Katastrofa budowlanaW
Katastrofa budowlana

Katastrofa budowlana – niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

Katastrofa mostu AlmöbronW
Katastrofa mostu Almöbron

Katastrofa mostu Almöbron – katastrofa, która wydarzyła się 18 stycznia 1980 w nocy, w pobliżu szwedzkiego miasta Stenungsund, w wyniku zderzenia masowca MS Star Clipper z mostem Almöbron.

Katastrofa budowlana w Erfurcie (1184)W
Katastrofa budowlana w Erfurcie (1184)

Katastrofa budowlana w Erfurcie w 1184 – katastrofa budowlana podczas królewskiego Hoftagu w 1184 r., która spowodowała wiele ofiar śmiertelnych.

Katastrofa mostu TacomaW
Katastrofa mostu Tacoma

Katastrofa mostu w Tacoma – katastrofa budowlana, która miała miejsce 7 listopada 1940 w mieście Tacoma w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Katastrofa ta stanowi wzorcowy przykład znaczenia wpływu parcia wiatru na konstrukcję jako oddziaływania dynamicznego, które należy uwzględnić podczas projektowania konstrukcji tego typu.

Katastrofa budowlana w KorbieW
Katastrofa budowlana w Korbie

Katastrofa budowlana w Korbie – katastrofa budowlana, która miała miejsce 23 września 2009 roku w indyjskim mieście Korba w stanie Chhattisgarh. W jej wyniku śmierć poniosło 45 osób, a kolejnych kilkadziesiąt zostało rannych.

Katastrofa budowlana w Mekce (2015)W
Katastrofa budowlana w Mekce (2015)

Katastrofa budowlana w Mekce – katastrofa budowlana, która miała miejsce 11 września 2015 roku w Świętym Meczecie w Mekce. W wyniku upadku żurawia zginęło 118 osób, a 394 zostały ranne.

Katastrofa budowlana w MeknesieW
Katastrofa budowlana w Meknesie

Katastrofa budowlana w Meknesie – katastrofa budowlana, która miała miejsce 19 lutego 2010 roku w mieście Meknes w północnym Maroku. W wyniku zawalenia się minaretu meczetu Bab Bardain zginęło 41 osób, a ponad 80 zostało rannych.

Most Generała Rafaela UrdanetyW
Most Generała Rafaela Urdanety

Most Generała Rafaela Urdanety – most przerzucony nad jeziorem Maracaibo, łączący miasto Maracaibo w Wenezueli z resztą kraju, zaprojektowany przez włoskiego architekta Riccarda Morandiego.

Most I-35W nad MissisipiW
Most I-35W nad Missisipi

Most I-35W nad Missisipi – most kratowy nad rzeką Missisipi w Minneapolis w amerykańskim stanie Minnesota, łączący dzielnice Downtown East i Marcy-Holmes, stanowiący część I-35W. Most został wybudowany w 1967, miał długość całkowitą 581 m i szerokość 33 m. Był to najbardziej ruchliwy most w stanie Minnesota; z jego ośmiu pasów ruchu korzystało dziennie średnio około 141 tysięcy pojazdów.

Katastrofa budowlana w PjongjanguW
Katastrofa budowlana w Pjongjangu

Katastrofa budowlana w Pjongjangu – katastrofa budowlana, która miała miejsce w 13 maja 2014 roku.

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w PrzemyśluW
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu

Archikatedra Przemyska – główna świątynia Archidiecezji Przemyskiej, znajdująca się w Przemyślu przy placu Katedralnym. Potrójne sanktuarium: Matki Bożej Jackowej, św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Jana Balickiego.

Katastrofa budowlana w RydzeW
Katastrofa budowlana w Rydze

Katastrofa budowlana w Rydze – katastrofa budowlana, do której doszło 21 listopada 2013 o godzinie 17:41 w Rydze w dzielnicy Zolitūde. W wyniku zawalenia się dachu supermarketu „Maxima XX” śmierć poniosły 54 osoby, a 38 zostało rannych. Była to największa tego typu katastrofa na Łotwie od odzyskania przez nią niepodległości w 1991.

Pożar kościoła jezuitów w SantiagoW
Pożar kościoła jezuitów w Santiago

Pożar kościoła jezuitów w Santiago – katastrofa budowlana wywołana pożarem kościoła jezuickiego w Santiago (Chile) 8 grudnia 1863. W jej wyniku zginęło około 2500 osób.

Katastrofa budowlana w SzabharzeW
Katastrofa budowlana w Szabharze

Katastrofa budowlana w Szabharze − zawalenie się ośmiokondygnacyjnego budynku w okręgu administracyjnym Szabhar, nieopodal Dhaki w Bangladeszu. Zdarzenie miało miejsce na terenie kompleksu Rana Plaza w dniu 24 kwietnia 2013. W wyniku katastrofy zginęło 1127 osób, a około 2500 odniosło obrażenia. Została ona uznana za największą katastrofę budowlaną pod względem liczby ofiar śmiertelnych w czasach współczesnych.

Katastrofa budowlana na Śląsku (2006)W
Katastrofa budowlana na Śląsku (2006)

Katastrofa budowlana na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich – zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) położonej w Chorzowie, przy granicy Katowic i Chorzowa, które miało miejsce 28 stycznia 2006 podczas ogólnopolskiej wystawy gołębi pocztowych.

Katastrofa budowlana w ŚwiebodzicachW
Katastrofa budowlana w Świebodzicach

Katastrofa budowlana w Świebodzicach – katastrofa budowlana, spowodowana najprawdopodobniej przez wybuch gazu, która miała miejsce 8 kwietnia 2017 roku w Świebodzicach. W wyniku zawalenia się trzykondygnacyjnej, poniemieckiej kamienicy przy ul. Krasickiego 28, zginęło 6 osób, a 4 zostały ranne.

Katastrofa na moście TasmanaW
Katastrofa na moście Tasmana

Katastrofa na moście Tasmana – katastrofa budowlana, która miała miejsce wieczorem 5 stycznia 1975 w Hobart, gdy w wyniku kolizji masowca MV Lake Illawarra z mostem Tasmana zerwaniu uległo 127 m mostu i zginęło 12 osób. Katastrofa spowodowała odcięcie najważniejszej drogi łączącej zachodni brzeg miasta z wschodnim.

Katastrofa mostu nad TayW
Katastrofa mostu nad Tay

Katastrofa mostu nad Tay miała miejsce 28 grudnia 1879 roku, kiedy wysoki most kolejowy, spinający brzegi Firth of Tay pomiędzy Dundee a Wormit w Szkocji, runął pod naciskiem silnego sztormu wraz ze znajdującym się na nim pociągiem. Most został zaprojektowany przez budowniczego linii kolejowych sir Thomasa Boucha jako most kratownicowy i zbudowany z żeliwa łączonego z elementami z kutego żelaza.

Katastrofa budowlana na Wzgórzu PartyzantówW
Katastrofa budowlana na Wzgórzu Partyzantów

Katastrofa budowlana na Wzgórzu Partyzantów – zawalenie się kamiennej bariery pod naporem ludzi w środę 10 maja 1967 r. na kamiennej estakadzie wrocławskiego Wzgórza Partyzantów. Wydarzenie miało miejsce podczas obchodów Żakinady, święta studenckiego. W wyniku katastrofy zmarł 18-letni uczeń technikum budowlanego Zdzisław Jasiński, a ponad 20 osób odniosło obrażenia, w tym niektórzy bardzo poważne.

Katastrofa budowlana w Wyższej Szkole Rolniczej we WrocławiuW
Katastrofa budowlana w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu

Katastrofa budowlana w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu – katastrofa budowlana, do której doszło 22 marca 1966 podczas budowy budynku Wydziału Melioracji dla ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu przy placu Grunwaldzkim. Była skutkiem pośpiechu i niezachowania technologicznego harmonogramu robót. Wskutek nacisków politycznych ówczesnych działaczy PZPR, dla których istotne były propagandowe efekty tego, że widoczne jest "wzrastanie" budynku, kierownictwo budowy nakazało robotnikom stawianie kolejnych elementów pięter bez równoległego wykonywania robót murarskich na poszczególnych piętrach, które zapewniałyby usztywnienie konstrukcji. W wyniku działania wiatru w marcu 1966 konstrukcja uległa zawaleniu. W katastrofie zginął majster budowy i dziewięciu robotników.

Zapora AustinW
Zapora Austin

Zapora Austin – zapora wodna wybudowana w dolinie Freeman Run w pobliżu Austin, w hrabstwie Potter (Pensylwania).

Zapora MalpassetW
Zapora Malpasset

Zapora Malpasset – zapora łukowa wybudowana na rzece Reyran, 7 km na północ od Fréjus, w departamencie Var, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże w południowo-wschodniej Francji. 2 grudnia 1959 zapora została przerwana, w wyniku czego śmierć poniosły 423 osoby.

Zapora MorviW
Zapora Morvi

Zapora Morvi – zapora wodna na rzece Manchhu w Indiach. 11 sierpnia 1979 doszło do jej przerwania, w wyniku czego ściana wody, która runęła z potężną siłą ze zbiornika nad zaporą zniszczyła miasto Morvi, zabijając według różnych źródeł od 1800 do 25 000 osób.

Zapora VajontW
Zapora Vajont

Zapora Vajont – nieczynna zapora wodna w Prowincji Pordenone, w regionie Friuli-Wenecja Julijska w północnych Włoszech. Znajduje się w dolinie stanowiącej granicę między pasmami górskimi Prealpy Belluńskie a Dolomiti Friulane. Wybudowana w latach 1956–1961 na rzece Vajont, dopływie Piawy. Znana w związku z największą w historii katastrofą zapory wodnej, która wydarzyła się 9 października 1963 roku, a w której zginęło 1917 osób.