
Sitowate – rodzina roślin jednoliściennych. Liczy ok. 430 gatunków skupionych w 7 rodzajach. Rozpowszechnione są one na całym świecie, przy czym w strefie tropikalnej głównie na obszarach górskich. Najbardziej zróżnicowane są w strefie klimatu chłodnego umiarkowanego oraz w górach. Najczęściej zasiedlają siedliska wilgotne. We florze Polski występują tylko dwa rodzaje roślin należące do tej rodziny: sit i kosmatka. Znaczenie ekonomiczne jest niewielkie – niektóre gatunki wykorzystywane są w plecionkarstwie i są sadzone jako rośliny ozdobne.

Kosmatka – rodzaj roślin należących do rodziny sitowatych. Należy do niego w zależności od ujęcia systematycznego ok. 75 do 108 gatunków. Gatunkiem typowym jest Luzula campestris (L.) DC. Do flory Polski należy 10 gatunków. Kosmatki występują w strefie klimatu chłodnego na obu półkulach, w strefie międzyzwrotnikowej głównie na terenach górskich. Rodzaj potwierdzony został w analizach filogenetycznych jako takson monofiletyczny.

Kosmatka brunatna – gatunek rośliny należący do rodziny sitowatych (Juncaceae). Występuje głównie w wyższych partiach Karpat, gdzie jest rośliną dość pospolitą. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy.
Kosmatka gajowa – gatunek rośliny należący do rodziny sitowatych (Juncaceae). Występuje jako gatunek rodzimy w Europie środkowej na południe od Morza Północnego i Bałtyku. Zawleczony na Półwysep Skandynawski, do Wielkiej Brytanii i Ameryki Północnej. W Polsce spotykany na całym obszarze, w górach aż po piętro halne, gdzie jest rośliną dość pospolitą, na niżu rzadko w kwaśnych buczynach.

Kosmatka licznokwiatowa, k. wielokwiatowa – gatunek rośliny należący do rodziny sitowatych (Juncaceae). W Polsce jest rośliną bardzo pospolitą na terenie całego niżu, w górach sięga po regiel górny.

Kosmatka olbrzymia – gatunek rośliny należący do rodziny sitowatych (Juncaceae). W stanie naturalnym występuje w górach Europy oraz na Kaukazie. W Polsce występuje głównie w Sudetach i w Karpatach, gdzie jest rośliną dość pospolitą. Poza górami rzadko można ją spotkać na Roztoczu i Pojezierzu Kaszubskim.

Kosmatka owłosiona, k. orzęsiona – gatunek byliny należący do rodziny sitowatych (Juncaceae). Występuje na większej części obszarów Europy, na Zakaukaziu oraz w północnej Azji, gdzie występuje aż po Irkuck. W Polsce jest rośliną bardzo pospolitą na terenie całego niżu i w niższych położeniach górskich.

Kosmatka polna – gatunek byliny należący do rodziny sitowatych (Juncaceae). Występuje w całej Europie oraz na północno-zachodnich krańcach Afryki. Jako roślina zawleczona rośnie na Azorach, Falklandach, Nowej Fundlandii oraz w Australii i Nowej Zelandii. W Polsce jest rośliną bardzo pospolitą na terenie całego niżu i w niższych położeniach górskich.

Lista gatunków z rodzaju sit – lista gatunków rodzaju roślin należącego do rodziny sitowatych. Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajduje się co najmniej 348 gatunków o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejnych 36 taksonów ma status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych).

Sit – rodzaj roślin zielnych należący do rodziny sitowatych. Liczy ok. 300 gatunków, z czego w Polsce występują 22. Gatunkiem typowym jest Juncus acutus L. Rodzaj w tradycyjnym ujęciu jest parafiletyczny. W wyniku analiz molekularnych okazało się m.in. że najwyraźniej dwóch przedstawicieli rodzaju stanowi klad bazalny całej rodziny sitowatych (Juncaceae).

Sit alpejski – gatunek rośliny z rodziny sitowatych. Występuje na półkuli północnej w strefie klimatów umiarkowanych. W Polsce rośnie w rozproszeniu na obszarze całego kraju.

Sit bałtycki – gatunek rośliny z rodziny sitowatych. Występuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce jest gatunkiem rzadkim; rośnie tylko na wybrzeżu Bałtyku.

Sit błotny – gatunek rośliny z rośliny sitowatych.

Sit chudy – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny sitowatych. Roślina zawleczona do Europy środkowej i północnej z Ameryki Północnej. W Polsce gatunek obecnie pospolity, rozprzestrzenił się w ciągu drugiej połowy XX wieku.

Sit cienki – roślina wieloletnia z rośliny sitowatych. Zasięg obejmuje strefę klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. W Polsce gatunek rzadki, rośnie głównie na północy i w górach.

Sit członowaty – gatunek z rośliny sitowatych. Zasięg naturalny obejmuje całą Europę, północną Afrykę, zachodnią i środkową Azję po północną część subkontynentu indyjskiego, Amerykę Północną po południowe USA. Zawleczony i zdziczały rośnie w Australii, na Nowej Zelandii i w Peru. W Polsce pospolity, w miejscach wilgotnych od niżu po regiel górny.

Sit dwudzielny – gatunek drobnokępowej rośliny rocznej. Gatunek kosmopolityczny, tam gdzie nie dotarł naturalnie został zawleczony przez człowieka. W Polsce gatunek pospolity, w miejscach wilgotnych od niżu po niższe położenia górskie.

Sit Gerarda – gatunek rośliny z rodziny sitowatych. Zasięg obejmuje całą Europę, północną Afrykę, zachodnią i środkową Azję, Amerykę Północną po południowe USA. Zawleczony został także na Australię i Nową Zelandię. W Polsce jest gatunkiem rzadkim; rośnie głównie na wybrzeżu.

Sit morski – gatunek rośliny z rośliny sitowatych. Obszar jego naturalnego zasięgu obejmuje Afrykę Północną, część Azji (Cypr, Afganistan, Iran, Izrael, Turcja, Azerbejdżan, Dagestan, Turkiestan, Turkmenistan, Uzbekistan i większą część Europy. Jako efemerofit występuje w USA i Urugwaju. W Polsce obecnie nie występuje, w XX wieku jednak występował na wyspie Uznam.

Sit ostrokwiatowy – gatunek rośliny z rośliny sitowatych. Jako gatunek rodzimy występuje w Europie, północno-zachodniej Afryce i południowo-zachodniej Azji. W Polsce gatunek rzadko spotykany w zachodniej i północnej części kraju.

Sit rozpierzchły – gatunek byliny z rodziny sitowatych. Występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, na Australię został zawleczony. Brak go w Azji środkowej i północnej oraz w środkowej i zachodniej Afryce. W XXI w. jego nowe stanowisko odkryto nad Bajkałem. W Polsce pospolity, występuje w miejscach wilgotnych od niżu po regiel górny.

Sit siny – kępowa roślina wieloletnia z rośliny sitowatych. Zasięg obejmuje tereny w południowej i północnej Afryce, południowej i środkowej Azji oraz niemal całej Europie. Zawleczony został do Australii, na Nową Zelandię, do Urugwaju i Kanady. W Polsce gatunek pospolity, w miejscach wilgotnych od niżu po regiel górny.

Sit skucina – gatunek rośliny należący do rodziny sitowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie. Roślina wysokogórska, w Polsce występuje głównie w Tatrach, Sudetach i na Babiej Górze. Wspólnie z J. monanthos stanowi klad bazalny całej rodziny sitowatych.

Sit skupiony – kępowa roślina wieloletnia z rośliny sitowatych. Zasięg obejmuje północno-zachodnie krańce Afryki, niemal całą Europę i rejon Kaukazu. Zawleczony zdziczał w Australii, na Nowej Zelandii i w Ameryce Północnej. W Polsce gatunek pospolity, w miejscach wilgotnych od niżu po regiel górny.

Sit sztywny – gatunek kępowej rośliny wieloletniej z rośliny sitowatych. Zasięg obejmuje obszar od Maroka, poprzez Europę do Szwecji, Estonii, zachodniej Rosji i Ukrainy, brak tego gatunku na Bałkanach. Zawleczony został do Australii, na Nową Zelandię, do Finlandii, na wyspy archipelagu Svalbard, wyspę Jan Mayen, południową Grenlandię i do Ameryki Północnej. Występuje w Polsce na niżu i w niższych położeniach górskich, rozproszony, lokalnie rzadki.

Sit ściśniony – gatunek roślin z rośliny sitowatych. W Polsce pospolity na obszarze całego kraju.

Sit tępokwiatowy – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny sitowatych. Występuje w Europie, Azji Mniejszej i Afryce. W Polsce objęty ochroną.

Sit torfowy – gatunek rośliny z rośliny sitowatych.
Sit trójłuskowy – gatunek rośliny z rośliny sitowatych.

Sit żabi – gatunek rośliny z rodziny sitowatych. Jako gatunek rodzimy występuje w Eurazji i Afryce Północnej; zawleczony do Ameryki Północnej. W Polsce jest gatunkiem nieczęstym; rośnie głównie na wybrzeżu Bałtyku.