
Gryzonie – rząd ssaków, charakteryzujący się pojedynczą parą ciągle wzrastających siekaczy zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Zalicza się do nich około 40% gatunków ssaków. Występują w dużej liczbie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktyki. Stanowią najbardziej zróżnicowany rząd ssaków. Spotyka się je w różnorodnych siedliskach lądowych, w tym antropogenicznych. Obejmują gatunki nadrzewne, drążące w glebie i częściowo wodne. Zaliczają się do nich tak dobrze znane zwierzęta, jak myszy, szczury, wiewiórki, piesek preriowy, jeżozwierzowate, bobry, kawia domowa i chomiki. Niegdyś włączano do nich także i dziś często mylone z nimi zające, króliki i szczekuszkowate. Obecnie umieszcza się je w osobnym rzędzie zajęczaków.

Bobrokształtne (Castorimorphi) – infrarząd ssaków z podrzędu Supramyomorpha w rzędzie gryzoni (Rodentia).

Skoczkowce (Dipodoidea) – nadrodzina ssaków z infrarzędu myszokształtnych (Myomorphi) w rzędzie gryzoni (Rodentia).

Supramyomorpha – podrząd ssaków z rzędu gryzoni (Rodentia).

Wiewiórolotkowe (Anomaluromorphi) – infrarząd ssaków z podrzędu Supramyomorpha w rzędzie gryzoni (Rodentia).

Caviomorpha – parworząd lub infrarząd południowoamerykańskich gryzoni. Pozycja i poprawność stosowania kladu Caviomorpha w taksonomii jest przedmiotem dyskusji zoologów. Caviomorpha zamieszkują tereny południowej Europy, południowo-zachodniej Azji, Afryki i Ameryki. Pierwsze z nich pojawiły się prawdopodobnie na przełomie oligocenu i miocenu.

Ctenomyini – wyróżniane w niektórych klasyfikacjach plemię gryzoni w obrębie rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae). Współcześnie żyjące gatunki zaliczane są do rodzaju Ctenomys, obecnie wyodrębnianego do samodzielnej rodziny tukotuków (Ctenomyidae).

Gaudeamus – wymarły rodzaj małych afrykańskich gryzoni, występujący w późnym eocenie i we wczesnym oligocenie na terenie obecnego Egiptu oraz we wczesnym oligocenie na obszarze Libii i Omanu.

Gundiokształtne (Ctenodactylomorphi) – infrarząd z rzędu gryzoni (Rodentia). Do gundiokształtnych należy jedna rodzina: gundiowate (Ctenodactylidae) Gervais, 1853.

Gundioszczurowate (Diatomyidae) – rodzina gryzoni z infrarzędu jeżozwierzokształtne, której zasięg ogranicza się do południowej i wschodniej Azji.

Jeżozwierzokształtne (Hystricognathi) – infrarząd z rzędu gryzoni (Rodentia). Hystricognathi różnią się od innych gryzoni strukturą kości czaszki. Część mięśni szczęki przechodzi przez otwory podoczodołowe i łączą się z kośćcem po drugiej stronie. Również ukształtowanie i wielkość otworu podoczodołowego odróżnia Hystricognathi od innych przedstawicieli Rodentia.

Jeżozwierzowce (Hystricomorpha) – podrząd z rzędu gryzoni (Rodentia). Zgodnie z aktualną klasyfikacją Hystricomorpha obejmuje dwa infrarzędy – jeżozwierzokształtne (Hystricognathi) oraz gundiokształtne (Ctenodactylomorphi).

Kolcoszniczka miękkowłosa – endemiczny gatunek gryzoni z rodziny kolcosznicowatych (Platacanthomyidae), zamieszkujący tereny w południowych prowincjach Chin i północno-zachodnim Wietnamie.

Myszokształtne (Myomorphi) – infrarząd ssaków z podrzędu Supramyomorpha w rzędzie gryzoni (Redentia), obejmujący dwie nadrodziny: skoczkowce (Dipodoidea) i myszowe (Muroidea), do których zalicza się około 25% wszystkich gryzoni. Pierwotnie myszokształtne zamieszkiwały tereny Eurazji i Afryki, skąd zostały przywiezione do Ameryki i Australii. Pojawiły się prawdopodobnie w oligocenie.

Myszowe (Muroidea) – nadrodzina ssaków z infrarzędu myszokształtnych (Myomorphi) w rzędu gryzoni (Rodentia).

Octodontoidea − nadrodzina gryzoni z charakterystycznego dla tereny Ameryki Południowej podrzędu: jeżozwierzowce (Hystricomorpha). Najbardziej znanym gatunkiem należącym do Octodontoidea jest koszatniczka pospolita.

Phiomorpha — parworząd lub infrarząd afrykańskich gryzoni. Pozycja i poprawność stosowania kladu Phiomorpha w taksonomii jest przedmiotem dyskusji zoologów. Phiomorpha jest afrykańskim odpowiedniniem kladu Caviomorpha grupującego południowoamerykańskie gryzonie z podrzędu jeżozwierzokształtne.

Pułapka na myszy – urządzenie służące do łapania lub zabijania małych gryzoni, w szczególności myszy. Większe urządzania tego typu są także stosowane do łapania szczurów. Pierwsza sprężynowa pułapka na myszy została opatentowana w Stanach Zjednoczonych w roku 1897 przez Williama Hookera.

Skałoszczur właściwy daw. skałoszczur skalny – gatunek afrykańskiego gryzonia z monotypowego współcześnie rodzaju skałoszczur (Petromus) i monotypowej rodziny skałoszczurowate (Petromuridae), zamieszkujący skaliste obszary zachodniej części Afryki Południowej, Namibii, południowo-zachodniej Angoli oraz północno-zachodni region Kraju Przylądkowego w RPA.

Skałoszczurowate (Petromuridae) – monotypowa rodzina gryzoni należących do Phiomorpha – kladu będącego odpowiednikiem kladu Caviomorpha grupującego południowoamerykańskie gryzonie z infrarzędu Hystricognathi.

Skamielinowiec laotański, laotański szczur skalny, zwany czasem „szczuro-wiewiórką” – gatunek gryzonia opisany w 2005 roku przez Paulinę Jenkins i współautorów z Muzeum Historii Naturalnej na podstawie egzemplarzy zebranych w prowincji Khammouan w Laosie. Na podstawie badań morfologicznych i molekularnych zespół badawczy uznał, że odkryto gatunek tak odmienny od pozostałych gryzoni, iż utworzono nową dla świata nauki rodzinę Laonastidae. Jednakże w 2006 decyzja o potrzebie nowej rodziny w rzędzie gryzoni została zakwestionowana przez Mary Dawson. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Science” Dawson i współpracownicy argumentowali, że skamielinowiec laotański jest członkiem uważanej za wymarłą przed 11 milionami lat rodziny gundioszczurowatych (Diatomyidae). Według Dawson gatunek ten jest przykładem efektu Łazarza wśród współczesnych ssaków.

Szynszyloszczur stokowy – endemiczny gatunek gryzonia z rodziny szynszyloszczurowatych (Abrocomidae) zamieszkujący tereny Ameryki Południowej w środkowej części Chile, od Copiapó do rzeki Biobío, na wysokości do 2000 m.n.p.m.

Wiewiórkokształtne (Sciuromorpha) – podrząd ssaków z rzędu gryzoni, obejmujący rodziny:popielicowate (Gliridae) sewelowate (Aplodontiidae) wiewiórkowate (Sciuridae) †Allomyidae †Mylagaulidae †Reithroparamyidae