Aldehyd cynamonowyW
Aldehyd cynamonowy

Aldehyd cynamonowy (cynamal) – organiczny związek chemiczny z grupy aldehydów. Jest to nienasycony aldehyd występujący w olejkach eterycznych, głównie w olejku cynamonowym. Produkt naturalny ma konfigurację trans. Otrzymuje się go głównie przez destylację z parą wodną z tego olejku. Szybko utlenia się do kwasu cynamonowego. Na drodze syntezy organicznej można go otrzymać w reakcji utleniania alkoholu cynamonowego oraz reakcji kondensacji aldolowej aldehydu benzoesowego z aldehydem octowym:C6H5CHO + CH3CHO → C6H5CH=CHCHO + H2O

CykloheksymidW
Cykloheksymid

Cykloheksymid – organiczny związek chemiczny, antybiotyk o działaniu przeciwgrzybicznym produkowany przez promieniowce Streptomyces griseus, inhibitor biosyntezy białek u organizmów eukariotycznych.

1,4-DichlorobenzenW
1,4-Dichlorobenzen

1,4-Dichlorobenzen, p-dichlorobenzen – organiczny związek chemiczny będący pochodną benzenu.

DifenyloaminaW
Difenyloamina

Difenyloamina – organiczny związek chemiczny. Jest to bezbarwne ciało stałe, o charakterystycznym zapachu.

DodynaW
Dodyna

Dodyna, CH3(CH2)11[NHC(NH2)2]+ CH3COO- – organiczny związek chemiczny, sól kwasu octowego i 1-dodecyloguanidyny; pochodna guanidyny zawierająca 12-węglowy lipofilowy łańcuch boczny.

EnilkonazolW
Enilkonazol

Enilkonazol, imazalil – organiczny związek chemiczny, substancja aktywna środków ochrony roślin (fungicydów) oraz środków wykorzystywanych do pozbiorczego zabezpieczania owoców. Stosowany także w weterynarii jako środek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.

FuberidazolW
Fuberidazol

Fuberidazol – organiczny związek chemiczny, pochodna benzimidazolu i furanu. Wykorzystywany do ochrony roślin przed grzybami (fungicyd).

HeksachlorobenzenW
Heksachlorobenzen

Heksachlorobenzen, HCB – organiczny związek chemiczny będący pochodną benzenu.

KaptanW
Kaptan

Kaptan – organiczny związek chemiczny, pochodna ftalimidu. Wykorzystywany do ochrony roślin przed grzybami (fungicyd).

KsantenW
Ksanten

Ksanten – organiczny związek chemiczny barwy żółtej, rozpuszczalny w eterze etylowym. Ksanten jest używany jako substrat w syntezie chemicznej do otrzymywania wielu innych związków m.in. tioksantenu. Wiele pochodnych ksantenu, nazywanych zwyczajowo ksantenami, tworzy grupę barwników ksantenowych, które w większości mają właściwości fluorescencyjne.

DodynaW
Dodyna

Dodyna, CH3(CH2)11[NHC(NH2)2]+ CH3COO- – organiczny związek chemiczny, sól kwasu octowego i 1-dodecyloguanidyny; pochodna guanidyny zawierająca 12-węglowy lipofilowy łańcuch boczny.

Siarczan miedzi(II)W
Siarczan miedzi(II)

Siarczan miedzi(II), CuSO4 – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i miedzi na II stopniu utlenienia. Pięciowodny siarczan miedzi(II) występuje naturalnie jako minerał chalkantyt.

DodynaW
Dodyna

Dodyna, CH3(CH2)11[NHC(NH2)2]+ CH3COO- – organiczny związek chemiczny, sól kwasu octowego i 1-dodecyloguanidyny; pochodna guanidyny zawierająca 12-węglowy lipofilowy łańcuch boczny.

TiabendazolW
Tiabendazol

Tiabendazol, TBZ – organiczny związek chemiczny, pochodna benzimidazolu i tiazolu. Wykorzystywany do ochrony owoców przed grzybami (fungicyd) i pasożytami. Stosuje się go jedynie powierzchniowo, najczęściej przez spryskanie albo zanurzenie owoców w jego wodnym roztworze. Używa się go do bananów, pomarańczy i innych owoców. Na liście E ma numer E233.

Tiofanat metylowyW
Tiofanat metylowy

Tiofanat metylowy – organiczny związek chemiczny stosowany jako środek ochrony roślin przed chorobami grzybowymi.

Wodoroarsenin miedzi(II)W
Wodoroarsenin miedzi(II)

Wodoroarsenin miedzi(II) (nazwa Stocka: wodoroarsenian(III) miedzi(II)), CuHAsO3 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy arseninów, sól kwasu arsenawego i miedzi na II stopniu utlenienia. Żółtozielony pigment otrzymany po raz pierwszy przez Carla Wilhelma Scheelego w 1778 roku. Stosowany był dawniej jako pigment, impregnat do drewna, insektycyd, fungicyd i rodentycyd (środek gryzoniobójczy), jednak został wyparty przez mniej toksyczne substancje i obecnie nie jest wykorzystywany.