WróbleW
Wróble

Wróble, wróblowate (Passeridae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), wcześniej klasyfikowana jako podrodzina wikłaczowatych (Ploceidae). Do wróbli zalicza się około czterdziestu gatunków. Większość z nich to małe ptaki o długości 10–20 cm. Oryginalnie zamieszkiwały Afrykę i Eurazję. Gatunki przystosowane do życia pośród ludzi, głównie wróbel zwyczajny, skolonizowały wiele osad ludzkich na całym świecie.

CynamończykW
Cynamończyk

Cynamończyk – gatunek ptaka z rodziny wróbli (Passeridae). Takson do niedawna zaliczany był do rodziny szlarników (Zosteropidae). Zamieszkuje górskie obszary Mindanao leżącej w południowych Filipinach. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii LC.

GymnorisW
Gymnoris

Gymnoris – rodzaj ptaka z rodziny wróbli (Passeridae).

Mazurek (ptak)W
Mazurek (ptak)

Mazurek, wróbel mazurek, wróbel polny – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli (Passeridae), osiadły, zamieszkujący Europę i Azję. Introdukowany w Ameryce Północnej i Australii.

MontifringillaW
Montifringilla

Montifringilla – rodzaj ptaka z rodziny wróbli (Passeridae).

PasserW
Passer

Passer – rodzaj ptaka z rodziny wróbli (Passeridae).

PyrgilaudaW
Pyrgilauda

Pyrgilauda – rodzaj ptaka z rodziny wróbli (Passeridae).

Śnieżka białorzytnaW
Śnieżka białorzytna

Śnieżka białorzytna – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli (Passeridae), występuje w Tybecie i północnych Chinach. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Onychostruthus. Nazwa gatunkowa została nadana na cześć polskiego ornitologa Władysława Taczanowskiego, autora m.in. Ornithology of Peru (1884–86). Jest to gatunek monotypowy.

Śnieżka zwyczajnaW
Śnieżka zwyczajna

Śnieżka zwyczajna, śnieżka – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli (Passeridae). Występuje w obszarach górskich południowej Europy, Bliskiego Wschodu i centralnej Azji. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Wróbel apenińskiW
Wróbel apeniński

Wróbel apeniński – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli (Passeridae). Występuje w kontynentalnej części Włoch i na trzech wyspach: Sardynii, Sycylii i Krecie. Narażony na wyginięcie.

Wróbel bladyW
Wróbel blady

Wróbel blady – gatunek ptaka z rodziny wróbli. Występuje w Afryce Południowej; północna granica zasięgu przebiega przez Angolę, Zambię i Tanzanię. Nie jest zagrożony wyginięciem. Od 1940 obserwowana jest ekspansja gatunku w Południowej Afryce. Długość jego ciała wynosi do 16 cm, a masa do 29,6 g. W upierzeniu nie występuje dymorfizm płciowy. Głowa jest szara, a górna część grzbietu szarobrązowa. Kuper i barkówki rdzawe. Spód ciała z różnymi odcieniami szarości, najjaśniejsza jest broda wraz z gardłem. Skrzydła pokrywa wzór złożony z różnych odcieni brązu i bieli. Wyróżnia się cztery podgatunki. Pierwotnym siedliskiem tych wróbli były skupiska akacji i szerokolistnych drzew oraz inne formacje z udziałem drzew. W związku z komensalizmem zasiedliły nowe środowiska, jak obrzeża plantacji i ogrody. Żywią się nasionami roślin zielnych, bezkręgowcami i jagodami; obserwowano również spijanie nektaru aloesów. Lęgi stwierdzano przez cały rok, przeważnie odbywają się latem, stąd w poszczególnych krajach sezony lęgowe są zmienne. Gniazda wróbli bladych przypominają niechlujnie zbudowaną masę traw i innych materiałów roślinnych. W zniesieniu zazwyczaj od 3 do 5 jaj. Wysiadywanie trwa 11–14 dni.

Wróbel cynamonowyW
Wróbel cynamonowy

Wróbel cynamonowy – gatunek ptaka z rodziny wróbli. Występuje w Himalajach, Azji Południowo-Wschodniej oraz Azji Wschodniej, zwykle na obszarach górskich. Nie jest zagrożony wyginięciem. Wróble cynamonowe zamieszkują świetliste lasy, szczególnie te rosnące na skrajach tarasów rolnych. Niekiedy zapuszczają się do miasteczek i wsi, w których ich występowanie uwarunkowane jest przez obecność innych gatunków wróbli lub jej brak. Ich pożywieniem są głównie nasiona oraz niewielkie jagody. Gniazda są luźną zbieraniną suchych traw i igliwia, umieszczaną w różnego rodzaju zagłębieniach. W zniesieniu jest od 4 do 6 jaj.

Wróbel cytrynowyW
Wróbel cytrynowy

Wróbel cytrynowy – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli. Występuje w wąskim pasie terenu w strefie Sahelu. Typowym środowiskiem są piaszczyste, pustynne sawanny z sezonową okrywą roślin jednorocznych oraz z rzadka występującymi krzewami i drzewami. Gatunek nie jest zagrożony wyginięciem. Są to ptaki bardzo towarzyskie. Grupowo podejmują nomadyczne wędrówki w poszukiwaniu pokarmu, na nocny spoczynek również udają się zbiorowo, gniazdują zaś kolonijnie.

Wróbel krótkopalcowyW
Wróbel krótkopalcowy

Wróbel krótkopalcowy – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli. Po raz pierwszy został opisany w 1850 przez Karola Lucjana Bonaparte. Gatunek słabo poznany. Jest to ptak pozbawiony cech charakterystycznych, głównie barwy piaskowej. Długość ciała wynosi 13,5–14,5 cm, masa ciała 21–25 g. Rozpiętość skrzydeł: 27–30 cm. Nie występuje dymorfizm płciowy. Pożywieniem wróbli krótkopalcowych są różnorodne nasiona, zjadają również zielone części roślin. Zarówno dla młodych, jak i dorosłych w sezonie lęgowym podstawą pożywienia są owady, chwytane zarówno w locie, jak i zbierane z liści. Żeruje na terenach kamienistych, piaszczystych oraz w winnicach. Samica znosi od 3 do 6 jaj, które wysiaduje sama. Karmieniem młodych zajmują się oba ptaki z pary. Inkubacja trwa 14–16 dni. Młode stają się niezależne po około 20–27 dniach. Nie jest jasne, kiedy zaczynają żerować samodzielnie. Wróbel krótkopalcowy występuje od Turcji poprzez Bliski Wschód po Turkmenistan i zachodni Afganistan. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Wróbel mongolskiW
Wróbel mongolski

Wróbel mongolski – gatunek ptaka z rodziny wróbli (Passeridae) spotykany w południowej Rosji, Turcji, Mongolii i Chinach.

Wróbel pakistańskiW
Wróbel pakistański

Wróbel pakistański – gatunek ptaka z rodziny wróbli (Passeridae). Występuje wzdłuż doliny Indusu głównie na terenie Pakistanu i częściowo Indii. Długość ciała 12,5-13 cm.

Wróbel palestyńskiW
Wróbel palestyński

Wróbel palestyński – gatunek małego ptaka z rodziny wróblowatych. Występuje w Turcji, Syrii, Iraku, Libanie, Izraelu, na Terytoriach Palestyńskich, w Jordanii, Egipcie północno-wschodnim, jak też w Iranie, Afganistanie, Pakistanie, Indiach; od 1980 na Cyprze. Czasami jest spotykany w Grecji oraz we wszystkich krajach Zatoki Perskiej od Kuwejtu po Zjednoczone Emiraty Arabskie. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Wróbel popielatyW
Wróbel popielaty

Wróbel popielaty – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli. Występuje w Turkmenistanie i środkowym Uzbekistanie, a w południowo-wschodnim Iranie wymarł. Nie zagraża mu wyginięcie, ale jego szczegółowe rozmieszczenie i zasoby są trudne do określenia. Uznawany jest za odrębny gatunek od 2009, wcześniej klasyfikowany jako podgatunek wróbla pustynnego. Zasiedla równinne tereny piaszczyste, luźno porastające drzewami i krzewami. Żywi się nasionami roślin. Podejmuje wędrówki w zależności od dostępności pokarmu.

Wróbel pustynnyW
Wróbel pustynny

Wróbel pustynny – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli. Występuje nieregularnie na Saharze, lecz zasięg jest słabo poznany, przedstawiciele gatunku podejmują nomadyczne wędrówki. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Wróbel rudogłowyW
Wróbel rudogłowy

Wróbel rudogłowy – gatunek ptaka z rodziny wróbli (Passeridae) występujący w północnej Somalii, Dżibuti, Etiopii i Kenii.

Wróbel siwogłowyW
Wróbel siwogłowy

Wróbel siwogłowy – gatunek ptaka z rodziny wróbli. Występuje w Afryce subsaharyjskiej z wyjątkiem jej południowej części. Południowa granica zasięgu przechodzi przez skrajnie północną Namibię, Botswanę i Zimbabwe. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Wróbel skalnyW
Wróbel skalny

Wróbel skalny – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli (Passeridae). Gniazduje od południowej Europy i północno-zachodniej Afryki po Azję Wschodnią. Dawniej również obserwowany w Polsce; w XIX wieku raz stwierdzono jego lęg.

Wróbel śródziemnomorskiW
Wróbel śródziemnomorski

Wróbel śródziemnomorski, wróbel południowy − gatunek ptaka z rodziny wróbli (Passeridae). Gniazduje w Hiszpanii, w południowo-wschodniej Europie oraz w północnej Afryce. Jest nieznacznie większy od wróbla domowego. Samice są nie do odróżnienia od samic wróbla domowego.

Wróbel ubogiW
Wróbel ubogi

Wróbel ubogi – gatunek ptaka z rodziny wróbli (Passeridae). Ptak ten występuje w Afryce, według IUCN nie jest zagrożony wyginięciem.

Wróbel zwyczajnyW
Wróbel zwyczajny

Wróbel zwyczajny, wróbel, wróbel domowy – gatunek małego ptaka osiadłego z rodziny wróbli (Passeridae), zamieszkującego Europę, Azję i północną Afrykę. Pierwotnie ptak półpustyń i stepów, pochodzi prawdopodobnie z Półwyspu Arabskiego i Azji Mniejszej. Skolonizował ludzkie osiedla wraz z rozwojem rolnictwa, prawdopodobnie przed kilkoma tysiącami lat. Występuje wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Introdukowany w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australazji i południowej Afryce.

Wróbel żółtogardłyW
Wróbel żółtogardły

Wróbel żółtogardły – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli. Występuje od południowo-wschodniej Turcji po Indie i południowy Nepal. Częściowo wędrowny. Nie jest zagrożony wyginięciem.