CzęstotliwośćW
Częstotliwość

Częstotliwość (częstość) – wielkość fizyczna określająca liczbę cykli zjawiska okresowego występujących w jednostce czasu. W układzie SI jednostką częstotliwości jest herc [Hz]. Częstotliwość 1 herca odpowiada występowaniu jednego zdarzenia (cyklu) w ciągu 1 sekundy. Najczęściej rozważa się częstotliwość w ruchu obrotowym, częstotliwość drgań, napięcia, fali.

Kąty RPYW
Kąty RPY

Kąty RPY – czyli kąty roll, pitch, yaw. Służą do wyrażenia chwilowych prędkości kątowych obracającej się bryły sztywnej. Są tworem teoretycznym podobnym do kątów Eulera.

Kąty RPYW
Kąty RPY

Kąty RPY – czyli kąty roll, pitch, yaw. Służą do wyrażenia chwilowych prędkości kątowych obracającej się bryły sztywnej. Są tworem teoretycznym podobnym do kątów Eulera.

Logarytmiczny dekrement tłumieniaW
Logarytmiczny dekrement tłumienia

Dekrement tłumienia – stosunek dwóch kolejnych amplitud w ruchu tłumionym

Okres (fizyka)W
Okres (fizyka)

Okres – w fizyce, czas wykonania jednego pełnego drgania w ruchu drgającym, czyli czas pomiędzy wystąpieniami tej samej fazy ruchu drgającego. Okres fali równy jest okresowi rozchodzących się drgań. Okres dotyczyć może również innych zjawisk fizycznych, które mają charakter oscylacji. W takim najogólniejszym znaczeniu, okresem nazywamy najmniejszy czas potrzebny na powtórzenie się wzoru oscylacji. Dla fali oznacza to odcinek czasu pomiędzy dwoma punktami fali o tej samej fazie, czyli np. między dwoma kolejnymi szczytami lub dolinami.

Promień LarmoraW
Promień Larmora

Promień Larmora – promień toru kołowego lub śrubowego, po którym poruszają się cząstki naładowane w jednorodnym polu magnetycznym. Jeżeli prędkość cząstki jest prostopadła do linii pola magnetycznego, torem ruchu jest okrąg. Promień cyklotronowy zależy od stosunku ładunku do masy cząstki oraz od jej prędkości i wartości indukcji pola magnetycznego. Zależność tę wyraża wzór

Przemieszczenie (fizyka)W
Przemieszczenie (fizyka)

Przemieszczenie – wektor łączący położenie początkowe z końcowym. Dla dowolnego ruchu krzywoliniowego wartość tego wektora jest mniejsza bądź równa drodze pokonanej przez ciało. Równość ma miejsce wówczas, gdy promień krzywizny toru dąży do nieskończoności.

Przyspieszenie dośrodkoweW
Przyspieszenie dośrodkowe

Przyspieszenie dośrodkowe (normalne) – składowa wektora przyspieszenia prostopadła do kierunku prędkości ciała, powstaje na skutek zmian kierunku prędkości i nie powoduje zmiany wartości prędkości.

PulsacjaW
Pulsacja

Pulsacja – wielkość określająca, jak szybko powtarza się dane zjawisko okresowe; oznaczana małą literą omega (ω). Pulsacja jest powiązana z częstotliwością (f) i okresem (T) poprzez następującą zależność: