
Dzioborożce (Bucerotidae) – rodzina ptaków z rzędu dzioborożcowych (Bucerotiformes). Należy do niej około 50 gatunków ptaków, z których wszystkie mają stosunkowo długie, zakrzywione dzioby, często z dodatkową rogową naroślą na górnej części dzioba. Całość dzioba jest często bardzo kolorowa.

Anorrhinus – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Anthracoceros – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Buceros – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).
Bucorvus – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Bycanistes – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).
Ceratogymna – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Dzioborożec białobrzuchy – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Dzioborożec białodzioby – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Zamieszkuje Azję Południowo-Wschodnią – Półwysep Malajski, Borneo, Sumatrę i sąsiednie wyspy, m.in. Bangka, Belitung. Występuje na terytoriach następujących państw: Brunei, Indonezja, Malezja i Tajlandia; w Singapurze wymarł. Nie wyróżnia się podgatunków.

Dzioborożec czarny – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Występuje na trzech spośród wysp Archipelagu Sulu (Filipiny), z czego na dwóch być może wymarł. Krytycznie zagrożony wyginięciem.
Dzioborożec długoczuby – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Słabo poznany ptak występujący w południowo-wschodniej Azji; według IUCN jest zagrożony wyginięciem.

Dzioborożec indyjski – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Występuje na subkontynencie indyjskim. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Dzioborożec maskowy – gatunek ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Dzioborożec palawański, lokalnie Talusi – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Monotypowy.

Dzioborożec rdzawobrzuchy – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Zasiedla lasy wschodniej Mjanmy i zachodniej Tajlandii. Obecnie uznawany za gatunek monotypowy, wcześniej za jego podgatunek uznawano dzioborożca asamskiego.

Dzioborożec rdzawogłowy, dzioborożec filipiński – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae) występującego wyłącznie na Filipinach. Długość ciała 60–65 cm.SystematykaMiędzynarodowy Komitet Ornitologiczny (IOC) wyróżnia trzy podgatunki B. hydrocorax:dzioborożec rdzawogłowy Linnaeus, 1766 – Luzon i Marinduque B. h. semigaleatus Tweeddale, 1878 – środkowe Filipiny dzioborożec czerwononogi Tweeddale, 1877 – południowe FilipinyAutorzy Handbook of the Birds of the World wydzielają podgatunki semigaleatus i mindanensis do osobnego gatunku Buceros mindanensis.StatusIUCN klasyfikuje Buceros hydrocorax i Buceros mindanensis jako gatunki narażone na wyginięcie.

Dzioborożec rudy – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Występuje w południowej i południowo-wschodniej Azji. Według IUCN jest narażony na wyginięcie.

Dzioborożec srebrnolicy – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Monotypowy.Występowanie i biotopAfryka Wschodnia – od Etiopii i południowo-wschodniego Sudanu Południowego na południe po środkowy Mozambik i południowo-wschodnie Zimbabwe. Zasiedla tropikalne lasy, a także luźne zadrzewienia.RozmiaryDługość ciała: 60–70 cm; masa ciała: samce 1265–1400 g, samice 1050–1450 g.Sezon lęgowyRaz dobrana para tworzy trwały związek monogamiczny. Gniazdo zakłada w dziuplach. Samica podczas okresu lęgowego zamurowuje się w dziupli od środka, używając do tego mułu, kału oraz resztek pożywienia. Pomaga jej w tym samiec, tworząc twardą ściankę z niewielkim otworem. Samica składa 1–2 jaja, które wysiaduje przez 40 dni, a przez ten czas jest karmiona przez samca.Pożywienie

Dzioborożec wielki – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae) występującego od Indii po skrajnie południowe Chiny, Półwysep Indochiński i Malajski, oraz na Sumatrze. W niewoli może żyć do 50 lat, na wolności 35–40 lat.SystematykaBlisko spokrewniony z dzioborożcem żałobnym, z którym się niekiedy krzyżuje zarówno na wolności, jak i w niewoli. Obecnie nie wyróżnia się podgatunków.

Dzioborożec żałobny – gatunek ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae) występującego na Półwyspie Malajskim, Sumatrze, Borneo i Jawie.

Dzioboróg abisyński, dzioborożec abisyński – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae) występującego w środkowej Afryce w okolicach na południe od Sahelu. Jest narażony na wyginięcie. Nie wyróżnia się podgatunków.

Dzioboróg kafryjski, dzioborożec kafryjski – gatunek dużego ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae) występującego w centralnej i południowej Afryce. Narażony na wyginięcie.

Horizocerus – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Lophoceros – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Ocyceros – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Rhabdotorrhinus – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Rhyticeros – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Tockus – rodzaj ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae).

Toko białogrzbiety – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Występuje na południe od Sahelu, na Półwyspie Somalijskim i w centralno-południowej Afryce. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Toko czerwonolicy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Występuje w południowej części Afryki. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Toko płowy – gatunek ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae). Ptak ten występuje w Afryce, według IUCN nie jest zagrożony wyginięciem.

Toko żółtodzioby – gatunek ptaka z rodziny dzioborożców (Bucerotidae) występującego we wschodniej Afryce.