Plakat propagandowyW
Plakat propagandowy

Plakaty propagandowe – jeden z elementów propagandy. Plakaty miały trafiać do świadomości odbiorców poprzez wykorzystanie bodźców wzrokowych i wizualnych. Wykorzystywały dwa zasadnicze elementy: grafikę oraz tekst. Do tworzenia plakatów wielokrotnie wykorzystywano profesjonalnych grafików. Po upowszechnieniu telewizji znaczenie plakatów zmalało.

Czerwony afisz (plakat)W
Czerwony afisz (plakat)

Czerwony afisz – plakat propagandowy dystrybuowany przez reżim Vichy oraz Niemców wiosną 1944 w okupowanym Paryżu w celu zdyskredytowania grupy francuskiego ruchu oporu zwanej grupą Manukiana. Termin Affiche rouge odnosi się także ogólniej do okoliczności towarzyszących temu wydarzeniu.

Do szeregów Armii Czerwonej (plakat 1920)W
Do szeregów Armii Czerwonej (plakat 1920)

Do szeregów Armii Czerwonej – antypolski rosyjski plakat propagandowy z 1920 autorstwa Borysa Wasilewicza Siłkina wykonany w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Hej! Kto Polak na bagnety!!W
Hej! Kto Polak na bagnety!!

Hej! Kto Polak na bagnety!! – plakat propagandowy z 1920 autorstwa polskiego rysownika Kamila Mackiewicza znajdujący się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Jego program (plakat 1920)W
Jego program (plakat 1920)

Jego program – polski plakat propagandowy autorstwa nieznanego artysty, wydany w roku 1920 w Łodzi w czasie wojny polsko-bolszewickiej, znajdujący się w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Keep Calm and Carry OnW
Keep Calm and Carry On

Keep Calm and Carry On – brytyjski plakat propagandowy z okresu II wojny światowej opracowany w 1939 roku na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii w celu podtrzymania morale narodu brytyjskiego w czasie wojny.

Nam twierdzą będzie każdy prógW
Nam twierdzą będzie każdy próg

Nam twierdzą będzie każdy próg – polski plakat propagandowy z 1920, autorstwa rysownika Kamila Mackiewicza powstały w okresie wojny polsko-bolszewickiej, znajdujący się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Oto czym kończą się pańskie pomysłyW
Oto czym kończą się pańskie pomysły

Oto czym kończą się pańskie pomysły – antypolski rosyjski plakat propagandowy z 1920 autorstwa Stiepana Mucharskiego wykonany w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Typowy przykład komunistycznej propagandy.

We Can Do It!W
We Can Do It!

We Can Do It! – amerykański plakat propagandowy stworzony w 1942 roku przez J. Howarda Millera.

Wolność bolszewickaW
Wolność bolszewicka

Wolność bolszewicka – polski plakat propagandowy autorstwa Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych, wydany w roku 1920 w Warszawie w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Plakat znajduje się w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie.