A las barricadasW
A las barricadas

A las barricadas – jedna z najpopularniejszych pieśni hiszpańskich anarchistów w czasie hiszpańskiej wojny domowej, śpiewana na melodię Warszawianki 1905 roku skomponowaną przez Józefa Pławińskiego. Słowa napisał Valeriano Orobón Fernández w 1936 roku, częściowo bazując na oryginalnym tekście Warszawianki napisanym przez Wacława Święcickiego.

Adeste FidelesW
Adeste Fideles

Adeste Fideles – średniowieczny hymn katolicki na okres Bożego Narodzenia nieznanego autorstwa.

Alaska’s FlagW
Alaska’s Flag

Alaska’s Flag jest hymnem stanowym stanu Alaska. Słowa do hymnu zostały napisane w 1935 przez Marie Drake, muzyka natomiast została skomponowana w 1938 przez Elinor Dusenbury. Jako hymn stanowy obowiązuje od 1959.

Cara al SolW
Cara al Sol

Cara al Sol – hymn hiszpańskiej Falangi. Autorem jego melodii jest Juan de Tellería.

Chandos AnthemsW
Chandos Anthems

Chandos Anthems – cykl 11 anthemów G.F. Händla, napisanych podczas jego pobytu w nowo wybudowanym pałacu Cannons dla 1 księcia Chandos. Wykonywane były w kościele St Lawrence w Whitchurch podczas nabożeństw a nie w kaplicy księcia Chandos, która została ukończona dopiero w 1720 roku. Händel podczas pobytu w Cannons skomponował także "Te Deum B-dur", znane również jako "Chandos Te Deum".

Coronation AnthemsW
Coronation Anthems

Coronation Anthems – hymny koronacyjne (anthems), komponowane na uroczystość koronacyjną króla Wielkiej Brytanii. Hymny koronacyjne komponowali między innymi John Blow, Henry Purcell, William Croft, Georg Friedrich Händel. Koronacyjny hymn Händla „Zadok the Priest” uważany jest za najsłynniejszy anthem i wykonuje się go na każdym kolejnym nabożeństwie koronacyjnym.

Di SzwueW
Di Szwue

Di Szwue – jedna z najpopularniejszych pieśni żydowskiego ruchu robotniczego, hymn lewicowej partii Bund. Jego twórcą był Szymon An-ski. Został napisany w 1902 roku i opublikowany w londyńskim czasopiśmie „Der Jidiszer Arbeter”. Do dziś jest śpiewany na spotkaniach żydowskich socjalistów.

Hymn EuropyW
Hymn Europy

Oda do radości – finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena jest hymnem Europy przyjętym przez Radę Europy i Unię Europejską. Z racji wielojęzycznego charakteru obu organizacji hymn Europy posiada jedynie wersję instrumentalną opracowaną przez Herberta von Karajana.

Gustafs skålW
Gustafs skål

Gustafs skål – pieśń szwedzka, którą skomponował Carl Michael Bellman szwedzki kompozytor klasycyzmu (1740-1795) dla króla Gustawa III, który przywrócił 19 września 1772, drogą zamachu stanu, monarchię absolutną. Król bardzo lubił tę pieśń, dlatego długo funkcjonowała ona jako półoficjalny hymn państwowy.

Horst-Wessel-LiedW
Horst-Wessel-Lied

Horst-Wessel-Lied – były hymn nazistów niemieckich, wykonywany ku czci Horsta Wessela. W okresie Trzeciej Rzeszy pieśń ta była wykonywana bezpośrednio po hymnie państwowym w tempie wyraźnie żywszym. Wessel, który został zastrzelony w 1930 roku, uznawany był przez nazistów za męczennika. Obecnie jej publiczne wykonywanie, także samej melodii, jest zakazane w Niemczech zgodnie z artykułami §86 i §86a Strafgesetzbuch.

Hymn BonaireW
Hymn Bonaire

Tera di Solo y suave biento – hymn Bonaire. Jego słowa są w języku papiamento. Był to także hymn Antyli Holenderskich w latach 1964-2000.

Hymn do Ducha ŚwiętegoW
Hymn do Ducha Świętego

Hymn do Ducha Świętego (Veni Creator Spiritus) – hymn gregoriański, prawdopodobnie z 809 roku; za autora uważany jest teolog i mnich benedyktyński, Hraban Maur.

Hymn Ligi MistrzówW
Hymn Ligi Mistrzów

Hymn Ligi Mistrzów – oficjalny utwór muzyczny rozgrywek Ligi Mistrzów UEFA.

Hymn MoskwyW
Hymn Moskwy

Droga moja stolica – rosyjsko-radziecka pieśń o Moskwie z czasów wielkiej wojny ojczyźnianej. Od 5 lipca 1995 oficjalny hymn Moskwy. Autorami słów byli Mark Lisianski i Siergiej Agranian, a kompozytorem Izaak Dunajewski.

Hymn o miłościW
Hymn o miłości

Hymn o miłości − fragment biblijnego 1 Listu do Koryntian apostoła Pawła z Tarsu. Jest to pieśń pochwalna, jak również próba wytłumaczenia, czym jest miłość, poprzez wyliczenie jej cech.

Hymn WaliiW
Hymn Walii

Hymnem Walii jest pieśń Hen Wlad Fy Nhadau.

La EsperoW
La Espero

La Espero – utwór używany jako hymn języka międzynarodowego esperanto. Do słów Ludwika Zamenhofa melodię skomponował Belg Félicien Menu de Ménil. Ta marszowa melodia - choć najbardziej popularna - nie była pierwszą, skomponowaną do słów Zamenhofa. W roku 1891 inną melodię hymnu zaproponował Claes A. Adelsköld. Podczas pierwszego Światowego Kongresu Esperanto w roku 1905 zaproponowano dwa hymny: de Ménila i Adelskölda, jednak żadnego z nich nie przyjęto jako oficjalny.

Hymn marinesW
Hymn marines

”Hymn marines” jest oficjalnym hymnem United States Marine Corps. Jest to najstarsza oficjalnie zaaprobowana pieśń Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. „Hymn marines” jest zazwyczaj śpiewany przez żołnierzy Korpusu w postawie zasadniczej dla wyrażenia szacunku dla formacji. Jednakże trzecia zwrotka bywa używana także jako toast w czasie formalnych uroczystości, jak na przykład w czasie balów z okazji rocznicy powstania Korpusu.

Międzynarodówka (pieśń)W
Międzynarodówka (pieśń)

Międzynarodówka – pieśń rewolucyjna, hymn socjalistów. Jej słowa napisał Eugène Pottier w roku 1871, a muzykę w 1888 roku skomponował kompozytor-amator Pierre Degeyter.

Nissa la BellaW
Nissa la Bella

Nissa la Bella – nieoficjalny hymn Nicei.

KongesangenW
Kongesangen

Kongesangen – hymn norweskiej rodziny królewskiej. Pierwsza wersja tekstu została napisana przez Henrika Wergelanda. Wersja współczesna została ułożona przez Gustava Jensena na koronację króla Haakona VII w 1906. Kongesangen było inspirowane hymnem Wielkiej Brytanii i jest wykonywane do tej samej melodii.

O Filii et FiliaeW
O Filii et Filiae

O Filii et Filiae – hymn śpiewany w Kościele katolickim w okresie Wielkanocy. Napisany został przez franciszkanina Jeana Tisseranda OFM.

Hymn olimpijskiW
Hymn olimpijski

Hymn olimpijski – pojawił się po raz pierwszy podczas pierwszych igrzysk nowożytnych w Atenach w 1896 roku. Autorem słów był Kostis Palamas, natomiast muzykę skomponował Spiridon Samaras. Od tego czasu na każde następne igrzyska komponowano oddzielny hymn.

OriamendiW
Oriamendi

Oriamendi – hymn hiszpańskich karlistów. Nazwa hymnu pochodzi od miejsca rozegranej bitwy z 1837, podczas pierwszej wojny karlistowskiej.

Pieśń o generale Kim Ir SenieW
Pieśń o generale Kim Ir Senie

Pieśń o generale Kim Ir Senie – marszowa pieśń północnokoreańska napisana przez Ri Chana i skomponowana przez Kim Won-gyuna w 1946. Gloryfikuje Kim Ir Sena, zmarłego w 1994 „wiecznego prezydenta” Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, sławiąc go jako największego bohatera narodowego. Zapoczątkowała ona kult jednostki tego polityka.

Se CantaW
Se Canta

Se Canta – regionalny hymn Oksytanii. Jest to jednocześnie popularna oksytańska pieśń, którą napisał Gaston III Fébus (1331-1391), hrabia Foix i Bearn.

Hymn Szlezwika-HolsztynuW
Hymn Szlezwika-Holsztynu

Schleswig-Holstein meerumschlungen lub Schleswig-Holstein-Lied – hymn niemieckiego kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn.

Hymn TybetuW
Hymn Tybetu

Gyallu – hymn Tybetu. Opowiada o oświeceniu Buddy.

Va, pensieroW
Va, pensiero

Va, pensiero to chór z trzeciego aktu opery Nabucco Giuseppe Verdiego, jeden z najsłynniejszych utworów w historii muzyki operowej – pieśń żydowskich wygnańców płaczących w Niewoli babilońskiej za utraconą ojczyzną i zburzoną Pierwszą Świątynią w Jerozolimie. Autorem słów, zainspirowanych psalmem 137, był Temistocle Solera.

Warownym grodem jest nasz BógW
Warownym grodem jest nasz Bóg

Warownym grodem jest nasz Bóg – napisana w 1529 roku przez Marcina Lutra pieśń, która z czasem stała się hymnem reformacji. Według luterańskiej tradycji została ułożona w trakcie podróży na sejm Rzeszy w Augsburgu jako wolne tłumaczenie Psalmu 46. Zawsze towarzyszy ona większym uroczystościom kościelnym, w tym także z okazji Święta Reformacji 31 października.

Hymn wszechsłowiańskiW
Hymn wszechsłowiański

Hymn Wszechsłowiański – pieśń Hej, Słowianie, ułożona w 1834 roku do melodii wzorowanej na Mazurku Dąbrowskiego przez słowackiego poetę i działacza narodowego Samuela Tomášika.

Yankee DoodleW
Yankee Doodle

Yankee Doodle – piosenka pochodzenia brytyjskiego popularna w USA w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość, uważana za pieśń narodową. Dziś pieśń ta jest hymnem stanu Connecticut.

Zadok the PriestW
Zadok the Priest

Zadok the Priest D-dur – hymn koronacyjny (anthem), jeden z czterech Coronation Anthems skomponowanych przez Georga Friedricha Händla z okazji koronacji króla Jerzego II Hanowerskiego, która miała miejsce 11 października 1727 w Opactwie Westminsterskim. Utwór od chwili powstania do czasów obecnych wykonywany jest podczas uroczystości koronacyjnej brytyjskich monarchów.