Pomnik konny – rodzaj pomnika wykształcony w antyku greko-rzymskim, odrodzony w renesansie włoskim, kontynuowany w epoce baroku oraz nowoczesności. Jednym z pierwszych posągów konnych jest późnoarchaiczna rzeźba jeźdźca z Akropolu w Atenach z końca VI wieku p.n.e. W następnych stuleciach memoratywne wzorce greckie kontynuowali Rzymianie, poprzez bardzo liczne pomniki konne wodzów i augustów umieszczane w miastach Imperium rzymskiego. Do naszych czasów szczęśliwie przetrwał, jako jedyny, pomnik Marka Aureliusza z Kapitolu w Rzymie, w czasie średniowiecza uznany za podobiznę Konstantyna Wielkiego.

Deutsches Eck – sztuczny cypel, położony w Koblencji, w dzielnicy Altstadt, przy ujściu Mozeli do Renu. Został usypany na początku lat 90. XIX wieku jako miejsce do budowy Kaiser-Wilhelm-Denkmal, jednak jego nazwa sięga swoimi korzeniami I połowy XIII wieku, kiedy to na obszar u zbiegu Mozeli i Renu przybyli rycerze zakonu krzyżackiego i zbudowali tam koblencką siedzibę tego zakonu. Teren, na którym powstała siedziba początkowo otrzymał nazwę Deutscher Ordt, a następnie, na przestrzeni wielu wieków uległa ona zmianie na Deutsches Eck.

Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym Jorku – pomnik konny króla Władysława Jagiełły wykonany w brązie przez rzeźbiarza Stanisława Kazimierza Ostrowskiego.

Kaiser-Wilhelm-Nationaldenkmal – nieistniejący obecnie pomnik, niegdyś znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, na Wyspie Muzeów. Był on poświęcony Wilhelmowi I, pierwszemu władcy Cesarstwa Niemieckiego. Stał przed zamkiem berlińskim od 1897 roku do lat 1949-1950, kiedy to został wraz z nim rozebrany z polecenia władz NRD.

Jeździec magdeburski – jedna z pierwszych wolnostojących rzeźb pomnikowych, datowana na lata 1245–1250, najstarsza po zoomorficznym przedstawieniu Henryka Lwa w Brunszwiku na terenie Rzeszy. Tworzy go postać jeźdźca i asystujących mu, odzianych w długie szaty, dwóch kobiet.
Pomnik konny Marka Aureliusza – antyczny posąg znajdujący się na Kapitolu w Rzymie, wykonany w roku 175 n.e. Przedstawia on cesarza rzymskiego Marka Aureliusza.

Pomnik Marii Teresy w Bratysławie – nieistniejący pomnik cesarzowej i królowej Węgier stojący w latach 1897–1921 na placu Ľudovíta Štúra, wówczas noszącym nazwę Krönungshügelplatz.

Pomnik Gattamelaty – pomnik konny z brązu weneckiego kondotiera Erasma da Narni autorstwa Donatella z 1453.

Pomnik Aleksandra Macedońskiego w Salonikach – brązowy pomnik konny przedstawiający Aleksandra Macedońskiego, zlokalizowany w Salonikach, odsłonięty w 1974 roku.

Pomnik Bohdana Chmielnickiego w Kijowie – pomnik typu konnego upamiętniający Bohdana Chmielnickiego, stojący na Placu Sofijskim w Kijowie.

Pomnik Ch’ŏllima – pomnik na wzgórzu Mansu w stolicy Korei Północnej Pjongjangu przedstawiający mitycznego konia Ch’ŏllima. Powstał, by inspirować społeczeństwo do odbudowy kraju po wojnie koreańskiej (1950–1953).

Pomnik konny Domicjana – wykonany z brązu kolosalnych rozmiarów pomnik konny wzniesiony w 91 roku na Forum Romanum dla uczczenia zwycięstw cesarza Domicjana podczas kampanii w Germanii.

Pomnik konny Fryderyka V Oldenburga stojący w centrum placu Amalienborg, w Kopenhadze przedstawia siedzącego na koniu króla Danii Fryderyka V Oldenburga. Fryderyk ubrany jest w antyczny strój, na głowie nosi wieniec laurowy, prawą dłoń wspiera na regimencie. Pomnik, zamówiony przez Duńską Kompanię Wschodnioindyjską, zaprojektowany został przez Jacques'a Saly'ego w neoklasycystycznym stylu w 1768 roku. Został odlany z brązu w 1771 roku. Widoczna dostojność i spokój króla są cechą charakterystyczną duńskich reprezentacji monarchów. Pomnik jest uważany za jeden z najznakomitszych pomników konnych swego czasu.

Pomnik konny Fryderyka Wielkiego – pomnik, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, na końcu wschodniej części alei Unter den Linden. Posąg, umieszczony na szczycie wysokiego, ozdobionego figurami i reliefami cokołu, przedstawia pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego, dosiadającego konia.
Pomnik Wiktora Emanuela II – pomnik znajdujący się w Mediolanie, w centralnej części placu Piazza del Duomo, naprzeciwko katedry mediolańskiej. Składa się z wysokiego, ozdobionego reliefami cokołu i umieszczonego na nim posągu przedstawiającego włoskiego króla Wiktora Emanuela II siedzącego na koniu. Został wykonany w latach 1878–1896 przez rzeźbiarza Ercole Rosę.

Pomnik Wilhelma I w Gdańsku – nieistniejący pomnik pierwszego cesarza zjednoczonych Niemiec, Wilhelma I Hohenzollerna. Znajdował się do 1945 na placu przed Bramą Wyżynną, na obecnej ul. Wały Jagiellońskie w Gdańsku.

Pomnik Wilhelma I w Szczecinie – nieistniejący obecnie pomnik konny króla pruskiego i cesarza niemieckiego Wilhelma I Hohenzollerna, znajdujący się dawniej w Szczecinie u zbiegu Placu Parad i Placu Królewskiego.

Regisole – antyczny brązowy pomnik konny, stojący dawniej przed katedrą w Pawii. Oryginalną rzeźbę zniszczono w 1796 roku, obecnie w mieście znajduje się jej kopia.

Pomnik Wiktora Emanuela II, egzonim wariantowy: Ołtarz Ojczyzny ; nazywany także: Vittoriano – neoklasycystyczny pomnik, znajdujący się w Rzymie, w rione Campitelli, na północnym zboczu Kapitolu, przy placu Weneckim. Zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego monument zaczęto budować w 1885 roku jako formę upamiętnienia króla Wiktora Emanuela II, który odegrał istotną rolę w procesie zjednoczenia Włoch. W 1911 roku dokonano odsłonięcia nieukończonego jeszcze pomnika, zaś dziesięć lat później w jego centralnej części utworzono Grób nieznanego żołnierza. W 1935 roku wszystkie prace budowlane przy monumencie zostały zakończone, ponadto we wnętrzach budowli otwarto Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch.

Pomnik Bartolomeo Colleoniego w Wenecji – renesansowy pomnik konny kondotiera Bartolomeo Colleoniego dłuta Andrei del Verrocchio (1481–88). Pomnik jest wykonany z brązu i ma wysokość 395 cm.

Wojownik na koniu – pomnik w Skopju odsłonięty 8 września 2011 roku z okazji 20-lecia niepodległości Macedonii, przedstawiający żołnierza na koniu. Należy do grupy pomników stawianych w ramach projektu rewitalizacji miasta „Skopje 2014”.

Pomnik cesarza Wilhelma I we Wrocławiu – nieistniejący pomnik cesarza Wilhelma I we Wrocławiu.

Pomnik króla Fryderyka II we Wrocławiu – niezachowany pomnik króla Prus Fryderyka II Wielkiego na Rynku we Wrocławiu.

Pomnik cesarza Fryderyka III we Wrocławiu – nieistniejący pomnik konny cesarza Fryderyka III Hohenzollerna, był wzniesiony przed gmachem Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych

Pomnik króla Fryderyka Wilhelma III we Wrocławiu – nieistniejący pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma III na Rynku we Wrocławiu.
Złoty Jeździec – pomnik konny Augusta II Mocnego na Rynku Nowomiejskim w Dreźnie odsłonięty 26 listopada 1736.