Acta Societatis Botanicorum PoloniaeW
Acta Societatis Botanicorum Poloniae

Acta Societatis Botanicorum Poloniae – najważniejsze czasopismo Polskiego Towarzystwa Botanicznego publikujące oryginalne prace badawcze, krótkie komunikaty oraz prace przeglądowe ze wszystkich działów botaniki.

Acta Societatis pro Fauna et Flora FennicaW
Acta Societatis pro Fauna et Flora Fennica

Acta Societatis pro Fauna et Flora Fennica – wychodzące w Finlandii przyrodnicze czasopismo naukowe wydawane przez Societas pro Fauna et Flora Fennica. Czasopismo wychodziło w latach 1855–1922, jego artykuły pisane były w języku angielskim, fińskim, niemieckim, norweskim i szwedzkim.

Actes de la Société linnéenne de BordeauxW
Actes de la Société linnéenne de Bordeaux

Actes de la Société linnéenne de Bordeaux – francuskie czasopismo naukowe wydawane przez Towarzystwo Linneuszowskie w Bordeaux. Wychodziło w latach 1832–1964. Jego poprzednikiem było czasopismo Bulletin d'histoire naturelle de la Société Linnéenne de Bordeaux, następcą jest Actes de la Société linnéenne de Bordeaux. Série A.

Annales des sciences naturellesW
Annales des sciences naturelles

Annales des sciences naturelles – wydawane w Paryżu czasopismo publikujące artykuły naukowe z zakresu nauk przyrodniczych. W latach 1824-1833 ukazało się jego 30 numerów pt. Annales des sciences naturelles obejmujących takie zagadnienia jak: fizjologia zwierząt i roślin, anatomia porównawcza roślin i zwierząt, ogólne zagadnienia z zakresu botaniki i zoologii, mineralogia i geologia. W ciągu następnych 10 lat wydano co najmniej 8 kolejnych serii zawierających 20 numerów pod nazwami Annales des Sciences Naturelles Botanika, ser. XXX.

Annals of BotanyW
Annals of Botany

Annals of Botany – recenzowane, międzynarodowe czasopismo naukowe publikujące oryginalne artykuły na tematy związane z botaniką. Publikowane jest co miesiąc równocześnie w formie drukowanej i elektronicznej. Poza numerami ukazującymi się co miesięcznie, raz do roku ukazuje się numer tematyczny czasopisma, z artykułami poświęconymi określonemu zagadnieniu.

Bulletin de la Société botanique de FranceW
Bulletin de la Société botanique de France

Bulletin de la Société botanique de France – czasopismo naukowe wydawane przez Francuskie Towarzystwo Botaniczne i Centre national de la recherche scientifique. Wychodziło w Paryżu w latach 1854–1923. Jego następcami są kolejno czasopisma Bulletin de la Société botanique de France. Lettres botaniques, Actualités botaniques i Bulletin de la Société de France. Lettres botaniques. Publikowane w nim są artykuły z różnych dziedzin botaniki i mykologii. Czasopismo jest kwartalnikiem.

Bulletin of the Torrey Botanical ClubW
Bulletin of the Torrey Botanical Club

Bulletin of the Torrey Botanical Club – najstarsze czasopismo botaniczne w obydwu Amerykach. Wychodziło w latach 1879–1996, wydawane przez Torrey Botanical Club. W 1996 r. stowarzyszenie to zmieniło nazwę na Torrey Botanical Society, a nazwę czasopisma na The Journal of the Torrey Botanical Society.

Bulletin trimestriel de la Société mycologique de FranceW
Bulletin trimestriel de la Société mycologique de France

Bulletin trimestriel de la Société mycologique de France – czasopismo naukowe (kwartalnik) wydawane przez Francuskie Towarzystwo Mykologiczne w latach 1924–1999. Publikowane w nim były artykuły z różnych dziedzin mykologii. Artykuły napisane są w języku francuskim, ich streszczenia w języku angielskim i francuskim

Das System der PilzeW
Das System der Pilze

Das System der Pilze – niemieckie czasopismo naukowe publikujące artykuły z zakresu mykologii. Pełny tytuł: Das System der Pilze. Durch Beschreibungen und Abbildungen erläutert. Założone zostało przez Neesa von Esenbecka i Theodora Friedrich Ludwiga. Wychodziło w latach 1787–1837.

Die Natürlichen PflanzenfamilienW
Die Natürlichen Pflanzenfamilien

Die Natürlichen Pflanzenfamilien – monumentalne opracowanie flory całego świata. Jego autorami byli niemieccy botanicy Adolf Engler i Karl von Prantl. Pierwsze wydanie wyszło w 23 tomach w latach 1887–1909, drugie, niekompletne, w 28 tomach już po śmierci Englera. W opracowaniu dzieła wzięli udział także botanicy R. Pilger i Kurt Krause. W pracy tej przedstawiona została systematyka roślin i grzybów. Był to tzw. system Englera, który na długi czas był jednym z bardziej znanych systemów klasyfikacji roślin. Był to system sztuczny, oparty o podobieństwa morfologiczne. Engler uważał bowiem, że zbyt słabo jeszcze znano wówczas filogenetykę roślin, by opracować system naturalny oparty na pokrewieństwie. System Englera stał się popularny również w Polsce dzięki przetłumaczeniu dzieła Botanika Strassburgera.

Hedwigia (publikacja)W
Hedwigia (publikacja)

Hedwigia – wychodzące w latach 1864–1922 biologiczne czasopismo naukowe. Publikowane w nim były artykuły o roślinach nienaczyniowych, grzybach i chorobach roślin. Holding: Uniwersytet Harvarda, druk: Drezno.

Journal of botany, British and foreign.W
Journal of botany, British and foreign.

Journal of botany, British and foreign. – wychodzące w Anglii czasopismo naukowe. Publikowało artykuły z zakresu botaniki i mykologii. Czasopismo wychodziło w latach 1864–1923, jego artykuły pisane były w języku angielskim. Wychodziło także pod alternatywnymi tytułami Journal of botany i Trimen's journal of botany.

Journal of MycologyW
Journal of Mycology

Journal of Mycology – czasopismo naukowe, w którym publikowane były artykuły z zakresu mykologii. Jego założycielami byli Job Bicknell Ellis, William A. Kellerman i Benjamin Matlack Everhart. Czasopismo wychodziło w latach 1885–1908. Łącznie wyszło 14 volumenów. W pierwszych latach był to miesięcznik, później wydawane było w kilku numerach rocznie. Po 1908 r. czasopismo nie zniknęło – było kontynuowane jako Mycologia.

Journal of the proceedings of the Linnean Society. BotanyW
Journal of the proceedings of the Linnean Society. Botany

Journal of the proceedings of the Linnean Society. Botany – biologiczne czasopismo naukowe wydawane przez Towarzystwo Linneuszowskie w Londynie. Pierwszy pełny numer wyszedł w 1857 roku. Pierwsze numery wychodziły pod tytułem Journal of the Proceedings of the Linnean Society of London: Botany, od 8 tomu czasopismo zmieniło nazwę na Journal of the proceedings of the Linnean Society. Botany. W 1969 roku znów zmieniło nazwę na Botanical Journal of the Linnean Society i pod tym tytułem wychodzi do dzisiaj.

Meddelanden af Societas pro Fauna et Flora FennicaW
Meddelanden af Societas pro Fauna et Flora Fennica

Meddelanden af Societas pro Fauna et Flora Fennica – biologiczne czasopismo naukowe wydawane w Finlandii przez Sällskapets pro Fauna et Flora Fennica. Jego kontynuatorem jest czasopismo Memoranda Societatis pro Fauna et Flora Fennica.

Memoirs of the Torrey Botanical ClubW
Memoirs of the Torrey Botanical Club

Memoirs of the Torrey Botanical Club – amerykańskie czasopismo naukowe publikujące artykuły z zakresu botaniki i mykologii. Wydawane było w USA, w Durham w Północnej Karolinie przez Torrey Botanical Club. Towarzystwo to zmieniło nazwę i obecnie nazywa się Torrey Botanical Society. Wydawane przez nie czasopismo również zmieniło nazwę i obecnie nazywa się Memoirs of the Torrey Botanical Society.

Molecular Phylogenetics and EvolutionW
Molecular Phylogenetics and Evolution

Molecular Phylogenetics and Evolution – międzynarodowe czasopismo naukowe publikujące artykuły z zakresu filogenetyki molekularnej i ewolucji organizmów, których zadaniem jest ustalenie pokrewieństwa między organizmami i poznanie ich prawdziwego drzewa genealogicznego. Czasopismo stanowi forum biologii molekularnej. Zachęca do publikowania artykułów o charakterze multidyscyplinarnym, zwłaszcza w dziedzinach takich jak bioinformatyka, biologia obliczeniowa, biologia molekularna i biologia organizmów, które są interesujące dla społeczności biologów systematycznych i ewolucyjnych. Mile widziane są prezentacje nowych odkryć w zakresie procesów i mechanizmów ewolucyjnych wyrażone na poziomie molekularnym. Chętnie publikowane są także prezentacje dotyczące metodologii rekonstrukcji historii ewolucji na podstawie danych molekularnych przydatnych do konstruowania drzew filogenetycznych z sekwencjami nukleotydów.

MycoKeysW
MycoKeys

MycoKeys – recenzowane międzynarodowe czasopismo naukowe publikujące artykuły o królestwie grzybów. Publikowane są w nim dane taksonomiczne lub ekologiczne dotyczące dowolnego taksonu w dowolnym wieku geologicznym z dowolnej części świata, bez ograniczeń co do wielkości rękopisu. Czasopismo wychodzi w druku, a od 2012 roku jest dostępne także online.

MycologiaW
Mycologia

Mycologia – recenzowane czasopismo naukowe, w którym publikowane są artykuły na wszystkie tematy w zakresie grzybów, w tym także porostów. Po raz pierwszy ukazało się jako dwumiesięcznik w styczniu 1909 r., wydawany przez Ogród Botaniczny w Nowym Jorku. Założycielem czasopisma i pierwszym naczelnym redaktorem był William Alphonso Murrill. Czasopismo stało się oficjalnym czasopismem Mycological Society of America, które nadal go publikuje. Powstało z połączenia Journal of Mycology i Biuletynu Mycological.

MycopathologiaW
Mycopathologia

Mycopathologia – recenzowane czasopismo naukowe poświęcone roli grzybów w chorobach ludzi i zwierząt, czyli mykologii medycznej i weterynaryjnej. Czasopismo w 1938 roku założył Wilhelm Junk w Hadze jako Mycopathologia. Od 1950 r. czasopismo wychodziło pod tytułem Mycopathologia & Mycologia Applicata, w 1975 znów powróciło do pierwotnego tytułu Mycopathologia. W latach 1959–1984 wychodził do czasopisma dodatek pod tytułem Iconographia Mycologica. Czasopismo wydawane jest przez Springer Link.

North American floraW
North American flora

North American flora – biologiczne czasopismo naukowe wydawane przez Ogród Botaniczny w Nowym Jorku. Publikowane w nim są artykuły z zakresu botaniki i mykologii. Planowano skompletować Florę w 34 tomach. Około 94 części z 24 tomów ukazało się w nieregularnych odstępach między 1905 a 1949 rokiem. Projekt został przerwany. Zamiast tego ukazuje się II seria flory północnoamerykańskiej, zapoczątkowana w 1954 roku (”North American flora series II, pt. 13.

PhytotaxaW
Phytotaxa

Phytotaxa – recenzowane czasopismo naukowe przeznaczone do szybkich publikacji na temat dowolnego aspektu botaniki systematycznej. Publikuje na szeroki zakres tematów, ale koncentruje się na nowych gatunkach, monografiach, florach, rewizjach, recenzjach i zagadnieniach typizacji. W czasopiśmie Phytotaxa publikowane są artykuły o wszystkich grupach organizmów objętych Międzynarodowym Kodeksem Nomenklatury Botanicznej: okrzemki, grzyby, glony, porosty, mchy, wątrobowce i rośliny naczyniowe, zarówno obecnie żyjące, jak i kopalne

Revisio generum plantarumW
Revisio generum plantarum

Revisio generum plantarum – traktat botaniczny niemieckiego botanika i mykologa Otto Kuntzego. Został opublikowany w trzech tomach; pierwsze dwa z nich ukazały się w 1891 r., a trzeci w dwóch częściach w 1893 i 1898 roku.

Revue mycologiqueW
Revue mycologique

Revue mycologique – wydawane w Tuluzie we Francji naukowe czasopismo publikujące artykuły z zakresu mykologii. Wydawane było w latach 1879–1906.

Société mycologique de FranceW
Société mycologique de France

Société mycologique de France – czasopismo naukowe (kwartalnik) wydawane przez Francuskie Towarzystwo Mykologiczne. Publikowane w nim były artykuły z różnych dziedzin mykologii. Wydawane było w latach w latach 1884–1923. Od 1924 roku czasopismo wychodziło pod tytułem Bulletin trimestriel de la Société mycologique de France, a po 1999 r. pod tytułem Bulletin de la Société mycologique de France. Artykuły napisane są w języku francuskim, ich streszczenia w języku angielskim i francuskim.

Sylloge fungorumW
Sylloge fungorum

Sylloge fungorum – praca w 26 tomach, rozpoczęta i napisana głównie przez włoskiego mykologa Pierra Andreę Saccardo (1845–1920). W latach 1882–1972 w jej opracowaniu uczestniczyli także inni mykolodzy.

Synopsis methodica fungorumW
Synopsis methodica fungorum

Synopsis methodica fungorum – dwutomowe dzieło autorstwa Christiaana Hendrika Persoona. Wydrukowane zostało w Getyndze w 1801 roku. W dziele tym Persoon opisał liczne nowe gatunki grzybów i wyższe taksony, m.in. takie jak Uredinales, Ustilaginales i Gasteromycetes.

Systema mycologicumW
Systema mycologicum

Systema mycologicum – trzytomowe dzieło, w którym Elias Fries sklasyfikował grzyby według ich cech morfologicznych; budowy zarodników, ich powierzchni i barwy, oraz szczegółów budowy owocnika. Była to pionierska praca, w której wzorując się na Karolu Linneuszu stworzył podwaliny sztucznej taksonomii grzybów. Powstało w latach 1831–32.

The Annals and magazine of natural historyW
The Annals and magazine of natural history

The Annals and magazine of natural history – ogólnie dostępne międzynarodowe czasopismo naukowe (rocznik), w którym publikowane są artykuły z zakresu botaniki, mykologii, zoologii i geologii. Jego następcą jest czasopismo Journal of natural history.

The Gardeners’ ChronicleW
The Gardeners’ Chronicle

The Gardeners’ Chronicle – brytyjskie czasopismo ogrodnicze obejmujące wszystkie możliwe aspekty ogrodnictwa.

The Journal of the Torrey Botanical SocietyW
The Journal of the Torrey Botanical Society

The Journal of the Torrey Botanical Society – najstarsze czasopismo botaniczne w obydwu Amerykach. Do 1997 roku wychodziło pod tytułem Bulletin of the Torrey Botanical Club. Publikowane w nim są artykuły z zakresu botaniki i mykologii z wyjątkiem ogrodnictwa. Szczególnie uwzględniane są badania przeprowadzone półkuli zachodniej lub dotyczące roślin i grzybów na tej półkuli.

Transactions of the British Mycological SocietyW
Transactions of the British Mycological Society

Transactions of the British Mycological Society – czasopismo naukowe Brytyjskiego Towarzystwa Mykologicznego. Publikowane w nim są artykuły z zakresu mykologii. Wydawane jest przez Cambridge University Press. Rocznie wychodzi 8 numerów. Sponsorami są: The LuEsther T Mertz Library, the New York Botanical Garden