynczo w kątach liści. Owocem jest okrągława torebka.

Karłatka niskaW
Karłatka niska

Karłatka niska – gatunek wiecznie zielonej rośliny z rodziny arekowatych (Arecaceae). Jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju karłatka (Chamaerops). Jako łatwy gatunek do uprawy, sadzony jest także poza swym pierwotnym zasięgiem, w tym uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Owoce są niejadalne i nie mają wartości użytkowej.

Ketmia konopiowataW
Ketmia konopiowata

Ketmia konopiowata, kenaf – gatunek rośliny należący do rodziny ślazowatych. Pochodzi z Afryki, rozprzestrzenił się także na innych kontynentach w strefie klimatu tropikalnego. Jest też uprawiany.

Kokos właściwyW
Kokos właściwy

Kokos właściwy, palma kokosowa, kokosowiec, kokosowiec właściwy – gatunek z monotypowego rodzaju kokos, należącego do rodziny arekowatych. Pochodzenie palmy kokosowej nie jest pewne. Najbliżej spokrewnione z nią rodzaje występują w tropikach Ameryki Południowej i Środkowej. Za ojczyznę palmy kokosowej zwykle uznaje się jednak albo południowo-wschodnią Azję, albo rejon Wielkiej Rafy Koralowej. Współcześnie jest gatunkiem rozpowszechnionym w całej strefie międzyzwrotnikowej. Jest uprawiana i dziczeje zwykle wzdłuż wybrzeży, rzadko pojawia się w wyższych położeniach do ok. 1000 m n.p.m.

Konopie indyjskieW
Konopie indyjskie

Konopie indyjskie – gatunek rośliny z rodziny konopiowatych. Pierwotnie występował w okolicach gór Hindukusz.

Konopie siewneW
Konopie siewne

Konopie siewne – gatunek rośliny z rodziny konopiowatych. W zależności od ujęcia systematycznego jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju konopie lub jeden z kilku wyodrębnianych gatunków. Występuje w górach Ałtaj, Tienszan oraz na Zakaukaziu i w Afganistanie. Jako roślina uprawna rozpowszechniona w różnych częściach świata. W Polsce może dziczeć i występować jako efemerofit lub kenofit zajmujący siedliska ruderalne.

LenW
Len

Len – rodzaj roślin z rodziny lnowatych (Linaceae). Obejmuje ok. 180 gatunków występujących na różnych kontynentach w strefie klimatu umiarkowanego i w strefie subtropikalnej, z największym zróżnicowaniem w basenie Morza Śródziemnego. Przedstawiciele rodzaju spotykani są zwykle w suchych, nasłonecznionych siedliskach w miejscach kamienistych, na klifach, w ciepłolubnych zaroślach. W Polsce na stanowiskach naturalnych lub zdziczałych spotykanych jest 6 gatunków. W uprawie jest kilka kolejnych, spośród których największe znaczenie ma len zwyczajny, uprawiany jako roślina włóknodajna. Z kilku gatunków ozdobnych największe znaczenie ma północnoamerykański len wielokwiatowy.

Len zwyczajnyW
Len zwyczajny

Len zwyczajny – gatunek rośliny należący do rodziny lnowatych (Linaceae). Pochodzi z Bliskiego Wschodu, z rejonu Żyznego Półksiężyca. Obecnie w stanie dzikim nie występuje, znany jest tylko z uprawy. W Polsce jest rośliną uprawną, czasami przejściowo dziczejącą (efemerofit).

Neoglaziovia variegataW
Neoglaziovia variegata

Neoglaziovia variegata – gatunek rośliny włóknodajnej z rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae) uprawianej w Brazylii.

Pokrzywa zwyczajnaW
Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna – gatunek rośliny z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej, a zawleczona została także na inne obszary i kontynenty. Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach oraz bardzo często, jako gatunek synantropijny, na żyznych siedliskach ruderalnych.

RafiaW
Rafia

Rafia , czasami nazywana też palmą iglastą, igliszczą, palmą bambusową – rodzaj roślin z rodziny arekowatych. Należy do niego 20 gatunków, które występują w Afryce, na Madagaskarze i jeden gatunek w Ameryce Południowej i Środkowej.

Szczmiel białyW
Szczmiel biały

Szczmiel biały, rami, ramia indyjska – gatunek byliny z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Pochodzi z umiarkowanych stref klimatycznych Chin, Japonii, z Malezji i Australii. W Afryce spotkać go można w Algierii, Egipcie i Kamerunie. Uprawiany w Indonezji, byłym ZSRR, USA i Brazylii. Posiada najdłuższe komórki ze wszystkich organizmów należących do królestwa roślin, osiągające do 50 cm długości.

Tęgosz mocnyW
Tęgosz mocny

Tęgosz mocny, len nowozelandzki – gatunek byliny z rodziny złotogłowowatych, dawniej umieszczany w rodzinie liliowatych (Liliaceae) lub agawowatych (Agavaceae). Pochodzi z Nowej Zelandii i Wyspy Norfolk. W uprawie na terenach Australii, Mauritiusa, w Indiach. Inne nazwy: tęgosz włóknodajny, tęgosz właściwy.

Toina weneckaW
Toina wenecka

Toina wenecka, toja syberyjska – gatunek rośliny z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Występuje w stanie dzikim w Azji Środkowej i Zachodniej, na Syberii, na Kaukazie, Krymie oraz w południowo-wschodniej Europie.

Yucca faxonianaW
Yucca faxoniana

Yucca faxoniana, nazywana palmą ixtle, p. istle, p. barretą – gatunek roślin należących do rodziny szparagowatych. Pochodzi z północnego Meksyku i Teksasu..