
Acta Societatis Botanicorum Poloniae – najważniejsze czasopismo Polskiego Towarzystwa Botanicznego publikujące oryginalne prace badawcze, krótkie komunikaty oraz prace przeglądowe ze wszystkich działów botaniki.

Acta Societatis pro Fauna et Flora Fennica – wychodzące w Finlandii przyrodnicze czasopismo naukowe wydawane przez Societas pro Fauna et Flora Fennica. Czasopismo wychodziło w latach 1855–1922, jego artykuły pisane były w języku angielskim, fińskim, niemieckim, norweskim i szwedzkim.

Actes de la Société linnéenne de Bordeaux – francuskie czasopismo naukowe wydawane przez Towarzystwo Linneuszowskie w Bordeaux. Wychodziło w latach 1832–1964. Jego poprzednikiem było czasopismo Bulletin d'histoire naturelle de la Société Linnéenne de Bordeaux, następcą jest Actes de la Société linnéenne de Bordeaux. Série A.

Annales des sciences naturelles – wydawane w Paryżu czasopismo publikujące artykuły naukowe z zakresu nauk przyrodniczych. W latach 1824-1833 ukazało się jego 30 numerów pt. Annales des sciences naturelles obejmujących takie zagadnienia jak: fizjologia zwierząt i roślin, anatomia porównawcza roślin i zwierząt, ogólne zagadnienia z zakresu botaniki i zoologii, mineralogia i geologia. W ciągu następnych 10 lat wydano co najmniej 8 kolejnych serii zawierających 20 numerów pod nazwami Annales des Sciences Naturelles Botanika, ser. XXX.

Annals of Botany – recenzowane, międzynarodowe czasopismo naukowe publikujące oryginalne artykuły na tematy związane z botaniką. Publikowane jest co miesiąc równocześnie w formie drukowanej i elektronicznej. Poza numerami ukazującymi się co miesięcznie, raz do roku ukazuje się numer tematyczny czasopisma, z artykułami poświęconymi określonemu zagadnieniu.

Bulletin de la Société botanique de France – czasopismo naukowe wydawane przez Francuskie Towarzystwo Botaniczne i Centre national de la recherche scientifique. Wychodziło w Paryżu w latach 1854–1923. Jego następcami są kolejno czasopisma Bulletin de la Société botanique de France. Lettres botaniques, Actualités botaniques i Bulletin de la Société de France. Lettres botaniques. Publikowane w nim są artykuły z różnych dziedzin botaniki i mykologii. Czasopismo jest kwartalnikiem.

Bulletin of the Torrey Botanical Club – najstarsze czasopismo botaniczne w obydwu Amerykach. Wychodziło w latach 1879–1996, wydawane przez Torrey Botanical Club. W 1996 r. stowarzyszenie to zmieniło nazwę na Torrey Botanical Society, a nazwę czasopisma na The Journal of the Torrey Botanical Society.

Bulletin trimestriel de la Société mycologique de France – czasopismo naukowe (kwartalnik) wydawane przez Francuskie Towarzystwo Mykologiczne w latach 1924–1999. Publikowane w nim były artykuły z różnych dziedzin mykologii. Artykuły napisane są w języku francuskim, ich streszczenia w języku angielskim i francuskim

Das System der Pilze – niemieckie czasopismo naukowe publikujące artykuły z zakresu mykologii. Pełny tytuł: Das System der Pilze. Durch Beschreibungen und Abbildungen erläutert. Założone zostało przez Neesa von Esenbecka i Theodora Friedrich Ludwiga. Wychodziło w latach 1787–1837.

Die Natürlichen Pflanzenfamilien – monumentalne opracowanie flory całego świata. Jego autorami byli niemieccy botanicy Adolf Engler i Karl von Prantl. Pierwsze wydanie wyszło w 23 tomach w latach 1887–1909, drugie, niekompletne, w 28 tomach już po śmierci Englera. W opracowaniu dzieła wzięli udział także botanicy R. Pilger i Kurt Krause. W pracy tej przedstawiona została systematyka roślin i grzybów. Był to tzw. system Englera, który na długi czas był jednym z bardziej znanych systemów klasyfikacji roślin. Był to system sztuczny, oparty o podobieństwa morfologiczne. Engler uważał bowiem, że zbyt słabo jeszcze znano wówczas filogenetykę roślin, by opracować system naturalny oparty na pokrewieństwie. System Englera stał się popularny również w Polsce dzięki przetłumaczeniu dzieła Botanika Strassburgera.

Hedwigia – wychodzące w latach 1864–1922 biologiczne czasopismo naukowe. Publikowane w nim były artykuły o roślinach nienaczyniowych, grzybach i chorobach roślin. Holding: Uniwersytet Harvarda, druk: Drezno.

Journal of botany, British and foreign. – wychodzące w Anglii czasopismo naukowe. Publikowało artykuły z zakresu botaniki i mykologii. Czasopismo wychodziło w latach 1864–1923, jego artykuły pisane były w języku angielskim. Wychodziło także pod alternatywnymi tytułami Journal of botany i Trimen's journal of botany.

Journal of Mycology – czasopismo naukowe, w którym publikowane były artykuły z zakresu mykologii. Jego założycielami byli Job Bicknell Ellis, William A. Kellerman i Benjamin Matlack Everhart. Czasopismo wychodziło w latach 1885–1908. Łącznie wyszło 14 volumenów. W pierwszych latach był to miesięcznik, później wydawane było w kilku numerach rocznie. Po 1908 r. czasopismo nie zniknęło – było kontynuowane jako Mycologia.

Journal of the proceedings of the Linnean Society. Botany – biologiczne czasopismo naukowe wydawane przez Towarzystwo Linneuszowskie w Londynie. Pierwszy pełny numer wyszedł w 1857 roku. Pierwsze numery wychodziły pod tytułem Journal of the Proceedings of the Linnean Society of London: Botany, od 8 tomu czasopismo zmieniło nazwę na Journal of the proceedings of the Linnean Society. Botany. W 1969 roku znów zmieniło nazwę na Botanical Journal of the Linnean Society i pod tym tytułem wychodzi do dzisiaj.

Meddelanden af Societas pro Fauna et Flora Fennica – biologiczne czasopismo naukowe wydawane w Finlandii przez Sällskapets pro Fauna et Flora Fennica. Jego kontynuatorem jest czasopismo Memoranda Societatis pro Fauna et Flora Fennica.

Memoirs of the Torrey Botanical Club – amerykańskie czasopismo naukowe publikujące artykuły z zakresu botaniki i mykologii. Wydawane było w USA, w Durham w Północnej Karolinie przez Torrey Botanical Club. Towarzystwo to zmieniło nazwę i obecnie nazywa się Torrey Botanical Society. Wydawane przez nie czasopismo również zmieniło nazwę i obecnie nazywa się Memoirs of the Torrey Botanical Society.

Molecular Phylogenetics and Evolution – międzynarodowe czasopismo naukowe publikujące artykuły z zakresu filogenetyki molekularnej i ewolucji organizmów, których zadaniem jest ustalenie pokrewieństwa między organizmami i poznanie ich prawdziwego drzewa genealogicznego. Czasopismo stanowi forum biologii molekularnej. Zachęca do publikowania artykułów o charakterze multidyscyplinarnym, zwłaszcza w dziedzinach takich jak bioinformatyka, biologia obliczeniowa, biologia molekularna i biologia organizmów, które są interesujące dla społeczności biologów systematycznych i ewolucyjnych. Mile widziane są prezentacje nowych odkryć w zakresie procesów i mechanizmów ewolucyjnych wyrażone na poziomie molekularnym. Chętnie publikowane są także prezentacje dotyczące metodologii rekonstrukcji historii ewolucji na podstawie danych molekularnych przydatnych do konstruowania drzew filogenetycznych z sekwencjami nukleotydów.

MycoKeys – recenzowane międzynarodowe czasopismo naukowe publikujące artykuły o królestwie grzybów. Publikowane są w nim dane taksonomiczne lub ekologiczne dotyczące dowolnego taksonu w dowolnym wieku geologicznym z dowolnej części świata, bez ograniczeń co do wielkości rękopisu. Czasopismo wychodzi w druku, a od 2012 roku jest dostępne także online.

Mycologia – recenzowane czasopismo naukowe, w którym publikowane są artykuły na wszystkie tematy w zakresie grzybów, w tym także porostów. Po raz pierwszy ukazało się jako dwumiesięcznik w styczniu 1909 r., wydawany przez Ogród Botaniczny w Nowym Jorku. Założycielem czasopisma i pierwszym naczelnym redaktorem był William Alphonso Murrill. Czasopismo stało się oficjalnym czasopismem Mycological Society of America, które nadal go publikuje. Powstało z połączenia Journal of Mycology i Biuletynu Mycological.

Mycopathologia – recenzowane czasopismo naukowe poświęcone roli grzybów w chorobach ludzi i zwierząt, czyli mykologii medycznej i weterynaryjnej. Czasopismo w 1938 roku założył Wilhelm Junk w Hadze jako Mycopathologia. Od 1950 r. czasopismo wychodziło pod tytułem Mycopathologia & Mycologia Applicata, w 1975 znów powróciło do pierwotnego tytułu Mycopathologia. W latach 1959–1984 wychodził do czasopisma dodatek pod tytułem Iconographia Mycologica. Czasopismo wydawane jest przez Springer Link.

North American flora – biologiczne czasopismo naukowe wydawane przez Ogród Botaniczny w Nowym Jorku. Publikowane w nim są artykuły z zakresu botaniki i mykologii. Planowano skompletować Florę w 34 tomach. Około 94 części z 24 tomów ukazało się w nieregularnych odstępach między 1905 a 1949 rokiem. Projekt został przerwany. Zamiast tego ukazuje się II seria flory północnoamerykańskiej, zapoczątkowana w 1954 roku (”North American flora series II, pt. 13.

Phytotaxa – recenzowane czasopismo naukowe przeznaczone do szybkich publikacji na temat dowolnego aspektu botaniki systematycznej. Publikuje na szeroki zakres tematów, ale koncentruje się na nowych gatunkach, monografiach, florach, rewizjach, recenzjach i zagadnieniach typizacji. W czasopiśmie Phytotaxa publikowane są artykuły o wszystkich grupach organizmów objętych Międzynarodowym Kodeksem Nomenklatury Botanicznej: okrzemki, grzyby, glony, porosty, mchy, wątrobowce i rośliny naczyniowe, zarówno obecnie żyjące, jak i kopalne

Revisio generum plantarum – traktat botaniczny niemieckiego botanika i mykologa Otto Kuntzego. Został opublikowany w trzech tomach; pierwsze dwa z nich ukazały się w 1891 r., a trzeci w dwóch częściach w 1893 i 1898 roku.

Revue mycologique – wydawane w Tuluzie we Francji naukowe czasopismo publikujące artykuły z zakresu mykologii. Wydawane było w latach 1879–1906.

Société mycologique de France – czasopismo naukowe (kwartalnik) wydawane przez Francuskie Towarzystwo Mykologiczne. Publikowane w nim były artykuły z różnych dziedzin mykologii. Wydawane było w latach w latach 1884–1923. Od 1924 roku czasopismo wychodziło pod tytułem Bulletin trimestriel de la Société mycologique de France, a po 1999 r. pod tytułem Bulletin de la Société mycologique de France. Artykuły napisane są w języku francuskim, ich streszczenia w języku angielskim i francuskim.

Sylloge fungorum – praca w 26 tomach, rozpoczęta i napisana głównie przez włoskiego mykologa Pierra Andreę Saccardo (1845–1920). W latach 1882–1972 w jej opracowaniu uczestniczyli także inni mykolodzy.

Synopsis methodica fungorum – dwutomowe dzieło autorstwa Christiaana Hendrika Persoona. Wydrukowane zostało w Getyndze w 1801 roku. W dziele tym Persoon opisał liczne nowe gatunki grzybów i wyższe taksony, m.in. takie jak Uredinales, Ustilaginales i Gasteromycetes.

Systema mycologicum – trzytomowe dzieło, w którym Elias Fries sklasyfikował grzyby według ich cech morfologicznych; budowy zarodników, ich powierzchni i barwy, oraz szczegółów budowy owocnika. Była to pionierska praca, w której wzorując się na Karolu Linneuszu stworzył podwaliny sztucznej taksonomii grzybów. Powstało w latach 1831–32.

The Annals and magazine of natural history – ogólnie dostępne międzynarodowe czasopismo naukowe (rocznik), w którym publikowane są artykuły z zakresu botaniki, mykologii, zoologii i geologii. Jego następcą jest czasopismo Journal of natural history.

The Gardeners’ Chronicle – brytyjskie czasopismo ogrodnicze obejmujące wszystkie możliwe aspekty ogrodnictwa.

The Journal of the Torrey Botanical Society – najstarsze czasopismo botaniczne w obydwu Amerykach. Do 1997 roku wychodziło pod tytułem Bulletin of the Torrey Botanical Club. Publikowane w nim są artykuły z zakresu botaniki i mykologii z wyjątkiem ogrodnictwa. Szczególnie uwzględniane są badania przeprowadzone półkuli zachodniej lub dotyczące roślin i grzybów na tej półkuli.

Transactions of the British Mycological Society – czasopismo naukowe Brytyjskiego Towarzystwa Mykologicznego. Publikowane w nim są artykuły z zakresu mykologii. Wydawane jest przez Cambridge University Press. Rocznie wychodzi 8 numerów. Sponsorami są: The LuEsther T Mertz Library, the New York Botanical Garden