
Aerope – w mitologii greckiej królewna kreteńska.

Alkestis – w mitologii greckiej piękna i bogobojna córka Peliasa i Anaksibii.

Alkmena (Ἀλκμήνη) – w mitologii greckiej – córka Elektryona, króla Myken i żona króla Teb, Amfitriona, matka herosa Heraklesa.

Altea – w mitologii greckiej królowa Kalidonu.

Dirke – w mitologii greckiej druga żona króla Teb Likosa. Aby ją poślubić, Likos odtrącił i uwięził swoją pierwszą żonę Antiopę. Dirke zginęła zamęczona przez synów Antiopy, którzy z zemsty przywiązali ją do byka.

Dydona – według Eneidy legendarna założycielka Kartaginy i jej pierwsza królowa.

Europa – w mitologii greckiej królewna tyryjska i królowa kreteńska, córka Agenora, fenickiego władcy miast Sydonu i Tyru, i jego pierwszej lub drugiej żony – Telefassy lub Argiope.

Filomela – w mitologii greckiej siostra Prokne, żony króla Daulis w Fokidzie Tereusa.

Hekabe – w mitologii greckiej królowa Troi.

Helena Trojańska – w mitologii greckiej królewna i królowa Sparty; bohaterka Iliady Homera.

Hippodameja, Hipodameja – w mitologii greckiej córka Ojnomaosa, króla Pisy w Elidzie i Euarete, żona Pelopsa, matka Trojzena, Pitteusa, Alkatoosa, Skirona, Lysidike, Astydamei, Nikippe, Atreusa, Tyestesa.

Hypsipile – postać w mitologii greckiej, córka króla Lemnos, Toasa.

Ino – w mitologii greckiej królewna tebańska, córka Kadmosa i Harmonii, druga żona beockiego króla Orchomenos Atamasa, macocha Fryksosa i Helle, matka Learchosa i Melikertesa.

Jokasta – w mitologii greckiej królowa Teb.

Kasjopeja – w mitologii greckiej królowa Etiopii.

Klitajmestra – w mitologii greckiej królewna spartańska i królowa mykeńska, pochodząca od Tyndareosa i Ledy.

Leda – w mitologii greckiej królewna etolska, królowa Sparty, kochanka Zeusa.

Merope – w mitologii greckiej nimfa, jedna z siedmiu Plejad, królowa Koryntu

Metanejra – postać w mitologii greckiej. Była żoną Keleosa, króla Eleusis oraz matką Triptolemosa. Podejmowała gościnnie boginię Demeter, gdy ta poszukiwała córki. Niekiedy Metanejra uważana była za żonę attyckiego herosa Hippotoona, syna Posejdona i Alope.

Nefele – w mitologii greckiej królowa Orchomenosu w Beocji.

Niobe – w mitologii greckiej królowa Teb, małżonka Amfiona, jednego z "tebańskich Dioskurów".

Omfale – według mitologii greckiej królowa Lidii, która kupiła Heraklesa na targu niewolników za trzy talenty srebra. Było to spełnienie przepowiedni Pytii związanej z zabójstwem Ifitosa. Omfale była córką króla Iardanesa (Iardanosa), żoną Tmolosa oraz matką Tantala i Teoklimenosa. W czasie służby u niej Herakles m.in. pokonał Syleusa, efeskich Kerkopów i zabił olbrzymiego węża nad rzeką Sagaris. Królowa Omfale miała z Heraklesem jednego syna: Lamosa. Różne źródła podają inne imiona: Agelaos, lub Tyrrenos. Gdy Omfale poznała prawdziwą tożsamość swego niewolnika, obdarowawszy go podarkami, odesłała do Tirynsu.

Pazyfae – w mitologii greckiej królowa Krety.

Penelopa – córka Periboi i Ikariosa, postać w Odysei, żona Odyseusza, matka Telemacha, wzór wiernej żony; przez okres dwudziestu lat oczekiwała powrotu męża, zwodząc ubiegających się o jej rękę 136 zalotników przy pomocy podstępu.

Prokne – w mitologii greckiej żona Tereusa, króla Daulis w Fokidzie, matka Itysa, siostra Filomeli.

Pyrra – w mitologii greckiej żona Deukaliona, córka tytana Epimeteusza i Pandory. Wraz z mężem uratowała się z potopu zesłanego na ziemię przez bogów. Udali się do wyroczni, która przepowiedziała im, aby szli przez pole i rzucali za siebie kamienie. Z kamieni rzuconych przez Pyrrę powstawały kobiety, a z tych, które wyrzucił Deukalion – mężczyźni. Z jej związku z Deukalionem narodził się Hellen, ojciec wszystkich Greków, którego trzej synowie dali początek szczepom Jonów, Dorów i Eolów.

Sparta – w mitologii greckiej najada w Sparcie, eponim i królowa miasta Sparty.