
Barwinek pospolity – gatunek rośliny należący do rodziny toinowatych (Apocynaceae). Rośnie dziko w zachodniej, wschodniej, południowej i środkowej Europie, brak go w Skandynawii. Jest jedynym gatunkiem barwinka występującym w Polsce w stanie dzikim. W rozproszonych stanowiskach występuje niemal na całym niżu. W górach spotykany jest rzadziej. Jest również uprawiany jako roślina ozdobna.

Golteria chilijska – gatunek krzewiastej rośliny z rodziny wrzosowatych, występujący naturalnie na wulkanicznych obszarach Chile, oraz w południowych częściach Argentyny. Gatunek dwupienny o wysokich walorach dekoracyjnych ze względu na okres kwitnienia i owocowania

Golteria rozesłana, gaulteria rozesłana, starzęśla rozesłana – gatunek rośliny okrywowej z rodziny wrzosowatych.

Kalmia wielokwiatowa – gatunek krzewiastej rośliny okrytonasiennej z rodzaju Kalmia i rodziny wrzosowatych, występujący naturalnie na obszarach północno-wschodniej części Ameryki Północnej, od Nowej Fundlandii aż do południa Zatoki Hudsona.

Lawenda wąskolistna, l. lekarska, zwana też czasami l. wonną, bławatką, czyszczeczem – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Jest uprawiana w wielu krajach świata, również w Polsce.

Macierzanka piaskowa – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jasnotowatych. Inne nazwy: cząberek, tymianek wąskolistny, dzięcielnica. Występuje w Europie i na Syberii. W Polsce jest pospolity na całym niżu.

Macierzanka wczesna – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Rośnie dziko tylko w Europie. W Polsce rzadki. Występuje tylko w Ojcowskim Parku Narodowym w Dolinie Prądnika i Dolinie Sąspowskiej.
Mącznica lekarska – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Modrzewnica pospolita, modrzewnica północna, modrzewnica zwyczajna – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny wrzosowatych. Jest jedynym współczesnym przedstawicielem rodzaju modrzewnica Andromeda, choć czasem do rangi osobnego gatunku podnoszona jest odmiana z północno-wschodniej Ameryki Północnej nazywana modrzewnicą siwolistną lub kutnerowatą. Modrzewnica pospolita rośnie wśród torfowców na mokradłach półkuli północnej w obszarach okołobiegunowych Europy, Azji i Ameryki Północnej, sięgając na południu do gór Europy Zachodniej i Środkowej. W Polsce gatunek opisywany jest jako rozpowszechniony na niżu, rzadki w górach. Na wielu obszarach zanika z powodu przekształcania siedlisk. W Polsce poddany ochronie prawnej od 2014 roku. Roślina trująca. Znaczenie użytkowe ma ograniczone – bywa uprawiana jako ozdobna, zwłaszcza w odmianach. Poza tym w Rosji była wykorzystywana przy garbowaniu skór, rdzenni Amerykanie przygotowywali z niej napój i wykorzystywali leczniczo.

Odmiany uprawne wrzosu zwyczajnego – do 1838 roku znanych było tylko 15 odmian uprawnych wrzosu zwyczajnego, na początku XXI wieku było ich już ponad tysiąc, z czego ok. stu rozpowszechnionych w uprawie. Prace hodowlane nad wrzosami prowadzą głównie szkółki roślin ozdobnych w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.
Ożanka właściwa – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Posłonek rozesłany, posłonek kutnerowaty Helianthemum nummularium (L.) Mill. – gatunek rośliny należący do rodziny posłonkowatych. Rośnie dziko w Europie oraz w Azji Zachodniej i na Kaukazie. W Polsce rośnie tylko w Tatrach.

Runianka japońska – gatunek zimozielonej krzewinki z rodziny bukszpanowatych. Pochodzi z Chin i Japonii. Jest uprawiana w wielu krajach jako roślina ozdobna.

Ruta zwyczajna – gatunek rośliny z rodziny rutowatych (Rutaceae).

Szałwia lekarska – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale rozprzestrzeniła się gdzieniegdzie również poza tym obszarem. Jest uprawiana w wielu krajach świata. Jej nazwa łacińska wywodzi się od łacińskiego salvus oznaczającego zdrowie.

Wrzos zwyczajny, wrzos pospolity – jedyny gatunek rośliny wieloletniej z rodzaju wrzos należącego do rodziny wrzosowatych. Występuje w niemal całej Europie i przyległych obszarach Azji i Afryki oraz jako zawleczony na innych kontynentach. W Polsce jest to gatunek pospolity. Rośnie w różnych zbiorowiskach roślinnych i w różnych warunkach wilgotnościowych, zawsze jednak na glebach kwaśnych i ubogich. Jest wykorzystywany jako roślina miododajna i lecznicza oraz uprawiany jest jako roślina ozdobna. Wyhodowano liczne odmiany wrzosu różniące się formą wzrostu, barwą kwiatów i liści, terminami kwitnienia. Gatunek o szczególnym, symbolicznym znaczeniu i wszechstronnych zastosowaniach, zwłaszcza w północnej Europie – w Irlandii, Szkocji i Norwegii.

Wrzosiec bagienny – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych. Występuje w Europie i jako gatunek introdukowany w Ameryce Północnej. W Polsce jest rzadki, spotykany jest głównie w północno-zachodniej części kraju, zwłaszcza wzdłuż Bałtyku. Rośnie na wilgotnych wrzosowiskach i torfowiskach, poza tym w zaroślach i lasach bagiennych. Z powodu niszczenia lub przekształcania siedlisk gatunek ustępuje i klasyfikowany jest jako zagrożony. W Polsce podlega ochronie prawnej. Bywa uprawiany jako roślina ozdobna, choć raczej rzadko ze względu na duże wymagania siedliskowe. Znanych jest kilkadziesiąt odmian ozdobnych.

Wrzosiec darlejski – międzygatunkowy mieszaniec roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Otrzymany został w 1905 r. w wyniku skrzyżowania Erica carnea i Erica erigena.

Wrzosiec krwisty, nazywany także wrzoścem czerwonym lub wiosennym – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Rośnie dziko w środkowej i południowej Europie w północno-zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego oraz w Maroku.