SzczętkiW
Szczętki

Szczętki, eufauzje, eufazje (Euphausiacea), popularnie zwane krylem – rząd morskich pancerzowców liczący 86 gatunków. W odróżnieniu od innych skorupiaków szczętki mają skrzela zewnętrzne.

Bentheuphausia amblyopsW
Bentheuphausia amblyops

Bentheuphausia amblyops – średniej wielkości gatunek szczętek (Euphausiacea), jedyny w monotypowym rodzaju Bentheuphausia, który jest również jedynym w monotypowej rodzinie szczętek Bentheuphausiidae. Wszystkie inne znane gatunki kryla są sklasyfikowane w rodzinie Euphausiidae.

EuphausiaW
Euphausia

Euphausia – rodzaj szczętek z rodziny Euphausiidae, obejmujący największą liczbę gatunków.

EuphausiidaeW
Euphausiidae

Euphausiidae – jedna z dwóch rodzin szczętek, podzielona na 10 rodzajów i licząca 85 z 86 znanych gatunków szczętek. W odróżnieniu od monotypowej rodziny Bentheuphausiidae rodzina Euphausiidae obejmuje szczętki posiadające fotofory, które emitują światło, przez co wszystkie jej gatunki zdolne są do bioluminescencji.

Kryl antarktycznyW
Kryl antarktyczny

Kryl antarktyczny – gatunek skorupiaka, najbardziej znany spośród wszystkich gatunków kryla.

Kryl pacyficznyW
Kryl pacyficzny

Kryl pacyficzny – najliczniejszy gatunek szczętek w północnym Oceanie Spokojnym. Gatunek stanowi często największą biomasę makroplanktonu w subpolarnych i umiarkowanych wodach tego oceanu.

Kryl północnyW
Kryl północny

Kryl północny – średnio duży gatunek szczętek, występujący w całym regionie północnego Atlantyku. Tam jest najważniejszym rodzajem pokarmu wielu gatunków zwierząt, m.in. fiszbinowców, różnych gatunków ryb i ptaków morskich. Jest jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Meganyctiphanes.

MeganyctiphanesW
Meganyctiphanes

Meganyctiphanes – monotypowy rodzaj szczętek, do którego zaliczany jest wyłącznie występujący w północnym Atlantyku gatunek:kryl północny.

NematoscelisW
Nematoscelis

Nematoscelis – rodzaj szczętek z rodziny Euphausiidae obejmujący siedem gatunków.

ThysanoessaW
Thysanoessa

Thysanoessa – rodzaj pancerzowców z rodziny Euphausiidae, do którego zalicza się 10 gatunków szczętek, małych organizmów żyjących w oceanach, tworzących zooplankton.