
Baldur Ragnarsson – islandzki pisarz tworzący w esperancie.

Baldvin Einarsson – islandzki prawnik, pisarz i działacz polityczny.

Guðbergur Bergsson, islandzki pisarz. Ukończył studia na Uniwersytecie Islandzkim na kierunku pedagogika, a następnie na Uniwersytecie Barcelońskim na kierunku literatura i historia sztuki. Nigdy nie pracował jako nauczyciel, jednak zajmował się tłumaczeniem literatury hiszpańskojęzycznej. Jest najbardziej znanym tłumaczem tejże w Islandii.

Gestur Pálsson – islandzki pisarz, poeta i dziennikarz.

Gunnar Gunnarsson – islandzki pisarz, piszący jednak głównie po duńsku. Wychował się w biedzie w miejscowości Valþjófsstaður w dolinie Fljótsdalur oraz w Ljótsstaðir w fiordzie Vopnafjörður. Mimo trudności, stał się jednym z najchętniej czytanych nowelistów w Danii i Niemczech. Kilka z jego powieści i nowel zostało przetłumaczonych na język polski, w tym:Czarne Ptaki (Svartfugl) przed 1930, wznowienie w 1965 Ludzie z Borg 1930 Okręty na niebie 1938 Saga Islandzka (Borgarattin) 1930 Siedem dni Ciemności (Salir) 1930 Życie minęło jak sen 1938 Kirken paa Bjerget.

Halldór Kiljan Laxness – pisarz islandzki, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1955.

Hallgrίmur Helgason – islandzki pisarz, malarz, tłumacz i publicysta.

Hallgrímur Pétursson – duchowny luterański i jeden z najwybitniejszych islandzkich poetów religijnych. Był także znaczącym wydawcą i tłumaczem religijnych psalmów i hymnów. Do jego największych osiągnięć należą Hymny pasyjne (1659). Prywatnie poślubił Gudridur Símonardóttir, która wcześniej urodziła mu dziecko. Pod koniec życia chorował na trąd. Jego imieniem nazwano kościół Hallgrímskirkja, najwyższy budynek w Reykjaviku.

Hannes Þórður Pétursson Hafstein – islandzki polityk i poeta. W 1904 roku został pierwszym premierem Islandii i pierwszym Islandczykiem mianowanym jako członek Gabinetu Danii jako Minister ds. Islandii oraz jako członek Gabinetu Deuntzner odpowiadając za islandzki parlament Althing.

Jón Arason – islandzki duchowny katolicki, biskup Hólaru, poeta, uznawany za bohatera narodowego. Wyświęcony około 1504. Został biskupem diecezji hólarskiej około 1524. Przeciwstawił się narzuconemu w 1536 przez Duńczyków luteranizmowi i wszczął antyduńskie powstanie. Pokonany został przez Daðiego Guðmundssona w bitwie pod Sauðafell 2 października 1550 roku i ścięty wraz z 2 synami w Skálholcie. W ciągu roku 14 mężczyzn związanych z jego egzekucją zostało skrytobójczo zamordowanych.

Jón Kalman Stefánsson – islandzki pisarz i poeta.

Jón Ólafsson – islandzki polityk, publicysta, dziennikarz i poeta.

Jón Stefán Sveinsson – islandzki pisarz i jezuita. Znany był też pod pseudonimem Nonni. Studiował teologię na uniwersytetach w Europie i jako duchowny jezuicki wykładał w szkołach katolickich m.in. Danii i Niemiec. Najbardziej znany jest ze swoich książek dla dzieci, a będących jego osobistymi przeżyciami z Islandii. W Dwudziestoleciu Międzywojennych wydano w Krakowie, nakładem Wydawnictwa Księży Jezuitów kilka tłumaczeń jego książek, jednak z odmienną pisownią nazwiska autora: Jón Svensson.

Jón Þórðarson Thoroddsen – islandzki pisarz i poeta.

Jónas Hallgrímsson – islandzki poeta, pisarz, tłumacz i naturalista, współzałożyciel czasopisma „Fjölnir”.
Kristof Magnusson, pierwotnie Kristof Weitemeier-Magnusson – islandzko-niemiecki pisarz i tłumacz mieszkający w Berlinie.

Páll Ólafsson – islandzki poeta. Był farmerem i posłem z ze wschodniego obszaru Islandii. Autor licznych wierszy inspirowanych uczuciem do przyszłej żony.

Sigurjón Birgir Sigurðsson znany jako Sjón – islandzki poeta i prozaik.

Snorri Sturluson – islandzki poeta, historyk, polityk i przywódca.

Thor Vilhjálmsson – pisarz islandzki.