DiolaW
Diola

Diola albo Jola – grupa etniczna w Afryce Zachodniej, zamieszkująca współcześnie głównie region Casamance w południowym Senegalu oraz część terytorium Gwinei Bissau i Gambii. Do tradycyjnych zajęć ludu Diola zalicza się rybołówstwo i uprawa roli.

FulbeW
Fulbe

Fulbe – grupa ludów zamieszkująca głównie kraje Afryki Zachodniej. Są to m.in. Burkina Faso, Kamerun, Nigeria, Niger, Mali, Mauretania, Gwinea, Gwinea Bissau, Senegal, Gambia, Benin. Są spokrewnieni z ludem Tukulerów żyjącym współcześnie nad rzeką Senegal. Ich dokładna liczebność jest trudna do określenia – różne źródła podają różne szacunki, od 24 do 40 mln. Najwięcej przedstawicieli tego ludu zamieszkuje Nigerię.

MandinkaW
Mandinka

Mandinka a. Mandingo – grupa etniczna w Afryce Zachodniej, zamieszkująca pierwotnie obszar w dorzeczu Nigru, pomiędzy południowym Mali, wschodnią Gwineą i północnym Wybrzeżem Kości Słoniowej. Między XIII a XVI w. lud ten rozprzestrzenił się na zachód i południe, zamieszkując głównie Senegal, Gambię, Gwineę Bissau, Benin i Ghanę. Liczebność M. szacuje się na ok. 11 mln ludzi, przez co tworzą najliczniejszą grupę etnosu Mande, a zarazem jedną z największych grup etnicznych Afryki. Przedstawiciele tej grupy porozumiewają się językiem mandinka oraz zachodnioafrykańską wersją lingua franca. Przeważająca większość wyznaje islam (99%). Są głównie samodzielnymi rolnikami, prowadząc gospodarstwa samowystarczalne. Zamieszkują przeważnie w rolniczych osadach wiejskich.

ManinkaW
Maninka

Maninka – grupa plemion w Afryce Zachodniej będąca częścią większej rodziny plemion Malinke. Posługują się językiem maninka, z grupy mande. Ich populację szacuje się na blisko 7 mln. Zamieszkują głównie: Gwineę, Mali, Senegal, Sierra Leone i Liberię.

SererowieW
Sererowie

Sererowie (Serer) – grupa etniczna, zamieszkująca głównie tereny zachodniego Senegalu oraz północno-zachodniej Gambii. Uważa się, że przybyli na te tereny w XVI wieku z południowych obszarów dzisiejszego Senegalu. Na niektórych obszarach wymieszali się z Wolofami i ludem Mandinka, niekiedy przejmując także ich języki. W wielu wypadkach Sererowie przejęli także islam, chociaż niektóre społeczności wyznają chrześcijaństwo.

SoninkeW
Soninke

Soninke są ludem w Afryce Zachodniej. Ich struktura społeczna i organizacja są typowe jak u plemion Mande. Byli założycielami starożytnego Imperium Ghany 750-1240.

SusuW
Susu

Susu – ludność zamieszkująca południowe wybrzeża Gwinei i północno-zachodnie Sierra Leone. Mniejsze społeczności Susu występują również w Senegalu, Gwinei Bissau i Gambii. Ich populacja liczy 1,7 mln osób. Mówią dialektem Susu-Yalunka, należącego do gałęzi języków mande, z rodziny języków Niger-Kongo. Znacząco zislamizowani. Pozostała część wyznaje animizm z charakterystycznymi stowarzyszeniami m.in. Simo i Matiol. Do celów obrzędowych niektóre grupy sporządzają barwne maski. W rolnictwie dominuje uprawa ryżu ale pojawiają się też plantacje owoców. Migrujący do miast angażują się w handel.

WolofowieW
Wolofowie

Wolofowie – grupa etniczna w Senegalu, Gambii i Mauretanii, licząca około 3,6 mln. przedstawicieli, z czego 3,2 mln żyje w Senegalu, 200 tys. w Gambii i 185 tys. w Mauretanii. W Senegalu stanowią najliczniejszą grupę ludnościową.