
Grzybieniowate – rodzina hydrofitów z rzędu grzybieniowców. Liczy około 58 gatunków zamieszkujących słodkowodne zbiorniki wodne na całym świecie. Wiele gatunków jest uprawianych jako ozdobne tzw. „lilie wodne” ze względu na okazałe kwiaty lub z powodu efektownych, dużych liści pływających. Nasiona i kłącza niektórych gatunków są jadalne. Jedyny przedstawiciel rodziny nie rosnący w zbiornikach to Nymphaea thermarum pierwotnie występujący w mule wokół gorących źródeł w Rwandzie, którego naturalne siedliska zostały jednak zniszczone.

Barklaja (Barclaya) – jeden z 6 rodzajów w obrębie rodziny grzybieniowatych (Nympheaceae). Obejmuje dwa gatunki występujące w tropikach południowo-wschodniej Azji – B. longifolia to roślina wodna, uprawiana także jako roślina akwariowa, B. motleyi to roślina lądowa rosnąca w wilgotnych lasach zachodniej Malezji.

Grążel – rodzaj roślin należący do rodziny grzybieniowatych. Obejmuje co najmniej 18 gatunków występujących na półkuli północnej. Najbardziej zróżnicowany jest w Ameryce Północnej, mniej w Europie i Azji. W Polsce występują dwa gatunki – grążel żółty i drobny.

Grążel drobny – gatunek byliny wodnej z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae).

Grążel żółty, bączywie – gatunek byliny wodnej z rodziny grzybieniowatych. Występuje w niemal całej Europie oraz w środkowej i zachodniej Azji. W Polsce na niżu jest rośliną pospolitą.

Grzybienie – jeden z 6 rodzajów w obrębie rodziny grzybieniowatych Nymphaeaceae. Według różnych źródeł należy tu od 40 do ponad 50 gatunków występujących na całym świecie. W Polsce występują w naturze dwa gatunki: grzybienie białe N. alba L. oraz grzybienie północne N. candida C. Presl. W uprawie częste są kultywary i mieszańce grzybieni białych z gatunkami egzotycznymi znane pod zbiorową nazwą N. ×hybrida, hort. Gatunkiem typowym jest Nymphaea alba L..

Grzybienie białe, zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną – gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Jeden z około 50 gatunków z rodzaju grzybienie Nymphaea. Typ nomenklatoryczny dla rodzaju. Ze względu na efektowne, duże kwiaty pływające na powierzchni wody gatunek ten rozpowszechniony jest w uprawie, zwłaszcza w postaci odmian barwnie kwitnących. Jest to także roślina lecznicza, a dawniej także barwierska. W wielu krajach gatunek z powodu zagrożenia naturalnych stanowisk objęty został ochroną prawną, w tym także chroniony jest w Polsce.

Grzybienie błękitne, grzybień błękitny, lotos błękitny – według The Plant List jest to podgatunek grzybieni Nymphaea nouchali Burm.f., według GRIN jest to odrębny gatunek – Nymphaea caerulea Savigny.

Grzybienie egipskie – gatunek rośliny należący do rodziny grzybieniowatych (Nymphaeceae). Znany zwykle pod nazwami zwyczajowymi lub handlowymi jako lotos tygrysi, lotos egipski lub grzybień egipski. Występuje w stanie dzikim w Afryce i Rumunii. Jako gatunek introdukowany rozprzestrzenił się na Florydzie w USA oraz w niektórych krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Poza tym jako roślina ozdobna jest uprawiany w wielu krajach świata.
Grzybienie północne, g. zapoznane – gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Jeden z ok. 50 gatunków z rodzaju grzybienie (Nymphaea). Występuje w północnej Europie i Azji. W Polsce spotykany głównie w jeziorach na północy kraju, objęty ochroną.

Grzybienie żyworodne – gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae) pochodzenia mieszańcowego. Sztucznie wyhodowana odmiana ogrodowa (kultywar) powstała przez skrzyżowanie Nymphaea caerulea i Nymphaea micrantha.

Nymphaea colorata Peter – gatunek grzybieni. Opisany został przez Petera w 1928 r. Według The Plant List jest to takson niepewny, o nieokreślonej pozycji. Występuje w tropikalnych rejonach południowo-wschodniej Afryki. W Polsce jest uprawiany w szklarniach niektórych ogrodów botanicznych.

Rozłożnia kolczasta, eurjala kolczasta – gatunek rośliny należący do rodziny grzybieniowatych. Jest jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju rozłożnia. Rodzaj jest siostrzany dla rodzaju wiktoria (Victoria). Występuje na środkowych i tropikalnych obszarach Azji. W Polsce roślina ta jest uprawiana w niektórych ogrodach botanicznych, np. w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie.

Wiktoria – jeden z 6 rodzajów w obrębie rodziny grzybieniowatych (Nympheaceae). Obejmuje dwa gatunki roślin wodnych o charakterystycznych liściach pływających, cechujących się dużymi rozmiarami i wypornością. Występują w naturze w Ameryce Południowej. Uprawiane są nierzadko w ogrodach botanicznych i palmiarniach.

Wiktoria królewska, wiktoria amazońska – gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Jeden z dwóch gatunków z rodzaju wiktoria Victoria. Występuje w dorzeczu Amazonki w Ameryce Południowej. W ojczyźnie nazywana jest przez Indian „talerzami wodnymi”. Obecnie jest uprawiana w wielu ogrodach botanicznych, w strefie umiarkowanej w ogrzewanych basenach.