
Wyścig motocyklowy – dyscyplina sportowa, będąca odmianą sportu motocyklowego, która polega na ściganiu się motocyklami wyścigowymi określonego w przepisach typu, po torze wyścigowym. Termin ten obejmuje wszystkie zawody polegające na prowadzeniu pojazdu dwukołowego w przeznaczonym do tego miejscu i jak najszybszym osiągnięciu linii mety. Główne gatunki to motocyklowe wyścigi drogowe, wyścigi terenowe, zarówno na torach wyścigowych, jak i otwartych torach wyścigowych. Inne kategorie obejmują: trial, enduro i track racing.
Bol d’Or – motocyklowy wyścig wytrzymałościowy rozgrywany co roku we Francji; początkowo w zawodach brały udział również samochody.

Ducati Desmosedici - nazwa serii motocykli prototypowych, które od 2003 roku biorą udział w motocyklowych mistrzostwach świata.

Enduro – rodzaj sportu motorowego polegający na pokonaniu trasy o nawierzchniach asfaltowych, jak i terenowych.

Formula TT - klasa wyścigów motocyklowych w latach 1977 - 1989 z oficjalnymi Mistrzostwami Świata pod egidą Międzynarodowej Federacji Motocyklowej.
Gymkhana motocyklowa jest dyscypliną sportów motocyklowych polegającą na precyzyjnym pokonaniu toru sprawnościowego oznaczonego pachołkami, złożonego ze slalomów, rotacji i innych figur, w jak najkrótszym czasie i z jak najmniejszą liczbą błędów.
Gymkhana – konkurencja sportów motocyklowych popularna w Japonii, do Polski trafiła zaledwie kilka lat temu.

Honda NSF250R – motocykl prototypowy zaprojektowany przez Hondę, specjalnie dla najniższej kategorii MMŚ, Moto3, tam też bierze udział od 2012 roku.

Honda RC213V - motocykl prototypowy zaprojektowany przez Hondę na sezon 2012 Motocyklowych Mistrzostw Świata, regulamin, który obowiązuje od 2012 zezwala wystawiać motocykle o pojemności do 1000 cm3 przy maksymalnej ilości 4 cylindrów i średnicy cylindra wynoszącej nie więcej niż 81 mm.
KALEX engineering – niemiecka firma z siedzibą w Bobingen specjalizująca się w produkcji motocykli wyścigowych. Motocykle Kalex w MMŚ zadebiutowały w sezonie 2010 w klasie Moto2, a od 2012 roku rywalizują również w Moto3.
KTM RC250GP – motocykl prototypowy zaprojektowany przez austriacką firmę KTM, specjalnie na potrzeby najniższej kategorii MMŚ, Moto3, tam też bierze udział od 2012 roku.

Poniżej znajduje się lista torów, na których rozgrywane były wyścigi motocyklowych mistrzostw świata w latach 1949-2016. Do tej pory do organizacji wyścigów wykorzystano 71 torów.
Mahindra Racing – indyjski zespół wyścigowy, ścigający się w wyścigach samochodowych i motocyklowych. Pierwszy zespół z Indii, który wziął udział w Motocyklowych Mistrzostwach Świata, a dokładnie w kategorii Moto3. Mahindra zadebiutowała w 2011 roku, w 2012 dołączyła do Mistrzostw Włoch (CIV), gdzie zwyciężyła w klasyfikacji konstruktorów. W 2012 i 2013 kontynuowali starty w Moto3, równocześnie walczyli w tej samej klasie w CIV.

Moto2 – klasa pośrednia cyklu motocyklowych mistrzostw świata, wprowadzona w 2010, która zastąpiła kategorię 250 cm³.

Moto3 – najniższa klasa wyścigowa cyklu motocyklowych mistrzostw świata, która wystartowała w 2012, zastępując kategorię 125 cm3.

Motocross – forma wyścigów motocyklowych rozgrywana na specjalnych torach do tego przystosowanych. Tory motocrossowe usypane są zazwyczaj z piasku, gliny lub ziemi. W wyścigu motocrossowym przeważnie bierze udział 40 zawodników. Wyścig w mistrzostwach świata trwa 30 minut + 2 okrążenia. Długość wyścigu zależy od rangi zawodów. Zawodnicy ścigają się na specjalnie przeznaczonych do tych wyścigów motocyklach z silnikami o pojemnościach od 50 cm³ do 525 cm³.

Pole position – termin sportowy oznaczający pierwszą (najdogodniejszą) pozycję startową w szeregu wszystkich startujących w wyścigu, używany w sportach motorowych. Kolejność startowa zawodników najczęściej jest wyłaniana poprzez kwalifikacje, w czasie których kierowca próbuje osiągnąć jak najlepszy czas, zwycięzca kwalifikacji zajmuje pole position w wyścigu głównym.

Supermoto - rodzaj sportu motocyklowego łączący cechy wyścigów motocrossowych i drogowych, odbywających się na obu rodzajach nawierzchni na dostosowanych w tych celach torach motocyklowych i kartingowych. Jest to również nazwa klasy motocykli szosowych opartych na konstrukcji motocykli terenowych.

Ulster Grand Prix – drogowy wyścig motocyklowy, który odbywa się na torze Dundrod Circuit w pobliżu Belfastu, w Irlandii Północnej. Pierwszy raz rozegrany w 1922 roku. W roku 1935 i 1948 Fédération Internationale de Motocyclisme nadała mu status Grand Prix d'Europe. W 1949 Ulster Grand Prix zostało włączone jako trasa inauguracyjna do motocyklowego sezonu wyścigowego, miejsce to w kalendarzu wyścigów zajmowało do 1971 roku. W latach 1982 – 1986 było częścią mistrzostw świata Formuły TT. Według organizatorów, jest to najszybszy wyścig drogowy na świecie.

Wyścig Tatrzański – samochodowo-motocyklowy wyścig górski organizowany corocznie w sierpniu w latach 1927–1931 przez Krakowski Klub Automobilowy, na odcinku górskiej szosy Łysa Polana – Morskie Oko o długości 7,5 km. Pierwszy wyścig rozegrano 14 sierpnia 1927 roku. Od 1928 roku był rozgrywany jako wyścig międzynarodowy, a za najlepszy czas przyznawano przechodnią Wielką Nagrodę Tatr. II Międzynarodowy Wyścig Tatrzański odbył się w roku 1929, a III wyścig w sierpniu 1930 roku. IV i ostatni Międzynarodowy Wyścig Tatrzański odbył się w sierpniu 1931 roku.

Wyścig Tatrzański – samochodowo-motocyklowy wyścig górski zorganizowany w Polsce 14 sierpnia 1927 roku na trasie długości 7,5 km między Łysą Polaną a Morskim Okiem; pierwszy z serii Wyścigów Tatrzańskich i pierwszy polski wyścig górski. Sklasyfikowano 19 samochodów i 11 motocykli, w klasyfikacji ogólnej zwyciężył Henryk Liefeldt na samochodzie wyścigowym Austro-Daimler.

Yamaha YZR-M1 – prototypowy motocykl zaprojektowany przez Yamaha Motor Company. Poprzednikiem M1 był YZR500, który rozwijano do 2002 roku. Od tamtego czasu YZR-M1 przechodził wiele zmian, co było podyktowane m.in. zmianą pojemności silników.