
Miesięcznikowate – rodzina roślin okrytonasiennych. Obejmuje ok. 70 rodzajów z ponad 440 gatunkami. Zwykle są to drewniejące pnącza o liściach dłoniasto unerwionych, kwiatach drobnych. Owocami są jednonasienne pestkowce. Miesięcznikowate występują w ogromnej większości na obszarach niżowych w strefie tropikalnej, poza tym zasięg obejmuje też obszary w strefie klimatu umiarkowanego – wschodnią część Ameryki Północnej i Azji.

Abuta – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje 34 gatunki. Występują one w tropikalnej części Ameryki Południowej. Niektóre gatunki używane są jako rośliny lecznicze lub do trucia grotów strzał.

Anamirta cocculus Becc. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae) z monotypowego rodzaju Anamirta Colebrooke,, 1821. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej – na obszarze od Indii i Sri Lanki poprzez Andamany i Nikobary, Tajlandię, Indonezję, po Filipiny i Nową Gwineę. Jest to liana o bruzdowanej korze. Zawiera pikrotoksynę i wykorzystywana jest do trucia ryb. Jest też rośliną toksyczną dla ssaków. Roślina wykorzystywana jest do nadawania goryczy piwu, jako środek pasożytobójczy i przeciw wszawicy, także w przypadku zatruć barbituranami i leczeniu schizofrenii.

Anomospermum Miers – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 8 gatunków występujących naturalnie w strefie tropikalnej obu Ameryk.

Chasmanthera Hochst. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 2 gatunki występujące naturalnie na obszarze od Kamerunu i Gabonu aż po Tanganikę i Zambię.

Chondrodendron Ruiz & Pav. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 6 gatunków występujących naturalnie na obszarze od Panamy aż po Boliwię i Brazylię.

Cissampelos L. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 21 gatunków występujących naturalnie w strefie tropikalnej na obszarze Afryki oraz obu Ameryk.
Cocculus DC. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 9 gatunków występujących naturalnie w Ameryce Środkowej i Północnej, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji oraz Polinezji.

Cocculus hirsutus (L.) W.Theob. – gatunek roślin z rodziny miesięcznikowatych, występujący w Azji i Afryce.

Coscinium Colebr. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 2 gatunki występujące naturalnie w Indiach oraz Azji Południowo-Wschodniej.
Cyclea Arn. ex Wight – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 36 gatunków występujących naturalnie w Indiach, Chinach oraz Azji Południowo-Wschodniej.

Dioscoreophyllum Engl. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje 3 gatunki występujące naturalnie w strefie tropikalnej Afryki.

Diploclisia Miers – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje 2 gatunki występujące naturalnie w Chinach oraz Azji Południowo-Wschodniej.

Hyperbaena Miers ex Benth. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 20 gatunków występujących naturalnie w Ameryce Środkowej i Południowej.

Hypserpa Miers – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 37 gatunków występujących naturalnie na obszarze od Chin aż po stany Queensland i Nowa Południowa Walia w Australii.

Jateorhiza Miers – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 2 gatunki występujące naturalnie w Afryce – na obszarze od Nigerii przez Gabon do Rwandy, w Afryce Wschodniej, na Madagaskarze oraz w niektórych częściach zachodniego wybrzeża Afryki. Ponadto rodzaj ten bywa uprawiany w Ghanie, Kenii, Tanzanii oraz na Madagaskarze i Mauritiusie.

Miesięcznik – rodzaj pnączy należący do rodziny miesięcznikowatych.

Miesięcznikowce – rząd roślin wyróżniany w niektórych systemach klasyfikacyjnych roślin okrytonasiennych.

Odontocarya Miers – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 37 gatunków występujących naturalnie w Ameryce Środkowej i Południowej od południowego Meksyku aż po Boliwię.

Orthomene Barneby & Krukoff – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje cztery gatunki występujące naturalnie w strefie tropikalnej Ameryki Południowej.

Pachygone Miers – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 5 gatunków występujących naturalnie w strefie tropikalnej obu Ameryk i Azji.

Stephania Lour. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 43 gatunków występujących naturalnie w Afryce Subsaharyjskiej, na Bliskim Wschodzie, w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz w Australazji.
Tiliacora Colebr. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 24 gatunki występujące naturalnie w Afryce Subsaharyjskiej oraz Azji Południowo-Wschodniej.

Tinospora Miers – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Obejmuje co najmniej 13 gatunków występujących naturalnie w Azji, kontynentalnej Afryce oraz na Madagaskarze.

Tinospora cordifolia – gatunek pnącza z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae). Występuje na tropikalnych obszarach Indii, Birmy, Bangladeszu i Sri Lanki. Liście mają kształt serca. Roślina wytwarza cienkie korzenie powietrzne. Kwiaty są żółte. Owocem są pestkowce, zmieniające kolor na czerwony w miarę dojrzewania.