Lista światowego dziedzictwa UNESCO w PeruW
Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Peru

Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Peru – lista miejsc w Peru wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ustanowionej na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, przyjętej przez UNESCO na 17. sesji w Paryżu 16 listopada 1972 i ratyfikowanej przez Peru 24 lutego 1982 roku.

ArequipaW
Arequipa

Arequipa − miasto w Peru, położone na wysokości 2325 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica. Jest stolicą regionu Arequipa i drugim co do wielkości miastem w Peru - zaraz po stolicy Limie - liczącym obecnie ok. 762 tys. mieszkańców.

CaralW
Caral

Caral – duże stanowisko archeologiczne na pustyni w Dolinie Supe, w pobliżu miasta Supe w prowincji Barranca w północnym Peru, odkryte w 1905 roku. W 2009 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Chan ChanW
Chan Chan

Chan Chan – największe miasto epoki prekolumbijskiej w Ameryce Południowej. Zlokalizowane w peruwiańskim regionie La Libertad na północ od Trujillo, zajmuje obszar około 28,0 km2, co jest w dużej mierze spowodowane przebudowami miasta, które w przeszłości nigdy nie osiągnęło takiej powierzchni.

Chavín de HuántarW
Chavín de Huántar

Chavín de Huántar – miejscowość istniejąca w epoce Wczesnego Horyzontu, położona na północy górskich obszarów dzisiejszego Peru, założona przez przedstawicieli Kultury Chavín. W 1985 roku stanowisko archeologiczne zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

CuzcoW
Cuzco

Cuzco lub Cusco – miasto położone w południowej części Peru na wysokości 3326 m n.p.m.

Park Narodowy HuascaránW
Park Narodowy Huascarán

Park Narodowy Huascarán – park narodowy w środkowej części Peru, w andyjskim paśmie górskim Cordillera Blanca. Powierzchnia parku wynosi 3400 km², obejmuje on obszary położone na wysokości od 2000 do ponad 6000 m n.p.m., w tym ponad 30 lodowców i 120 wysokogórskich jezior. Najwyższym szczytem na terenie parku jest Huascarán o wysokości 6768 m n.p.m. W roku 1985 został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

LimaW
Lima

Lima – stolica i największe miasto Peru, położone nad Oceanem Spokojnym, 12 km na wschód od portu Callao.

Machu PicchuW
Machu Picchu

Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090–2400 m n.p.m., na przełęczy między Huayna Picchu a Machu Picchu w peruwiańskich Andach. Poniżej płynie rzeka Urubamba.

Qhapac ÑanW
Qhapac Ñan

Qhapac Ñan – rozległy system dróg dawnego Imperium Inków o łącznej długości ponad 30 tys. km, oplatający Andy, od obecnej Kolumbii, przez Ekwador, Peru, Boliwię aż do Chile i Argentyny, łączący m.in. tereny powyżej 6000 n.p.m. z wybrzeżem Oceanu Spokojnego.

Park Narodowy Rio AbiseoW
Park Narodowy Rio Abiseo

Park Narodowy Río Abiseo – znajduje się w Peru po wschodniej stronie Kordyliery Środkowej, chroni stepowy krajobraz paramo oraz pierwotny las mglisty. Powierzchnia parku wynosi 2745,2 km². Utworzony został w 1983 roku.

Rysunki z NazcaW
Rysunki z Nazca

Rysunki z Nazca – system linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne, będący dziełem kultury Nazca. Znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, niedaleko miasta Nazca, na obszarze ponad 50 km długości i 14 km szerokości. Linie znajdują się na czterech płaskowyżach: Palpa, Ingenio, Nazca i Socos, położonych pomiędzy 419 a 465 kilometrem autostrady panamerykańskiej. Zostały stworzone przez Indian Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e.

SacsayhuamánW
Sacsayhuamán

Sacsayhuamán – kompleks inkaskich kamiennych murów wzniesionych w pobliżu miasta Cuzco w Peru, na wysokości ponad 3600 m n.p.m. W 1983 roku obiekt został wpisany wraz z historycznym miastem Cuzco na listę światowego dziedzictwa UNESCO.