GrenzdorfW
Grenzdorf

Zivilgefangenenlager Grenzdorf – obóz hitlerowski na Pomorzu Gdańskim, czynny w latach 1939–1941.

Intelligenzaktion na PomorzuW
Intelligenzaktion na Pomorzu

Intelligenzaktion na Pomorzu – regionalna akcja eksterminacyjna przeprowadzona przez okupantów niemieckich w pierwszych miesiącach II wojny światowej na terenach Pomorza Nadwiślańskiego. Jej celem była likwidacja tak zwanej „polskiej warstwy przywódczej”.

Niemiecki obóz przesiedleńczy w ToruniuW
Niemiecki obóz przesiedleńczy w Toruniu

Niemiecki obóz przesiedleńczy w Toruniu -, obóz niemiecki dla wysiedlonych, a następnie podoboz (Unterlager) znajdujący się w latach 1940-1943 w Toruniu.

Stutthof (KL)W
Stutthof (KL)

Konzentrationslager Stutthof – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny utworzony na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska, w miejscowości Sztutowo, 36 km od Gdańska. Funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945.

Toruński Zakład ChromolitograficznyW
Toruński Zakład Chromolitograficzny

Toruński Zakład Chromolitograficzny – dawna drukarnia, a podczas II wojny światowej obóz przesiedleńczy w Toruniu.

Więzienie w Koronowie (1939–1945)W
Więzienie w Koronowie (1939–1945)

Więzienie w Koronowie (1939-1945) – ciężkie więzienie (Zuchthaus) zorganizowane przez okupacyjne władze niemieckie w budynkach przedwojennego polskiego zakładu karnego w Koronowie. Więzienie funkcjonowało od września 1939 do stycznia 1945 i przeszło przezeń około 1800 Polaków. Zakład karny w Koronowie był jednym z najcięższych więzień zorganizowanych przez Niemców na okupowanych terenach Pomorza. Do końca wojny zmarło tam 631 osadzonych.

Zakładnicy SzymbarscyW
Zakładnicy Szymbarscy

Zakładnicy Szymbarscy – 10 działaczy ruchu oporu z organizacji "Gryf Pomorski", rozstrzelanych podczas okupacji niemieckiej w dniu 24 maja 1944 roku w Szymbarku. Niemieccy żandarmi dokonali zbrodni w odwecie za zastrzelenie miejscowego Niemca - byłego strażnika w obozie koncentracyjnym Stutthof. Uroczystości pogrzebowe pomordowanych zakładników odbyły się dopiero w maju 1946, po przeniesieniu ciał ofiar z miejsca rozstrzelania na cmentarz w Szymbarku. Wśród ofiar znajdowali się m.in. Bronisław Brunka i Stanisław Patoka. W miejscu zbrodni znajduje się pomnik.