Baranowscy herbu OstojaW
Baranowscy herbu Ostoja

Baranowscy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Ostoja, należący do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców). Wywodzą się od Jerzykowskich herbu Ostoja z Jerzykowa położonego w dawnym pow. gnieźnieńskim województwa poznańskiego. Baranowscy swoje nazwisko wzięli od wsi Baranowo, położonej w dawnym pow. kościańskim województwa poznańskiego, gniazda Baranowskich herbu Łodzia, z którymi Jerzykowscy byli spokrewnieni po kądzieli. Baranowscy zostali wspomnieni w herbarzu Bartosza Paprockiego.

Błociszewscy herbu OstojaW
Błociszewscy herbu Ostoja

Błociszewscy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Ostoja, należący do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców), wywodzący się z Błociszewa w dawnym pow. kościańskim województwa poznańskiego. Od Błociszewskich herbu Ostoja pochodzą następujące rodziny tegoż herbu: Brodniccy, Bytkowscy, Gajewscy, Lubiatowscy, Ptaszkowscy, Szczodrowscy.

Bzowscy herbu OstojaW
Bzowscy herbu Ostoja

Bzowscy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Ostoja, należący do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców), wywodzący się z Bzowa w dawnym woj. krakowskim, pow. lelowskim. Bzów był wsią szlachecką, w której obok przedstawicieli Ostojów dziedziczyli także rycerze innych herbów - Cielątkowa, Nowina, Prus, Pilawa oraz Przeginia i Zadora.

Dydyńscy herbu GozdawaW
Dydyńscy herbu Gozdawa

Dydyńscy v. Dedyńscy herbu Gozdawa – najstarsi znani członkowie rodu to Piotr i Paweł z Węgier. Kazimierz III Wielki w 1361 r. nadał im za oddane mu wielkie zasługi herb szlachecki Gozdawa oraz miejscowości Boiszcza, Wistok i Radoszyce w ziemi sanockiej. Z dwóch braci Piotr był protoplastą Balów, Humnickich i Bireckich, a Paweł Dydyńskich i Jurjowskich. Paweł miał trzech synów z Wichną z rodu Janinów: Pełkę, Zygmunta i Mikołaja.

Jerzykowscy herbu OstojaW
Jerzykowscy herbu Ostoja

Jerzykowscy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Ostoja, należący do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców). Jerzykowscy swoje nazwisko wzięli od wsi Jurzykowo, położonej w dawnym pow. gnieźnieńskim województwa poznańskiego. Jerzykowscy zostali wspomnieni w herbarzu Bartosza Paprockiego. Od Jerzykowskich pochodzą Baranowscy herbu Ostoja.

Kraińscy herbu JelitaW
Kraińscy herbu Jelita

Kraińscy herbu Jelita – polska rodzina szlachecka.

Kurowie (ród rycerski)W
Kurowie (ród rycerski)

Kurowie herbu Kur – rycerski ród mazowiecki. Dał początek, szerokiemu rodowi heraldycznemu posługującemu się jednym herbem rycerskim o proklamie Kur. Ten ród herbowy składał się z kilku osobnych rodzin, zamieszkujących później oprócz Mazowsza, w: Małopolsce, na Śląsku, Podlasiu, Lubelszczyźnie, oraz w dawnym województwie mścisławskim. W książce Stanisława Hr. Mieroszowskiego, zatytułowanej Kilka słów o heraldyce polskiej – z roku 1887, wydanej w Krakowie, pochodzenie pradawne rodu Kurów, wywodzi autor z terenów znajdujących się pomiędzy Kurlandią i Inflantami oraz z ziem Prus i Pomorza. O trafności tej tezy świadczy widniejący herb Kur Biały w galerii herbowej pomorskiej rodziny von.Podewils, właścicieli zamku rycerskiego w miejscowości Krąg.

Małachowscy herbu GryfW
Małachowscy herbu Gryf

Małachowscy herbu Gryf – polska rodzina szlachecka.

Marchoccy herbu OstojaW
Marchoccy herbu Ostoja

Marchoccy herbu Ostoja – polska senatorska rodzina szlachecka.

Mierzewscy herbu OstojaW
Mierzewscy herbu Ostoja

Mierzewscy (Mirzewscy) – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Ostoja, należący do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców). Wywodzą się od Popowskich herbu Ostoja z Popowa, położonego w dawnym pow. kościańskim województwa poznańskiego. Mierzewscy swoje nazwisko wzięli od wsi Mirzewo, położonej w dawnym pow. kościańskim województwa poznańskiego.

Mrozowiccy herbu Prus IIIW
Mrozowiccy herbu Prus III

Mrozowiccy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Prus III

Nagórscy herbu OstojaW
Nagórscy herbu Ostoja

Nagórscy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Ostoja, należący do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców), wywodzący się z Nagorzyc (Nagórzyc) w dawnym woj. sandomierskim

Ostaszewscy herbu OstojaW
Ostaszewscy herbu Ostoja

Ostaszewscy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Ostoja, należący do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców), wywodzący się z Mazowsza, posiadający dobra ziemskie w Małopolsce i na Wołyniu. Wsią gniazdową Ostaszewskich, od której wzięli nazwisko jest Ostaszewo w ziemi ciechanowskiej.

Ścibor-Bogusławscy herbu OstojaW
Ścibor-Bogusławscy herbu Ostoja

Ścibor-Bogusławscy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Ostoja, należący do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców), wywodzący się z Bogusławic w dawnym województwie sieradzkim, powiecie radomszczańskim.

Telefusowie herbu ŁabędźW
Telefusowie herbu Łabędź

Telefusowie herbu Łabędź – polski podolski ród szlachecki.

Wilkowscy herbu PobógW
Wilkowscy herbu Pobóg

Wilkowscy – polska rodzina szlachecka pieczętująca się herbem Pobóg.

Zagórni herbu RogalaW
Zagórni herbu Rogala

Zagórni – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Rogala. Dewiza rodu to Amor et pietas.

Żelscy herbu OgończykW
Żelscy herbu Ogończyk

Żelscy herbu Ogończyk – senatorska rodzina szlachecka, gałąź Działyńskich.