Akebia pięciolistkowaW
Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa – gatunek pnącza z rodziny krępieniowatych (Lardizabalaceae). W stanie naturalnym występuje w Chinach, Japonii i Korei. Akebia użytkowana jest jako roślina lecznicza w Chinach oraz uprawiana jest jako roślina ozdobna w Europie środkowej, w Nowej Zelandii oraz w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Wszędzie tam też dziczeje. W Polsce można ją znaleźć w krajobrazach miejskich, ogrodach przydomowych oraz ogrodach dendrologicznych.

Aktinidia pstrolistnaW
Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna – gatunek rośliny z rodziny aktinidiowatych (Actinidiaceae). Występowanie: rosyjski Daleki Wschód, Syberia, Korea, północ Chin i Japonia; nadaje się do uprawy w warunkach polskiego klimatu i jest tam spotykana.

Bluszcz pospolityW
Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity – gatunek wiecznie zielonego pnącza należący do rodziny araliowatych (Araliaceae). Gatunek typowy dla rodzaju bluszcz (Hedera). Jest jedynym przedstawicielem rodziny araliowatych we florze Polski i jedynym w niej pnączem o liściach zimotrwałych. Występuje w lasach całej Polski. Poza naturalnym zasięgiem obejmującym Europę i Azję Mniejszą jest gatunkiem inwazyjnym. Bluszcz pospolity uprawiany jest jako roślina doniczkowa, okrywowa, parkowa. W uprawie jest niewymagający, a jego walory podnosi wielość odmian uprawnych o różnorodnych kształtach i barwach liści, sposobach wzrostu i wymaganiach. Jest rośliną miododajną, leczniczą i kosmetyczną. W tradycjach wielu narodów od dawna obecny jako roślina symboliczna, zwłaszcza jako symbol wierności i trwałości życia. W starożytności odgrywał ważną rolę w kultach szeregu bóstw egipskich, greckich i rzymskich.

Cytryniec chińskiW
Cytryniec chiński

Cytryniec chiński – gatunek rośliny z rodziny cytryńcowatych. W stanie naturalnym występuje w górskich lasach i dolinach rzek Dalekiego Wschodu. Głównie w Rosji, Korei, Japonii i Chinach.

Dławisz okrągłolistnyW
Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny – gatunek liściastego pnącza z rodziny dławiszowatych. Naturalnie występuje w południowo–wschodnich Chinach, Japonii oraz na Półwyspie Koreańskim. Gatunek introdukowany został do Stanów Zjednoczonych, gdzie na północnym–wschodzie kraju jego niekontrolowany rozrost wypiera rodzimego dławisza amerykańskiego.

Glicynia chińskaW
Glicynia chińska

Glicynia chińska, słodlin chiński, wisteria chińska – gatunek ozdobnego pnącza, należący do rodziny bobowatych. Roślina występuje w stanie dzikim w środkowych Chinach, jest uprawiana w wielu krajach świata. Nazwa wisteria wywodzi się od nazwiska amerykańskiego anatoma – Caspara Wistara.

Glicynia japońskaW
Glicynia japońska

Glicynia japońska, glicynia kwiecista, słodlin japoński, wisteria japońska – gatunek wysokiego ozdobnego pnącza, należący do rodziny bobowatych. Roślina występuje w stanie dzikim w Japonii, jest uprawiana w wielu krajach świata. Nazwa 'wisteria' wywodzi się od nazwiska amerykańskiego anatoma – Caspara Wistara.

Glorioza wspaniałaW
Glorioza wspaniała

Glorioza wspaniała – gatunek pnącza z rodziny zimowitowatych, pochodzący z Afryki i Azji, naturalizowany w Australii i Oceanii, uprawiany w Europie i Ameryce. Glorioza wspaniała znajduje zastosowanie przede wszystkim jako roślina ozdobna i lecznicza. Z uwagi na obecność kolchicyny cała roślina jest śmiertelnie trująca.

Hortensja pnącaW
Hortensja pnąca

Hortensja pnąca – gatunek pnącza z rodziny hortensjowatych, bywa klasyfikowany także jako podgatunek Hydrangea anomala subsp. petiolaris. Pochodzi z Azji. Jest uprawiany w wielu krajach świata, w Europie od 1865 r.

Kobea pnącaW
Kobea pnąca

Kobea pnąca, sępota pnąca – gatunek rośliny należący do rodziny wielosiłowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej, rozprzestrzenił się dziko na Nowej Zelandii i na Filipinach. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska jezuickiego misjonarza Barnabasza Cobo.

Kokornak wielkolistnyW
Kokornak wielkolistny

Kokornak wielkolistny, nazywany także ze względu na duże rozmiary "krzewem szlacheckim" – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Stanach Zjednoczonych. Ponadto został naturalizowany w innych regionach świata, między innymi w Kanadzie i Europie.

Milin amerykańskiW
Milin amerykański

Milin amerykański – gatunek ozdobnego pnącza należącego do rodziny bignoniowatych. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale jest uprawiany w wielu innych regionach świata, również w Polsce.

Powojnik alpejskiW
Powojnik alpejski

Powojnik alpejski – gatunek pnącza z rodzaju powojników, występuje w Europie i Azji. Jest to jeden z trzech gatunków występujących w Polsce w stanie naturalnym, rośnie najczęściej w Tatrach, także w Pieninach, Gorcach, Beskidzie Niskim i w Bieszczadach. Jest także uprawiany, jako roślina ozdobna.

Powojnik górskiW
Powojnik górski

Powojnik górski – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z obszarów Azji. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Powojnik JackmanaW
Powojnik Jackmana

Powojnik Jackmana – mieszaniec roślin z rodzaju powojników, powstały ze skrzyżowania Clematis lanuginosa i Clematis viticella. Jest pierwszym wielkokwiatowym mieszańcem, otrzymano go jeszcze w 1812 i nadal jest uprawiany. Obecnie jego formę pierwotną traktuje się jako odmianę, występuje pod nazwą "Jackmanii".

Powojnik kwiecistyW
Powojnik kwiecisty

Powojnik kwiecisty – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z Chin, rozprzestrzenił się również w Japonii jako uciekinier z uprawy. Jest uprawiany w wielu krajach, również w Polsce, jako roślina ozdobna. Już w XVII wieku był uprawiany w Japonii, do Europy zaś został sprowadzony w 1776 roku przez botanika Carla Petera Thunberga.

Powojnik pnącyW
Powojnik pnący

Powojnik pnący – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Występuje na większości obszaru Europy, w północno-zachodniej Afryce, na Kaukazie, i w zachodniej Azji. W Polsce występuje w wielu miejscach, głównie w zachodniej części kraju, na Śląsku, w dolinie Wisły. W Polsce jest dość rzadki, ale stopniowo rozprzestrzenia się. Status gatunku we florze Polski: kenofit, w skali regionalnej inwazyjny. W niektórych krajach, również w Polsce bywa uprawiany.

Powojnik południowyW
Powojnik południowy

Powojnik południowy – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Występuje w Azji Zachodniej, na Zakaukaziu, w Afryce Północnej oraz w południowej i południowo-wschodniej Europie. Jest uprawiany w niektórych krajach.

Powojnik pośredniW
Powojnik pośredni

Powojnik pośredni – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Jest to mieszaniec gatunków powojnika pnącego i powojnika barszczolistnego. Jest uprawiany.

Rdestówka AubertaW
Rdestówka Auberta

Rdestówka Auberta, rdest Auberta – gatunek rośliny z rodziny rdestowatych. W stanie naturalnym występuje w zachodnich Chinach. W Polsce jest uprawiany i przejściowo dziczejący (efemerofit). Gatunek bywa uznawany za tożsamy z rdestówką bucharską.

Rdestówka bucharskaW
Rdestówka bucharska

Rdestówka bucharska, fallopia bucharska, rdest bucharski – gatunek rośliny pnącej należącej do rodziny rdestowatych. Pochodzi z Azji, z Afganistanu, Tadżykistanu i Pakistanu. Jest uprawiany w niektórych krajach świata, także w Polsce. Często dziczeje z uprawy i rośnie dziko jako kenofit. Gatunek bywa uznawany za tożsamy z rdestówką Auberta.

Wiciokrzew pomorskiW
Wiciokrzew pomorski

Wiciokrzew pomorski – gatunek zdrewniałego pnącza należący do rodziny przewiertniowatych. Występuje w Europie Zachodniej i Południowej, w Polsce osiąga wschodnią granicę zasięgu. Roślina często uprawiana, głównie ze względu na efektowne, silnie pachnące kwiaty. Wyhodowano szereg odmian uprawnych. Dawniej gatunek wykorzystywany był także jako leczniczy. Na stanowiskach naturalnych w Polsce podlega częściowej ochronie prawnej. Czerwone, kuliste owoce są lekko trujące.

Winobluszcz pięciolistkowyW
Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy, zwany też dzikim winem – gatunek silnie rosnącego pnącza ozdobnego z rodziny winoroślowatych. W stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej od Gwatemali na południu, poprzez Meksyk i Stany Zjednoczone po prowincje Ontario i Quebec w Kanadzie. Poza tym jest szeroko rozpowszechniony w uprawie i w wielu miejscach naturalizowany.

Winobluszcz trójklapowyW
Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy zwany także winobluszczem japońskim – gatunek rośliny z rodziny winoroślowatych. Pochodzi z Azji, jest uprawiany w wielu krajach świata.

Winobluszcz zaroślowyW
Winobluszcz zaroślowy

Winobluszcz zaroślowy – gatunek pnącza z rodziny winoroślowatych. W stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej od południowych stanów USA po prowincje Ontario i Quebec w Kanadzie. Poza tym jest szeroko rozpowszechniony w uprawie i w wielu miejscach naturalizowany. Do Europy sprowadzony w 1629 roku; w Polsce pojawił się w 1806.

Winorośl japońskaW
Winorośl japońska

Winorośl japońska – gatunek rośliny pnącej z rodziny winoroślowatych. Pochodzi z Azji.