
Sanguszkowie – magnacki ród książęcy (kniaziowski) herbu Pogoń Litewska, będący gałęzią litewskiej dynastii Giedyminowiczów, a wywodzący się od przyrodniego brata króla Władysława II Jagiełły - księcia Fiodora, syna wielkiego księcia litewskiego Olgierda, a wnuka wielkiego księcia litewskiego Giedymina. Nazwisko rodu pochodzi od imienia syna wspomnianego Fiodora - księcia Sanguszki.

Adam Aleksander Sanguszko – książę, kasztelan kijowski w 1618 r., wojewoda podolski w 1621 r., wojewoda wołyński w 1630 r., starosta włodzimierski, ostatni z linii koszyrskiej.

Aleksander Sanguszko – książę, kniaź peremylski, marszałek hospodarski w 1553 r. Był synem Andrzeja Michałowicza i Anny Chreptowicz. Ożenił się z Hanną Połubińską, potem z Nastazją Żylińską z którą miał syna Lwa (1533-1571).

Aleksander Sanguszkowic – książę, starosta włodzimierski w 1460 r. lub w 1480 r., krzemieniecki w 1484 r. Był synem Sanguszki Fiodorowica i Hanny. Miał dwóch synów: Michała (zm.1501) i Andrzej Aleksandrowicza.

Andrzej Aleksandrowicz Sanguszko – książę, namiestnik krzemieniecki w latach 1498-1522, bracławski i winnicki w 1500 r., starosta włodzimierski w latach 1508-1531, marszałek ziemi wołyńskiej w 1522 r. Syn Aleksandra Sanguszkowica, ożenił się z Marią Ostrogską, z którą miał synów: Romana, Fiodora oraz córki: Zofię, Marię, Zofię, Fiedorę, Wasylisę, Helena. Po raz drugi ożenił się z Bohdaną Odyncewicz, z którą miał córkę Hannę.

Andrzej Michałowicz Sanguszko – książę, marszałek hospodarski w latach 1522-1547, sprawca województwa kijowskiego w latach 1540-1542, starosta łucki w 1542 r., klucznik, horodniczy i mostowy łucki w 1564 r. Syn Michała i Anny Kopaczewicz. Ożenił się z Anną Chreptowicz, z którą miał syna Aleksandra Sanguszkę Koszyrskiego i córkę Annę Sanguszko Koszyrską, żonę Bohusza Koreckiego. Natomiast z drugą żoną Bohdaną Mścisławską córkę Hannę Sanguszko Koszyrską, żonę Mikołaja Sapiehy.

Anna Katarzyna z Sanguszków Radziwiłłowa, kanclerzyna wielka litewska, starosta człuchowski w latach 1719-1743.

Barbara Urszula z Duninów Sanguszkowa, pseud.: Dama; Pewna dama polska; Pewna zacna weteranka, – marszałkowa litewska, poetka, tłumaczka, moralistka i filantropka.

Dorota z Sanguszków Sanguszkowa – księżniczka, córka Eustachego Erazma i Klementyny z Czartoryskich. Wyszła za mąż za krewnego Karola Sanguszkę (1779-1840), wnuka Pawła Karola, którego Dorota była prawnuczką. Małżeństwo po roku zakończyło się rozwodem. Po nagłej śmierci córki Klementyna Czartoryska wraz z mężem ufundowała kościół pod wezwaniem św. Doroty w Sławucie. W krypcie tego kościoła pochowano Dorotę Sanguszkową.

Dymitr Sanguszko herbu Pogoń Litewska – starosta kaniowski, czerkaski i żytomierski.

Eustachy Stanisław Sanguszko herbu Pogoń Litewska – Namiestnik Galicji, marszałek Sejmu Krajowego we Lwowie, poseł do Rady Państwa, członek Izby Panów. Nigdy nie nauczył się języka niemieckiego, a z cesarzem rozmawiał po francusku.

Fiodor Sanguszko – książę ruski, starosta włodzimierski w 1531, marszałek ziemi wołyńskiej w 1535, starosta bracławski i winnicki w 1544. Syn Andrzeja Aleksandrowicza i Marii Ostrogskiej. Ożenił się z Hanną Despotówną, z którą miał synów: Dymitra (1530–1554), Romana (1537–1571), Jarosława oraz córkę Fiodorę.

Fiodor (Roman) Sanguszko – książę, syn Romana i Aleksandry z Chodkiewiczów. Kawaler, ostatni z linii niesuchoiżyskiej.

Helena Sanguszkówna, niekiedy Helena Sanguszko – polska księżniczka, działaczka społeczna, filantropka, członek założyciel Towarzystwa Tatrzańskiego.
Hieronim Janusz Sanguszko herbu Pogoń litewska – wojewoda wołyński od 1775 roku, miecznik litewski w 1775 roku, generał porucznik wojsk litewskich w 1775 roku, generał major wojsk koronnych w 1762 roku, starosta czerkaski, rotmistrz chorągwi pancernej w wojsku koronnym.

Hieronim Sanguszko (1651-1684/5) – książę, dworzanin królewski, starosta suraski.

Hrehory Sanguszko – książę, kasztelan lubaczowski w 1597 r., kasztelan bracławski w 1598 r. Był synem Lwa i Hanny de domo Ostyk. Ożenił się z Zofią Hołowczyńską, z którą miał syna Adama Aleksandra i córkę Annę Sanguszko, żonę Jerzego Krasickiego, chorążego halickiego, starosty dolińskiego, ojca Mikołaja, biskupa pomocniczego łuckiego, i Marcina Konstantego, kasztelana przemyskiego.

Hrihory Sanguszko – syn Wasyla i Anny ze Skorutów, herbu Korczak. Ożenił się z Nastazją Hornostajówną, z którą miał syna Andrzeja (1553-1591) i córkę Fiedorę.
Izabela Maria z Lubomirskich Sanguszkowa – księżna polska z rodu Lubomirskich.

Jadwiga Klementyna z Sanguszków Sapieżyna – córka Władysława Hieronima Sanguszki (1803–1870) i Izabeli Marii Lubomirskiej.

Jan Władysław Sanguszko – książę, starosta suraski.
Janusz Aleksander Sanguszko herbu Pogoń Litewska, miecznik wielki litewski od 1735 roku, marszałek nadworny litewski w latach 1750–1760, VIII i ostatni ordynat Ostrogski.

Janusz Modest Sanguszko – książę, strażnik wielki koronny w 1787 r., starosta krzemieniecki, odznaczony Orderem Orła Białego.

Józef Paulin Jan Adam Sanguszko, – marszałek wielki litewski od 1768, marszałek nadworny litewski od 1760, książę, starosta krzemieniecki i czerkaski.

Kazimierz Antoni Sanguszko – marszałek nadworny litewski od 1702, starosta poduświacki i bolnicki, książę.

Klementyna Maria Teresa z Czartoryskich Sanguszkowa – córka Józefa Klemensa Czartoryskiego i Doroty Barbary Jabłonowskiej (1760-1844).

Konstancja Kolumba Sanguszkowa z Denhoffów herbu Dzik – marszałkowa nadworna litewska.

Lew Sanguszko – książę, rotmistrz jazdy litewskiej. Był synem Aleksandra i Nastazji Żylińskiej. Ożenił się z Hanną de domo Ostyk, z którą miał syna Hrehorego (1566-1602).

Maria Klementyna z Sanguszków Potocka – polska księżna, żona namiestnika Królestwa Galicji i Lodomerii i dyplomaty Alfreda Józefa Potockiego.
Marianna Teofila z Lubomirskich Sanguszkowa – polska księżna.

Michał Sanguszko – był synem Aleksandra ; ożenił się z Anna Kopaczewicz, z którą miał syna Andrzeja Michałowicza Sanguszko i dwie córki: Nastazję Sanguszko (1510-1559) i Niewidanę Sanguszko Koszyrską.

Michał Sanguszkowic – książę, syn Sanguszko Fiodorowicza i Hanny. Ożenił się z Anną, z którą miał synów Janusza Sanguszko i Wasyla Sanguszkowicza Kowelskiego.

Natalia z Potockich Sanguszkowa herbu Pilawa – córka Anny Potockiej (1776-1867) i Aleksandra Potockiego.

Paweł Sanguszko, właśc. Paul François Roman Sanguszko – polski biznesmen.

Paweł Karol Sanguszko herbu Pogoń Litewska – książę, marszałek wielki litewski od 1734, marszałek nadworny litewski od 1713, podskarbi nadworny litewski od 1711. VII ordynat ostrogski, pułkownik gwardii litewskiej, starosta krzemieniecki i czerkaski, odznaczony Orderem Orła Białego. W 1708 roku był stolnikiem litewskim, w 1709 roku ustąpił z urzędu po powrocie Augusta II Mocnego, sędzia kapturowy na sejmie elekcyjnym 1733 roku.

Paweł Roman Sanguszko – ziemianin polski, członek austriackiej Izby Panów.
Roman Sanguszko – książę na Niesuchojeżach i Łokaczach, hetman polny litewski w latach 1567-1571, wojewoda bracławski w latach 1566-1571, starosta żytomierski, był wyznawcą prawosławia.

Roman Damian Sanguszko herbu Pogoń Litewska – polski książę, ordynat zasławski i kolekcjoner.

Roman Adam Stanisław Sanguszko herbu Pogoń Litewska – książę, patriota i działacz społeczny.

Roman Władysław Stanisław Andrzej Sanguszko – książę, ziemianin, hodowca koni arabskich, filantrop.

Samuel Szymon Sanguszko herbu Pogoń Litewska (1570–1638) – książę, wojewoda miński, potem witebski, pisarz.

Sanguszko Fedkowicz (Fiodorowic) herbu Pogoń Litewska – protoplasta rodu Sanguszków.

Andrzej Sanguszko – syn Hrihorego i Nastazji Hornostaj. Ożenił się z Zofią z Sapiehów, z którą miał ur. po 1570 syna Samuela Szymona Lubartowicza i córkę Helenę.

Wasyl Sanguszko – książę, dworzanin królewski w 1508 r., dzierżawca świsłowicki w 1543 r. Syn Michał Sanguszkowicza i Anny. Ożenił się z Anna Skoruć, z którą miał syna Hrihorego (1530-1555) i córki ur. po 1530: Hannę, Marynę, Magdalenę.

Władysław Hieronim Sanguszko herbu Pogoń Litewska, – polski książę, ziemianin galicyjski, polityk konserwatywny.