Pomnik konnyW
Pomnik konny

Pomnik konny – rodzaj pomnika wykształcony w antyku greko-rzymskim, odrodzony w renesansie włoskim, kontynuowany w epoce baroku oraz nowoczesności. Jednym z pierwszych posągów konnych jest późnoarchaiczna rzeźba jeźdźca z Akropolu w Atenach z końca VI wieku p.n.e. W następnych stuleciach memoratywne wzorce greckie kontynuowali Rzymianie, poprzez bardzo liczne pomniki konne wodzów i augustów umieszczane w miastach Imperium rzymskiego. Do naszych czasów szczęśliwie przetrwał, jako jedyny, pomnik Marka Aureliusza z Kapitolu w Rzymie, w czasie średniowiecza uznany za podobiznę Konstantyna Wielkiego.

Deutsches EckW
Deutsches Eck

Deutsches Eck – sztuczny cypel, położony w Koblencji, w dzielnicy Altstadt, przy ujściu Mozeli do Renu. Został usypany na początku lat 90. XIX wieku jako miejsce do budowy Kaiser-Wilhelm-Denkmal, jednak jego nazwa sięga swoimi korzeniami I połowy XIII wieku, kiedy to na obszar u zbiegu Mozeli i Renu przybyli rycerze zakonu krzyżackiego i zbudowali tam koblencką siedzibę tego zakonu. Teren, na którym powstała siedziba początkowo otrzymał nazwę Deutscher Ordt, a następnie, na przestrzeni wielu wieków uległa ona zmianie na Deutsches Eck.

Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym JorkuW
Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym Jorku

Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym Jorku – pomnik konny króla Władysława Jagiełły wykonany w brązie przez rzeźbiarza Stanisława Kazimierza Ostrowskiego.

Kaiser-Wilhelm-NationaldenkmalW
Kaiser-Wilhelm-Nationaldenkmal

Kaiser-Wilhelm-Nationaldenkmal – nieistniejący obecnie pomnik, niegdyś znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, na Wyspie Muzeów. Był on poświęcony Wilhelmowi I, pierwszemu władcy Cesarstwa Niemieckiego. Stał przed zamkiem berlińskim od 1897 roku do lat 1949-1950, kiedy to został wraz z nim rozebrany z polecenia władz NRD.

Jeździec magdeburskiW
Jeździec magdeburski

Jeździec magdeburski – jedna z pierwszych wolnostojących rzeźb pomnikowych, datowana na lata 1245–1250, najstarsza po zoomorficznym przedstawieniu Henryka Lwa w Brunszwiku na terenie Rzeszy. Tworzy go postać jeźdźca i asystujących mu, odzianych w długie szaty, dwóch kobiet.

Pomnik konny Marka AureliuszaW
Pomnik konny Marka Aureliusza

Pomnik konny Marka Aureliusza – antyczny posąg znajdujący się na Kapitolu w Rzymie, wykonany w roku 175 n.e. Przedstawia on cesarza rzymskiego Marka Aureliusza.

Pomnik Marii Teresy w BratysławieW
Pomnik Marii Teresy w Bratysławie

Pomnik Marii Teresy w Bratysławie – nieistniejący pomnik cesarzowej i królowej Węgier stojący w latach 1897–1921 na placu Ľudovíta Štúra, wówczas noszącym nazwę Krönungshügelplatz.

Pomnik GattamelatyW
Pomnik Gattamelaty

Pomnik Gattamelaty – pomnik konny z brązu weneckiego kondotiera Erasma da Narni autorstwa Donatella z 1453.

Pomnik Aleksandra Macedońskiego w SalonikachW
Pomnik Aleksandra Macedońskiego w Salonikach

Pomnik Aleksandra Macedońskiego w Salonikach – brązowy pomnik konny przedstawiający Aleksandra Macedońskiego, zlokalizowany w Salonikach, odsłonięty w 1974 roku.

Pomnik Bohdana Chmielnickiego w KijowieW
Pomnik Bohdana Chmielnickiego w Kijowie

Pomnik Bohdana Chmielnickiego w Kijowie – pomnik typu konnego upamiętniający Bohdana Chmielnickiego, stojący na Placu Sofijskim w Kijowie.

Pomnik Ch’ŏllimaW
Pomnik Ch’ŏllima

Pomnik Ch’ŏllima – pomnik na wzgórzu Mansu w stolicy Korei Północnej Pjongjangu przedstawiający mitycznego konia Ch’ŏllima. Powstał, by inspirować społeczeństwo do odbudowy kraju po wojnie koreańskiej (1950–1953).

Pomnik konny DomicjanaW
Pomnik konny Domicjana

Pomnik konny Domicjana – wykonany z brązu kolosalnych rozmiarów pomnik konny wzniesiony w 91 roku na Forum Romanum dla uczczenia zwycięstw cesarza Domicjana podczas kampanii w Germanii.

Pomnik konny Fryderyka V OldenburgaW
Pomnik konny Fryderyka V Oldenburga

Pomnik konny Fryderyka V Oldenburga stojący w centrum placu Amalienborg, w Kopenhadze przedstawia siedzącego na koniu króla Danii Fryderyka V Oldenburga. Fryderyk ubrany jest w antyczny strój, na głowie nosi wieniec laurowy, prawą dłoń wspiera na regimencie. Pomnik, zamówiony przez Duńską Kompanię Wschodnioindyjską, zaprojektowany został przez Jacques'a Saly'ego w neoklasycystycznym stylu w 1768 roku. Został odlany z brązu w 1771 roku. Widoczna dostojność i spokój króla są cechą charakterystyczną duńskich reprezentacji monarchów. Pomnik jest uważany za jeden z najznakomitszych pomników konnych swego czasu.

Pomnik konny Fryderyka WielkiegoW
Pomnik konny Fryderyka Wielkiego

Pomnik konny Fryderyka Wielkiego – pomnik, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, na końcu wschodniej części alei Unter den Linden. Posąg, umieszczony na szczycie wysokiego, ozdobionego figurami i reliefami cokołu, przedstawia pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego, dosiadającego konia.

Pomnik Wiktora Emanuela II w MediolanieW
Pomnik Wiktora Emanuela II w Mediolanie

Pomnik Wiktora Emanuela II – pomnik znajdujący się w Mediolanie, w centralnej części placu Piazza del Duomo, naprzeciwko katedry mediolańskiej. Składa się z wysokiego, ozdobionego reliefami cokołu i umieszczonego na nim posągu przedstawiającego włoskiego króla Wiktora Emanuela II siedzącego na koniu. Został wykonany w latach 1878–1896 przez rzeźbiarza Ercole Rosę.

Pomnik Wilhelma I w GdańskuW
Pomnik Wilhelma I w Gdańsku

Pomnik Wilhelma I w Gdańsku – nieistniejący pomnik pierwszego cesarza zjednoczonych Niemiec, Wilhelma I Hohenzollerna. Znajdował się do 1945 na placu przed Bramą Wyżynną, na obecnej ul. Wały Jagiellońskie w Gdańsku.

Pomnik Wilhelma I w SzczecinieW
Pomnik Wilhelma I w Szczecinie

Pomnik Wilhelma I w Szczecinie – nieistniejący obecnie pomnik konny króla pruskiego i cesarza niemieckiego Wilhelma I Hohenzollerna, znajdujący się dawniej w Szczecinie u zbiegu Placu Parad i Placu Królewskiego.

RegisoleW
Regisole

Regisole – antyczny brązowy pomnik konny, stojący dawniej przed katedrą w Pawii. Oryginalną rzeźbę zniszczono w 1796 roku, obecnie w mieście znajduje się jej kopia.

Pomnik Wiktora Emanuela II w RzymieW
Pomnik Wiktora Emanuela II w Rzymie

Pomnik Wiktora Emanuela II, egzonim wariantowy: Ołtarz Ojczyzny ; nazywany także: Vittoriano – neoklasycystyczny pomnik, znajdujący się w Rzymie, w rione Campitelli, na północnym zboczu Kapitolu, przy placu Weneckim. Zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego monument zaczęto budować w 1885 roku jako formę upamiętnienia króla Wiktora Emanuela II, który odegrał istotną rolę w procesie zjednoczenia Włoch. W 1911 roku dokonano odsłonięcia nieukończonego jeszcze pomnika, zaś dziesięć lat później w jego centralnej części utworzono Grób nieznanego żołnierza. W 1935 roku wszystkie prace budowlane przy monumencie zostały zakończone, ponadto we wnętrzach budowli otwarto Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch.

Pomnik Bartolomeo Colleoniego w WenecjiW
Pomnik Bartolomeo Colleoniego w Wenecji

Pomnik Bartolomeo Colleoniego w Wenecji – renesansowy pomnik konny kondotiera Bartolomeo Colleoniego dłuta Andrei del Verrocchio (1481–88). Pomnik jest wykonany z brązu i ma wysokość 395 cm.

Wojownik na koniuW
Wojownik na koniu

Wojownik na koniu – pomnik w Skopju odsłonięty 8 września 2011 roku z okazji 20-lecia niepodległości Macedonii, przedstawiający żołnierza na koniu. Należy do grupy pomników stawianych w ramach projektu rewitalizacji miasta „Skopje 2014”.

Pomnik cesarza Wilhelma I we WrocławiuW
Pomnik cesarza Wilhelma I we Wrocławiu

Pomnik cesarza Wilhelma I we Wrocławiu – nieistniejący pomnik cesarza Wilhelma I we Wrocławiu.

Pomnik Fryderyka II we WrocławiuW
Pomnik Fryderyka II we Wrocławiu

Pomnik króla Fryderyka II we Wrocławiu – niezachowany pomnik króla Prus Fryderyka II Wielkiego na Rynku we Wrocławiu.

Pomnik Fryderyka III we WrocławiuW
Pomnik Fryderyka III we Wrocławiu

Pomnik cesarza Fryderyka III we Wrocławiu – nieistniejący pomnik konny cesarza Fryderyka III Hohenzollerna, był wzniesiony przed gmachem Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych

Pomnik Fryderyka Wilhelma III we WrocławiuW
Pomnik Fryderyka Wilhelma III we Wrocławiu

Pomnik króla Fryderyka Wilhelma III we Wrocławiu – nieistniejący pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma III na Rynku we Wrocławiu.

Złoty JeździecW
Złoty Jeździec

Złoty Jeździec – pomnik konny Augusta II Mocnego na Rynku Nowomiejskim w Dreźnie odsłonięty 26 listopada 1736.