AC4 – szwedzki zespół grający hardcore punk. Człokowie zespołu AC4 udzielali się wcześniej w innych zespołach aktywnych na szwedzkiej scenie niezależnej: Step Forward, Afro Jetz, The Vectors, Regulations (Nordén), DS-13, Final Exit. Zespół utworzył Dennis Lyxzén zaraz po rozpadzie zespołu Refused i The (International) Noise Conspiracy, w którym był wokalistą.

Biopunk – podgatunek w literaturze, filmach, komiksach i grach science fiction skupiający się na przyszłości biotechnologii.

Phillip Jack Brooks – amerykański wrestler, zawodnik MMA i komentator, lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym jako CM Punk. W młodości urządzał pokazy backyard wrestlingu. Debiutował jako zawodowy wrestler w 1999. Od 2005 występował w WWE, gdzie wykreował swój gimmick straight edge i osiągnął Triple Crown Championship. W 2011 wygłosił słynne promo, które zacierało granicę między kayfabe, a rzeczywistością i jako pierwsze w historii zostało określone mianem Pipe bomb. W 2014 został zwolniony z powodu fiaska negocjacji nowej umowy z WWE i podpisał kontrakt z organizacją mieszanych sztuk walki Ultimate Fighting Championship (UFC). Stoczył dwie walki MMA i obie przegrał. Od 2018 jest komentatorem walk MMA w organizacji Cage Fury Fighting Championships (CFFC).
Ćwiek – gwóźdź z szeroką, płaską lub wypukłą główką lub szewska szpilka drewniana do przybijania podeszew.

Glam punk – gatunek muzyczny, powstały w pierwszej połowie lat 70. w USA z połączenia muzyki punk z glam rockiem, często z elementami rock'n'rolla, hard rocka garage rocka i protopunka. Zespoły tego nurtu używały mody glam rockowej, kojarząc ją z ostrzejszym brzmieniem. Przyczynił się do rozwoju glam metalu pod koniec lat 80., jednak nie zyskał nigdy szerszej popularności.
Hardcore dancing – odmiana tańca wywodząca się z amerykańskiej sceny hardcore'owej, głównie z jej ośrodków skupionych wokół New Jersey, Nowego Jorku, Bostonu i Florydy. Jest pochodną moshu, czyli połączenia pogo z agresywnym, ale kontrolowanym obijaniem się o siebie. Tańczący hardocore dancing poruszają gwałtownie rękami i nogami, na ogół zgodnie z kilkoma powszechnymi schematami, zarówno do wolnego jak i szybkiego rytmu.

Mosh – typ zachowania, rodzaj tańca na występach zespołów grających muzykę hardcore, heavymetalową, punkrockową czy podobną, zazwyczaj „ciężką”. Moshujący agresywnie wymachują kończynami, zazwyczaj przed sceną lub w specjalnie wyznaczonej części widowni. Jest to bardziej agresywny rodzaj tańca pogo. Polega on na agresywnym, szybkim i dynamicznym wyrzucaniu łokci i pięści oraz rzucaniu się całym ciałem na innych moshujących uczestników koncertu. Z reguły nie jest mile widziane używanie nóg, co można wywnioskować ze sloganu "no karate in the pit".

Niemiecka Anarchistyczna Partia Pogo – niemieckie ugrupowanie polityczne, określające się jako partia pospólstwa i pasożytów socjalnych. Została utworzone w 1981 roku w Hannoverze, w 1998 brała udział w wyborach do Bundestagu.

Pogo – grupowy taniec, charakterystyczny dla kultur punków oraz metalowców. Zaobserwować można go na sporej części koncertów rockowych, punkowych, emo oraz metalowych. Pogo wywodzi się z subkultury punk, w Polsce rozpowszechnione zostało w latach osiemdziesiątych na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Punkowcy tańczyli tam pogo podczas każdego koncertu, co urosło wśród nich do rangi niezbędnego rytuału. W archiwalnych dokumentach SB, dotyczących jarocińskich subkultur, można przeczytać: „Rytualny taniec pogo, utwardzający ducha i mięśnie”. Było to swoiste ćwiczenie w odporności na ból, a zarazem „wyładowanie agresji i negatywnych emocji”.

Preoccupations – kanadyjski zespół post-punkowy, założony w Calgary, Alberta w 2012 roku pod nazwą Viet Cong. Grupa składa się z dwóch byłych członków zespołu rockowego Women, wokalisty/basisty Matta Flegela i perkusisty Mike’a Wallace’a, oraz gitarzysty Scotta Munro i Daniela Christiansena. Styl muzyczny grupy określono jako „labiryntyczny post-punk”.

Psychobilly – gatunek muzyki wywodzącej się z brytyjskiego punk rocka lat siedemdziesiątych oraz amerykańskiego rockabilly lat pięćdziesiątych.

Punk jazz – gatunek, łączący specyficzne gatunki jazzu z lat 60. i 70. z szybkim tempem i instrumentami typowymi dla punk rocka. Zespołami gatunku, które zdobyły większą popularność są: Naked City, Nomeansno, The Lounge Lizards, James Chance and the Contortions. Chociaż względnie najwięcej wykonawców kojarzonych z gatunkiem działało w latach 60./70. i zwłaszcza 80., to styl przetrwał w różnych odmianach dalej. W latach 90. miał wpływ na wykonawców post-hardcore'owych, awangardowych, a także na powstanie jazzcore'u/jazz metalu, gatunku łączącego metalcore z jazzem. Polskim przedstawicielem punk jazzu była grupa Śmierć Kliniczna.

Ramoneska – potoczna polska nazwa motocyklowej kurtki Perfecto, zaprojektowanej w 1928 roku przez Irvinga Schotta. Najpierw była stosowana tylko jako ubiór motocyklistów, potem na przełomie lat 60. i 70. stawała się powoli swoistą ikoną osób powiązanych z różnymi odmianami muzyki rockowej, zwłaszcza heavymetalowej, za sprawą zespołów takich, jak Black Sabbath. Istotny wpływ na jej popularyzację miało użycie modelu Perfecto 618 przez Marlona Brando w filmie Dziki (1954).

Straight edge – niehomogeniczny ruch społeczno-kulturalny powstały w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. XX wieku. Jego zwolennicy, nie wyrzekając się typowej dla punkowych subkultur postawy buntu przeciwko społeczeństwu i prowokacyjnych zachowań, odrzucali charakterystyczny dla punków nihilizm i powszechną skłonność do używania alkoholu i zażywania narkotyków, a także promiskuityzmu seksualnego.

Visual kei – moda, styl ubioru i zachowania, przyjęty wśród muzyków japońskich, charakteryzujący się kolorowym, ekscentrycznym, szokującym makijażem, fryzurami i kostiumami oraz łączącym elementy obu płci. Styl ten powstał pod koniec XX wieku. Jest traktowany częściowo jako osobne zjawisko kulturowe, a częściowo jako nieodłączna cecha japońskiego rocka niezależnego.