Susłogon arktycznyW
Susłogon arktyczny

Susłogon arktyczny, dawniej także: suseł północny – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae). Długość ciała u populacji amerykańskich 30–40 cm, a syberyjskich 24–33 cm, długość ogona 10–16 cm, ciężar 700–800 g. Populacje zamieszkujące tereny bardziej wysunięte na północ mają średnio większe rozmiary ciała od populacji południowych.

Burunduk syberyjskiW
Burunduk syberyjski

Burunduk syberyjski – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych.

KarłosusełW
Karłosuseł

Karłosuseł (Xerospermophilus) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Karłosuseł nakrapianyW
Karłosuseł nakrapiany

Karłosuseł nakrapiany – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Zamieszkuje suche regiony południowo-zachodnich stanów USA i północnego Meksyku.

Karłosuseł okrągłoogonowyW
Karłosuseł okrągłoogonowy

Karłosuseł okrągłoogonowy – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Zamieszkuje pustynne i stepowe tereny w południowo-wschodniej Kalifornii, południowej Nevadzie, zachodniej Arizonie oraz północno–wschodnie rejony Kalifornii Dolnej i Sonory w Meksyku.

Karłosuseł pustynnyW
Karłosuseł pustynny

Karłosuseł pustynny – endemiczny gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Zamieszkuje północno–zachodnie tereny Pustyni Mojave oraz dolinę Ovens w południowej części Kalifornii.

NieświszczukW
Nieświszczuk

Nieświszczuk (Cynomys) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae). Nieświszczuki zostały po raz pierwszy naukowo opisane w 1805 roku podczas ekspedycji Lewisa i Clarka.

Nieświszczuk czarnoogonowyW
Nieświszczuk czarnoogonowy

Nieświszczuk czarnoogonowy, dawniej: nieświszczuk zwany też pieskiem preriowym – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae). Jest jednym z pięciu gatunków gryzoni zaliczanych do rodzaju nieświszczuk (Cynomys). Zamieszkuje prerie na dużym obszarze Ameryki Północnej: od południowej części kanadyjskiej prowincji Saskatchewan po południowe regiony meksykańskiego stanu Coahuila oraz od wschodniej części stanu Nebraska po zachodnie krańce Montany.

Nieświszczuk płowyW
Nieświszczuk płowy

Nieświszczuk płowy – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych występujący w Górach Skalistych Stanach Zjednoczonych: w południowo-wschodniej części stanu Utah, południowo-zachodniej części Kolorado, północno-wschodniej części Arizony i w północno-zachodniej części Nowego Meksyku.

PaskosusełW
Paskosuseł

Paskosuseł (Ictidomys) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Paskosuseł lamparciW
Paskosuseł lamparci

Paskosuseł lamparci – gatunek niewielkiego naziemnego gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Jest szeroko rozpowszechniony na preriach i terenach trawiastych Ameryki Północnej.

PiaszczykW
Piaszczyk

Piaszczyk (Ammospermophilus) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Piaszczyk białoogonowyW
Piaszczyk białoogonowy

Piaszczyk białoogonowy – endemiczny gatunek świstaka zamieszkującego tereny we wschodniej części amerykańskiego stanu Kalifornia i tereny pod południowo-wschodniej części stanu Oregon po Kolorado i Nowy Meksyk, a na południe – także stan Kalifornia Dolna Południowa w północno-zachodnim Meksyku. Według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) zamieszkuje także w meksykańskim stanie Kalifornia Dolna oraz w amerykańskich stanach Utah, Nevada, Arizona i Idaho. IUCN wymienia gatunek w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek najmniejszej troski.

Piaszczyk opalonyW
Piaszczyk opalony

Piaszczyk opalony – endemiczny gatunek świstaka zamieszkującego w południowej części doliny San Joaquin w amerykańskim stanie Kalifornia. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia gatunek w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek zagrożony.

Piaszczyk pustynnyW
Piaszczyk pustynny

Piaszczyk pustynny – endemiczny gatunek świstaka zamieszkującego południowo-zachodnie części amerykańskich stanów Nowy Meksyk i Arizona oraz północno-zachodnią część meksykańskiego stanu Sonora.

PięknosusełW
Pięknosuseł

Pięknosuseł (Callospermophilus) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Pięknosuseł górskiW
Pięknosuseł górski

Pięknosuseł górski – endemiczny gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Zamieszkuje tereny w meksykańskim stanie Chihuahua.

Pięknosuseł kaskadowyW
Pięknosuseł kaskadowy

Pięknosuseł kaskadowy – endemiczny gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Zamieszkuje tereny w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Pięknosuseł złocistyW
Pięknosuseł złocisty

Pięknosuseł złocisty – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Zamieszkuje tereny w Stanach Zjednoczonych i Kanady.

Preriosuseł trawnyW
Preriosuseł trawny

Preriosuseł trawny – gatunek ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae). Zamieszkuje tereny w Kanadzie.

PręgowiecW
Pręgowiec

Pręgowiec (Tamias) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Pręgowiec amerykańskiW
Pręgowiec amerykański

Pręgowiec amerykański – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych występujący we wschodniej Ameryce Północnej.

SkałczakW
Skałczak

Skałczak (Sciurotamias) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Skałczak szczelinowyW
Skałczak szczelinowy

Skałczak szczelinowy – endemiczny gatunek gryzoni z rodziny wiewiórkowatych zamieszkujących w Chinach: w Pekinie, Tiencin, Chongqing, oraz w prowincjach Anhui, Gansu, Guizhou, Hebei, Henan, Hubei, Liaoning, Shaanxi, Shanxi, Syczuan, Junnan i regionie autonomicznym Ningxia.

SusełW
Suseł

Suseł (Spermophilus) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae). Systematyka taksonu podlegała wielu zmianom. W Polsce, dla gatunków które według wcześniejszego podziału należały do Spermophilus używano nazwy „suseł”.

Suseł anatolijskiW
Suseł anatolijski

Suseł anatolijski – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, zamieszkujący tereny tureckiej Anatolii, oraz w Armenii i północno-zachodnim Iranie, na wysokości od 800 do 2700 m n.p.m. Do gatunku zaliczana była także populacja zamieszkująca w górach Taurus, lecz w 2007 roku naukowcy opublikowali wyniki badań filogenetycznych z wykorzystaniem mitochondrialnego genu cytochromu b, na podstawie których wykazali, że susły zamieszkujące w górach Taurus winny być uznane za odrębny gatunek, któremu zaproponowali nazwę Spermophilus taurensis.

Suseł karłowatyW
Suseł karłowaty

Suseł karłowaty, dawniej: suseł karlik – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, zamieszkujący tereny od wschodniej Europy po Azję Środkową. Jest szkodnikiem upraw rolnych.

Suseł moręgowanyW
Suseł moręgowany

Suseł moręgowany – niewielki gryzoń z rodziny wiewiórkowatych zamieszkujący tereny Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce susła moręgowanego uznano za gatunek „zanikły lub prawdopodobnie zanikły” i objęto ścisłą ochroną gatunkową. Od 2005 w województwie opolskim, a od 2008 także w dolnośląskim prowadzi się reintrodukcję gatunku.

Suseł perełkowanyW
Suseł perełkowany

Suseł perełkowany – średniej wielkości gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Wielkością i kształtem zbliżony do wiewiórki, ale różni się od niej barwą sierści, mniejszymi uszami i krótszym ogonem. Jest gatunkiem endemicznym we wschodniej Europie. Występuje w Rosji, na Ukrainie, w Mołdawii, w niewielkim zakresie na Białorusi oraz w południowo-wschodniej Polsce. Suseł perełkowany jest zaliczany do gatunków zanikających. W Polsce spotykany jest jedynie między Wieprzem a Bugiem i jest objęty ochroną gatunkową, zaś cztery zwarte kolonie są objęte ochroną rezerwatową.

Suseł rdzawyW
Suseł rdzawy

Suseł rdzawy – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, zamieszkujący tereny w północnym Kazachstanie i w azjatyckiej części Rosji.

Suseł reliktowyW
Suseł reliktowy

Suseł reliktowy – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, zamieszkujący tereny w zachodniej części Tienszan w Kirgistanie i w południowo-wschodnim Kazachstanie oraz w Uzbekistanie na wysokościach 500 do 3200 m n.p.m. Zakres występowanie tego gatunku jest allopatyczny w stosunku do susła tienszańskiego, który zamieszkuje tereny we wschodniej części Tienszan.

Suseł żółtyW
Suseł żółty

Suseł żółty – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, zamieszkujący tereny w Kazachstanie, południowe części Uzbekistanu, zachodnią część Tadżykistanu i Turkmenistanu oraz w północnym Afganistanie, północno-wschodnim Iranie i na zachodzie regionu autonomicznego Sinciang w Chinach.

SusłogonW
Susłogon

Susłogon (Urocitellus) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Susłogon brunatnyW
Susłogon brunatny

Susłogon brunatny – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych występujący endemicznie na terenie amerykańskiego stanu Idaho. Susłogon brunatny po raz pierwszy został opisany przez Arthura H. Howella w 1928 roku i włączony do rodzaju Spermophilus. W 2009 roku amerykańscy zoolodzy Kristofer M. Helgen, F. Russell Cole, Lauren Helgen i Don E. Wilson przedstawili opracowanie rewidujące dotychczasowy podział systematyczny rodzaju Spermophilus. Spermophilus armatus został przez nich zaliczony do nowego rodzaju Urocitellus utworzonego z dawnego podrodzaju Urocitellus Obolenskij i otrzymał nazwę Urocitellus brunneus. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zaliczyła susłogony brunatne do gatunków krytycznie zagrożonych wymarciem i umieściła je w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych w kategorii CR.

Susłogon bylicowyW
Susłogon bylicowy

Susłogon bylicowy, dawniej także: suseł północno-amerykański – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych występujący w amerykańskich stanach: Idaho, Montana, Utah, Wyoming.

Susłogon falistyW
Susłogon falisty

Susłogon falisty, suseł długoogoniasty – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Zamieszkuje w Azji, głównie w chińskiej prowincji Heilongjiang i regionie autonomicznym Sinciang, we wschodnim Kazachstanie, w Mongolii oraz w południowej części Syberii.

Susłogon łąkowyW
Susłogon łąkowy

Susłogon łąkowy – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych występujący w amerykańskich: na wschodzie stanu Oregon, na północnym wschodzie Kaliformii, na południowym zachodzie Idaho, północno-centralnej części Newady i na południowo-wschodnich obrzeżach Utah.

Susłogon preriowyW
Susłogon preriowy

Susłogon preriowy, dawniej także: suseł Richardsona – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Zgodnie z naukową rewizją systematyki rodzaju Spermophilus susłogon preriowy został włączony do rodzaju Urocitellus.

Susłogon waszyngtońskiW
Susłogon waszyngtoński

Susłogon waszyngtoński, sporadycznie: suseł Washingtona – endemiczny gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Występowanie gatunku jest ograniczone do Wyżyny Kolumbii we wschodniej części stanu Waszyngton, oraz północnej części stanu Oregon.

SusłouchW
Susłouch

Susłouch (Otospermophilus) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Susłouch skalnyW
Susłouch skalny

Susłouch skalny – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae), gatunek typowy rodzaju Otospermophilus. Występuje w Meksyku i w południowo-zachodniej części USA. Wyróżniono 8 podgatunków.

SzorstkogrzbietW
Szorstkogrzbiet

Szorstkogrzbiet (Notocitellus) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Szorstkogrzbiet tropikalnyW
Szorstkogrzbiet tropikalny

Szorstkogrzbiet tropikalny – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych występujący endemicznie w południowo-zachodnim Meksyku: od wschodnich części stanów Jalisco i Michoacán, poprzez Wyżynę Meksykańską po północną część stanu Guerrero.

ŚwistakW
Świstak

Świstak (Marmota) – rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae). Rodzaj Marmota powstał w Ameryce Północnej. Przypuszcza się, że gatunkiem najbardziej podobnym do formy wyjściowej jest Marmota olympus. Polskie nazwy zwyczajowe większości gatunków nawiązują do dźwięków, jakie zwierzęta te wydają nawołując się lub w chwili zagrożenia.

Świstak alaskańskiW
Świstak alaskański

Świstak alaskański – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, zamieszkujący Góry Brooksa, góry Ray oraz Kokrines Hills w północnej części amerykańskiego stanu Alaska, od okolic wybrzeża Morza Czukockiego do granicy z kanadyjskim terytorium Jukon. Być może zamieszkuje także w północnej części tego terytorium. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia świstaka alaskańskiego w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek najmniejszej troski.

Świstak alpejskiW
Świstak alpejski

Świstak alpejski, dawniej także: świstak – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych.

Świstak amerykańskiW
Świstak amerykański

Świstak amerykański, świszcz – gatunek dużego gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Scuridae), największy z przedstawicieli rodzaju Marmota. W przeciwieństwie do większości przedstawicieli tego rodzaju jest zwierzęciem nizinnym. Zamieszkuje tereny Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Świstak czarnogłowyW
Świstak czarnogłowy

Świstak czarnogłowy, świstak czarnogłowy kamczacki - gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, jeden z przedstawicieli rodzaju Marmota.

Świstak himalajskiW
Świstak himalajski

Świstak himalajski – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, jeden z przedstawicieli rodzaju Marmota.

Świstak ogoniastyW
Świstak ogoniasty

Świstak ogoniasty zwany także świstakiem czerwonym – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae), jeden z przedstawicieli rodzaju Marmota.

Świstak olimpijskiW
Świstak olimpijski

Świstak olimpijski – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Bardzo bliski przodkowi świstaków północnoamerykańskich.Opis

Świstak siwyW
Świstak siwy

Świstak siwy, świstak kanadyjski - gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, jeden z przedstawicieli rodzaju Marmota.

Świstak stepowyW
Świstak stepowy

Świstak stepowy, bobak – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae), spokrewniony ze świstakiem alpejskim. Zamieszkuje stepy i górskie łąki w Europie Wschodniej i północno-zachodniej Azji.

Świstak syberyjskiW
Świstak syberyjski

Świstak syberyjski, nazywany także tarbaganem lub bobakiem mongolskim - gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, jeden z przedstawicieli rodzaju Marmota.

Świstak szaryW
Świstak szary

Świstak szary nazywany także ałtajskim, dawniej ałtajsko-tiańszańskim lub dwubarwnym – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae).

Świstak tatrzańskiW
Świstak tatrzański

Świstak tatrzański – endemiczny podgatunek świstaka występujący w Tatrach. W przeszłości był zwierzęciem łownym, w XIX wieku jego liczebność drastycznie spadła. Jest roślinożercą aktywnym latem, żyje w terytorialnych klanach rodzinnych w górach od regla górnego do piętra turniowego. Należy do najrzadziej występujących kręgowców w Polsce i podlega tu ścisłej ochronie gatunkowej. Chroniony jest także prawnie na Słowacji. Czerwona lista zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce oraz Polska czerwona księga zwierząt określają świstaka tatrzańskiego jako podgatunek silnie zagrożony (EN), zaś Czerwona lista dla Karpat dla Polski nadaje mu oznaczenie „CR” – skrajnie zagrożony. Jest to zwierzę stosunkowo słabo poznane.

Świstak tienszańskiW
Świstak tienszański

Świstak tienszański, świstak Menzbiera – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, jeden z przedstawicieli rodzaju Marmota.

Świstak wyspowyW
Świstak wyspowy

Świstak wyspowy, świstak z Vancouver - gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych, jeden z przedstawicieli rodzaju Marmota.

Świstak żółtobrzuchyW
Świstak żółtobrzuchy

Świstak żółtobrzuchy – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, jeden z przedstawicieli rodzaju Marmota. Spotykany na całym obszarze Ameryki Północnej, w rejonach wysokogórskich.