AchatocarpaceaeW
Achatocarpaceae

Achatocarpaceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goździkowców. Obejmuje dwa rodzaje. Achatocarpus liczący 5–10 gatunków, występuje w Ameryce Środkowej i tropikalnej części Ameryki Południowej. Monotypowy rodzaj Phaulothamnus rośnie w południowej części Ameryki Północnej.

AchatocarpusW
Achatocarpus

Achatocarpus – rodzaj roślin z rodziny Achatocarpaceae. Obejmuje od 5 do 10 gatunków występujących od Meksyku na północy do Argentyny na południu.

AnacampserotaceaeW
Anacampserotaceae

Anacampserotaceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goździkowców. Należą do niej 3–4 rodzaje, liczące w sumie ponad 30 gatunków. Występują one na niewielkich, rozproszonych obszarach na różnych kontynentach, największe zróżnicowanie osiągając w południowej Afryce. Rosną poza tym w środkowej i południowej Australii, na południowych krańcach półwyspu Arabskiego i w Somalii, w środkowej części Ameryki Południowej oraz w północnym Meksyku i południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Ze względu na efektowne, żywo ubarwione kwiaty wielu przedstawicieli rodzaju Anacampseros uprawianych jest jako rośliny ozdobne.

AncistrocladaceaeW
Ancistrocladaceae

Ancistrocladaceae – monotypowa rodzina roślin okrytonasiennych. Obejmuje jeden rodzaj Ancistrocladus, w obrębie którego wyróżnia się 12–20 gatunków. Rośliny te występują w tropikalnej Afryce oraz w południowo-wschodniej Azji. W gatunku Ancistrocladus korupensis zidentyfikowano alkaloid wykazujący działanie przeciw wirusowi HIV.

Barbeuia madagascariensisW
Barbeuia madagascariensis

Barbeuia madagascariensis – gatunek rośliny z monotypowego rodzaju Barbeuia i rodziny Barbeuiaceae z rzędu goździkowców. Jest to liana występująca jedynie na Madagaskarze (endemit). Gatunek jest skrajnie zagrożony wymarciem.

DioncophyllaceaeW
Dioncophyllaceae

Dioncophyllaceae – rodzina roślin okrytonasiennych obejmująca trzy monotypowe rodzaje występujące w lasach tropikalnej Afryki zachodniej.

GisekiaceaeW
Gisekiaceae

Gisekiaceae – monotypowa rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goździkowców. Obejmuje jeden rodzaj Gisekia, w obrębie którego wyróżnia się od 5 do 8 gatunków. Rośliny te występują na siedliskach suchych w Afryce oraz w południowej Azji. Gatunek Gisekia pharnacioides jest chwastem upraw polowych zawleczonym na oba kontynenty amerykańskie.

GoździkowceW
Goździkowce

Goździkowce, śródłożne (Caryophyllales) – rząd w większości roślin zielnych należący do dwuliściennych właściwych. Stanowi najprawdopodobniej klad siostrzany dla astrowych. W różnych ujęciach obejmuje różne rodziny, przy czym w świetle danych gromadzonych przez Angiosperm Phylogeny Website zaliczanych są tu 33 rodziny z ponad 11 tysiącami gatunków. Znamienny jest wysoki udział sukulentów będący wyrazem adaptacji wielu przedstawicieli do życia w suchych siedliskach.

Halophytum ameghinoiW
Halophytum ameghinoi

Halophytum ameghinoi – gatunek rośliny z monotypowego rodzaju Halophytum i rodziny Halophytaceae z rzędu goździkowców. Jest to roślina jednoroczna będąca endemitem patagońskim, występująca jedynie na rozproszonych stanowiskach na suchych terenach w Argentynie.

KewaceaeW
Kewaceae

Kewaceae – monotypowa rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goździkowców. Obejmuje jeden rodzaj Kewa, w obrębie którego wyróżnia się 8 gatunków. Rośliny te występują w Afryce Południowej, na Madagaskarze i na Wyspie Świętej Heleny.

LibawowateW
Libawowate

Libawowate (Limeaceae) – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goździkowców. Jest taksonem monotypowym – obejmuje jeden rodzaj o nazwie libawa (Limeum) z około 20 gatunkami. Przedstawiciele rodzaju rosną w Afryce od jej południowych krańców po obszar subsaharyjski oraz w południowo-zachodniej Azji.

LophiocarpaceaeW
Lophiocarpaceae

Lophiocarpaceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goździkowców. Należą do niej dwa rodzaje – Corbichonia oraz Lophiocarpus obejmujące w sumie 6 gatunków. Oba występują w Afryce, przy czym największe ich zróżnicowanie jest w jej południowo-zachodniej części.

MacarthuriaW
Macarthuria

Macarthuria – rodzaj roślin z monotypowej rodziny Macarthuriaceae z rzędu goździkowców (Caryophyllales). Obejmuje 10 gatunków występujących w szerokim pasie wzdłuż wybrzeży Australii. Rodzaj należy do stosunkowo słabo poznanych. Nasiona tych roślin rozprzestrzeniane są przez mrówki (myrmekochoria).

PomorzlinowateW
Pomorzlinowate

Pomorzlinowate – monotypowa rodzina roślin okrytonasiennych. Obejmuje jeden rodzaj pomorzlin, w obrębie którego wyróżnia się ok. 70–90 gatunków. Rośliny te występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, głównie w strefie podzwrotnikowej i tropikalnej. Zasiedlają zwykle plaże i pustynie, wiele gatunków dobrze znosi siedliska silnie zasolone. Należą tu głównie rośliny jednoroczne i byliny, rzadziej krzewy. Mają liście naprzeciwległe, nieduże, pojedyncze.

PorwinkowateW
Porwinkowate

Porwinkowate (Talinaceae) – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goździkowców. Należą do niej rośliny z dwóch rodzajów – porwinek (Talinum) oraz Amphipetalum, obejmujące 27 gatunków. Występują na kontynentach amerykańskich oraz w Afryce. Wiele gatunków z rodzaju porwinek uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Talinum triangulare jest rozpowszechnionym w tropikach warzywem. Lokalnie spożywany jest także w Afryce wschodniej Talinum caffarum. Gatunek ten poza tym służy jako pasza, roślina lecznicza, jego kłącze barwi na czerwono i służy nawet do wyrobu fajek.

SarcobataceaeW
Sarcobataceae

Sarcobataceae – monotypowa rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goździkowców. Obejmuje jeden rodzaj Sarcobatus, w obrębie którego wyróżnia się 2 gatunki występujące w zachodniej części Ameryki Północnej, głównie w Wielkiej Kotlinie i na Pustyni Sonora. Rosną w miejscach suchych i zasolonych, gdzie nierzadko odgrywają dominującą rolę w zbiorowiskach roślinnych. Cenione są jako opał oraz surowiec do wyrobu narzędzi.

Simondsja kalifornijskaW
Simondsja kalifornijska

Simondsja kalifornijska, jojoba – gatunek rośliny z monotypowego rodzaju i rodziny z rzędu goździkowców. Wbrew swej gatunkowej nazwie naukowej nie pochodzi z Chin, lecz z pustyni Sonora w południowo-zachodniej części Ameryki Północnej – rozciągającej się od Arizony po Meksyk. Przyczyną nadania jej mylącej nazwy naukowej było omyłkowe umieszczenie przez uczonych opisujących po raz pierwszy ten gatunek jego materiału zielnikowego wśród okazów pochodzących z Chin. Nasiona simondsji zawierają płynny wosk wykorzystywany jako olej jojoba. Ze względu na olej roślina rozpowszechniona została w uprawie w Ameryce Południowej, Afryce i południowej Azji. Ze względu na podobieństwo nazw gatunek ten można pomylić z głożyną pospolitą, znaną jako „jujuba”, która jest inną, niespokrewnioną rośliną.

StegnospermataceaeW
Stegnospermataceae

Stegnospermataceae – monotypowa rodzina roślin okrytonasiennych. Obejmuje jeden rodzaj Stegnosperma, w obrębie którego wyróżnia się 4 gatunki. Rośliny te występują w Ameryce Środkowej od Nikaragui do północno-zachodniego Meksyku oraz na Antylach. Rosną zwykle w miejscach suchych lub w pasie nadmorskim.

TriphyophyllumW
Triphyophyllum

Triphyophyllum – monotypowy rodzaj roślin z rodziny Dioncophyllaceae z gatunkiem Triphyophyllum peltatum. Jest to roślina występująca w naturze wyłącznie w Afryce zachodniej. Nazwa rośliny pochodzi od trzech rodzajów liści jakie wytwarza ona w czasie swojego rozwoju. Jeden z tych typów liści jest przystosowany do owadożerności.

WyćwiklinW
Wyćwiklin

Wyćwiklin, miłowój, bazela, jagodnik – rodzaj roślin z rodziny wyćwiklinkowatych. Obejmuje 5 gatunków, z których trzy są endemitami Madagaskaru, jeden – tropikalnej Afryki, a jeden – wyćwiklin biały, jest rozpowszechniony w tropikach na wszystkich kontynentach. Wyćwiklin biały, znany także jako szpinak malabarski, jest powszechnie uprawiany w strefie tropikalnej jako warzywo. Spożywane są mięsiste liście tej rośliny.

Wyćwiklin białyW
Wyćwiklin biały

Wyćwiklin biały, szpinak malabarski – gatunek rośliny z rodziny wyćwiklinkowatych. Jest rozpowszechniony w tropikach na wszystkich kontynentach, uprawiany wszędzie jako warzywo i roślina ozdobna. Spożywane są mięsiste liście tej rośliny. Fioletowy sok używany jest do barwienia produktów spożywczych. Roślina ma także zastosowanie lecznicze. Kwitnie od maja do sierpnia, owocuje od lipca do października.

WyćwiklinkowateW
Wyćwiklinkowate

Wyćwiklinkowate – rodzina roślin z rzędu goździkowców. Obejmuje 4 rodzaje z 19 gatunkami występującymi głównie w tropikalnej części obu Ameryk, mniej licznie w Afryce, pojedyncze gatunki znane są z południowej Azji, gdzie najwyraźniej zostały zawleczone. Kilka gatunków ma znaczenie jako rośliny jadalne. Bulwy Ullucus tuberosus są podstawowym źródłem skrobi w Andach. Mięsiste liście Basella alba i B. rubra są rozpowszechnionym warzywem w tropikach. Rośliny z rodzaju Anredera uprawiane są jako ozdobne, w południowej Azji i w Oceanii są też inwazyjne.