MonarkiW
Monarki

Monarki, monarkowate (Monarchidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca około stu gatunków. Są to małe lub średniej wielkości ptaki. Są owadożerne, często polują na owady, łapiąc je w locie.

Arses (rodzaj)W
Arses (rodzaj)

Arses – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

CarterornisW
Carterornis

Carterornis – rodzaj ptaków z rodziny monarek (Monarchidae).

ChasiempisW
Chasiempis

Chasiempis – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

ClytorhynchusW
Clytorhynchus

Clytorhynchus – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

Gralina srokataW
Gralina srokata

Gralina srokata – średniej wielkości gatunek ptaka śpiewającego z rodziny Monarchidae. Szeroko rozpowszechniony w Australii i na Nowej Gwinei.

GrallinaW
Grallina

Grallina – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

HypothymisW
Hypothymis

Hypothymis – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

LazurczykW
Lazurczyk

Lazurczyk, muchodławka niebieska – gatunek małego ptaka z rodziny wachlarzówkowatych (Rhipiduridae), jedyny przedstawiciel rodzaju Eutrichomyias. Jest endemitem wyspy Sangihe w Indonezji. Jej zasięg występowania to około 6 km2. Jest krytycznie zagrożona - większość lasów z jej zasięgu została wycięta.

MayrornisW
Mayrornis

Mayrornis – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

MetabolusW
Metabolus

Metabolus – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

Monarcha (rodzaj)W
Monarcha (rodzaj)

Monarcha – rodzaj ptaków z rodziny monarek (Monarchidae).

Muchodławka białoskrzydłaW
Muchodławka białoskrzydła

Muchodławka białoskrzydła, muchodławka zmienna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny monarek. Występuje na Komorach, Madagaskarze i Majottcie.

Muchodławka rajskaW
Muchodławka rajska

Muchodławka rajska – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny monarek. Zamieszkuje południowo-wschodnią Azję. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Muchodławka wspaniałaW
Muchodławka wspaniała

Muchodławka wspaniała – gatunek średniego ptaka z rodziny monarek (Monarchidae). Występuje w większości Afryki z wyjątkiem Sahary, wyspowo nie występuje. Nie jest zagrożona.CharakterystykaZ wyjątkiem ogona brak dymorfizmu płciowego. Samiec około dwukrotnie dłuższy niż samica. Czarna głowa i pierś, szary dziób. Białe boki i brzuch oraz lotki. Pomarańczowe skrzydła oraz ogon. Istnieje także biała odmiana z czarną głową i skrzydłami. U wszystkich ptaków obrączka oczna jasnoniebieska. Wymiarydługość ciała: samca: 41cm samicy: 23cm rozpiętość skrzydeł: 30-35cm masa ciała: 11,3-19,8cmBiotopZadrzewione obszary na sawannach, leśne polany, krzewiaste zarośla, duże ogrody i plantacje. ZachowanieSzybko lata na polanach i między drzewami w parkach i ogrodach. Przesiadując na gałęziach, zrywa się dolotu w pogoni za owadami. GłosZgrzytliwe i ostre "złajt, czii-cziaj". Piosenka jest serią głośnych, opadających i perlistych sylab "łiioo-łii-łiio-łit-łit". PożywienieGłównie owady, ale także małe ilości pająków oraz jagody. LęgiZazwyczaj jeden lęg, czasami 2 lub 3. Małe gniazda wplata między zwisające gałązki albo w niewielkie rozgałęzienie gałęzi drzewa. Oboje rodzice wysiadują 1-5 jaj przez 14-15 dni. Młode potrafią latać po 11-16 dniach. PodgatunkiWyróżniono następujące podgatunki T. virdis:T. virdis harterti – południowy Półwysep Arabski. muchodławka wspaniała – Senegal i Gambia do Sierra Leone. T. virdis speciosa – południowy Kamerun do południowo-zachodniego Sudanu, Demokratycznej Republik Konga i północno-wschodniej Angoli. T. virdis ferreti – Mali i Wybrzeże Kości Słoniowej do Somalii, Kenii i Tanzanii. T. virdis restricta – południowa Uganda T. virdis kivuensis – południowo-zachodnia Uganda do wschodniej Demokratycznej Republiki Konga i północno-zachodniej Tanzanii. T. virdis suahelica – zachodnia Kenia i północna Tanzania. T. virdis ungujaensis – wschodnia Tanzania oraz pobliskie wyspy. muchodławka ołowiana – Angola do południowo-zachodniej Tanzanii, Mozambik i północna Południowa Afryka. T. virdis granti – wschodnia i południowa Republika Południowej Afryki.

Muszarka białogardłaW
Muszarka białogardła

Muszarka białogardła – gatunek małego ptaka z rodziny monarkowatych (Monarchidae). Występuje w Australii, z wyjątkiem jej centralnej i zachodniej części. Nie wyróżnia się podgatunków.Morfologia długość ciała: 20 cm masa ciała: 20 g Nie występuje widoczny dymorfizm płciowy. Głowa, grzbiet i sterówki granatowoczarne, połyskliwe. Skrzydła szarobrązowe. Spód ciała, w tym gardło, są białe, na bokach występuje jednak barwa płowa o zmiennym odcieniu. Osobniki młodociane są podobne do dorosłych, lecz bardziej matowe i mają jasne brzegi lotek.ŚrodowiskoSkrub, obszary rolnicze, widne lasy i zadrzewienia, zazwyczaj w pobliżu wody.PożywienieOdżywia się bezkręgowcami, jak pająki i stonogi. Zazwyczaj żeruje pojedynczo lub w parach. Rzadko schodzi na ziemię, woli polować na owady z gałęzi.GłosDysponuje bogatym repertuarem dźwięków. Najczęściej odzywa się czystym, melodyjnym, wysokim "tu-łii", często szorstkim brzęczeniem; zaś w trakcie lotu wydaje metaliczne dźwięki, nierzadko kończące się klekotem. Z powodu tych wydawanych w trakcie lotu syczących lub zgrzytliwych odgłosów, w Australii jest nazywana Scissors Grinder.LęgiOkres lęgowy trwa od lipca do stycznia. Gniazdo ma kształt kubeczka utworzonego z kory zmieszanej z trawą, spojonych pajęczyną. W lęgu są 3–4 jaja; wysiadywanie trwa 14 dni. Pisklęta pozostają w gnieździe 2 tygodnie po wykluciu. W ciągu jednego sezonu muszarka białogardła może wyprowadzić do trzech lęgów. Młode rozpraszają się wkrótce po opierzeniu.

Muszarka bladaW
Muszarka blada

Muszarka blada – gatunek niewielkiego ptaka z rodziny Monarchidae. Występuje w Australii, Indonezji i Papui-Nowej Gwinei.

Muszarka rdzawopierśnaW
Muszarka rdzawopierśna

Muszarka rdzawopierśna – gatunek małego ptaka z rodziny monarek. Występował endemicznie na wyspie Guam. Ostatni znany osobnik padł w maju 1984 z nieznanych przyczyn, populacja odbudowana w warunkach hodowli; reintrodukowany.

MyiagraW
Myiagra

Myiagra – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

Pacyficzka aksamitnaW
Pacyficzka aksamitna

Pacyficzka aksamitna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny monarek. Zamieszkiwał endemicznie wyspę Maupiti. Odnotowany ostatni raz przy odkryciu, w 1823. Uznany za wymarłego.

Pacyficzka czarnaW
Pacyficzka czarna

Pacyficzka czarna – gatunek małego ptaka z rodziny monarek. Występuje endemicznie na wyspie Tahiti. Krytycznie zagrożona wyginięciem.

PomareaW
Pomarea

Pomarea – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

SymposiachrusW
Symposiachrus

Symposiachrus – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

TerpsiphoneW
Terpsiphone

Terpsiphone – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).

TrochocercusW
Trochocercus

Trochocercus – rodzaj ptaka z rodziny monarek (Monarchidae).