AbadirW
Abadir

Abadir − w mitologii greckiej kamień, który bogini Reja podała swemu mężowi Kronosowi do pożarcia zamiast nowo narodzonego syna Zeusa.

Harpe (mitologia)W
Harpe (mitologia)

Harpe – miecz o zakrzywionym ostrzu, który według legendy otrzymał dla zabicia Meduzy Perseusz od Hermesa.

Hełm HadesaW
Hełm Hadesa

Hełm Hadesa – w mitologii greckiej hełm Hadesa wykonany z psiej skóry, który czynił boga niewidzialnym.

Jabłko niezgodyW
Jabłko niezgody

Jabłko niezgody – w mitologii greckiej złote jabłko z napisem: "dla najpiękniejszej" rzucone przez boginię Eris podczas wesela Tetydy i Peleusa.

KaduceuszW
Kaduceusz

Kaduceusz, kerykejon – symboliczna laska.

Kielich HigieiW
Kielich Higiei

Kielich Higiei – symboliczny kielich (puchar).

Koń trojańskiW
Koń trojański

Koń trojański – zbudowany podczas wojny trojańskiej wielki koń, zrobiony z drewna, w którym ukryli się wojownicy greccy w czasie zdobywania Troi, pozorując jednocześnie odstąpienie od oblężenia. Obrońcy miasta, za namową Sinona, wbrew przestrogom Kasandry i Laokoona wciągnęli konia do miasta. Tam w nocy Achajowie wyszli z ukrycia, otworzyli bramy wojownikom i w ten sposób zdobyli miasto. Wydarzenie to wspomniane jest w Odysei Homera, a jego opis znajduje się w Eneidzie Wergiliusza.

Koszula DejaniryW
Koszula Dejaniry

Koszula Dejaniry – w mitologii greckiej szata, która posłana przez żonę Dejanirę, spowodowała śmierć Heraklesa.

Laska EskulapaW
Laska Eskulapa

Laska Eskulapa – laska stanowiąca symbol medycyny.

Nić AriadnyW
Nić Ariadny

Nić Ariadny – w mitologii greckiej kłębek nici, który Ariadna podarowała Tezeuszowi, aby mógł wydostać się z labiryntu Minotaura.

PalladionW
Palladion

Palladion – w mitologii greckiej i rzymskiej magiczny posążek Ateny o przydomku Pallas.

PetasosW
Petasos

Petasos – kapelusz o niskim denku i z dużym rondem noszony w starożytnej Grecji.

Róg obfitościW
Róg obfitości

Róg obfitości – związek frazeologiczny, pochodzący z mitologii greckiej. Wyrażenie to ma związek z powstaniem świata według Greków. Podczas, gdy Kronos, który był bogiem świata Hellenów, panował na niebie, mały Zeus, jego syn, który nie został przez niego zjedzony, wychowywał się pod okiem kozy Amaltei. Pewnego razu, kiedy zwierzę ułamało róg, mały bóg wziął go do ręki i pobłogosławił, tak powstał róg obfitości. Napełniał się on wszystkim, czego zapragnął jego posiadacz. Dzisiaj jest to symbol dostatku i dobrobytu. Wyrażenie jest często używane w literaturze, np.: „Założona przez nich firma okazała się istnym rogiem obfitości”. Rogiem obfitości nazywa się także tytę.

Złote runoW
Złote runo

Złote runo – skóra mitycznego skrzydlatego, złotego barana Chrysomallosa – cel wyprawy Argonautów. Było ono powieszone na dębowym drzewie w gaju Aresa, gdzie pilnował go smok. Zabrał je stamtąd Jazon.

TrójząbW
Trójząb

Trójząb – rodzaj broni białej, używanej niegdyś przez rybaków do polowania na większe ryby i ośmiornice, składa się z drzewca i osadzonych na nim trzech metalowych zębów, zakończonych hakami.

Tyrs (mitologia)W
Tyrs (mitologia)

Tyrs, także laska Dionizosa, laska Bachusa – symboliczna laska.