
Droga magnetyczna jest to droga przepływu strumienia magnetycznego w obwodzie magnetycznym.

Energia magnetyczna wyraża wartość chwilowej energii magnetostatycznej zgromadzonej w materiale magnetycznym. Energia magnetyczna jest iloczynem lokalnej indukcji magnetycznej B i natężenia pola magnetycznego H, a jej jednostką jest J/m3.

Indukcja nasycenia – taka wartość indukcji magnetycznej powyżej której nie występuje dalszy wzrost magnetyzacji materiału pomimo zwiększania wartości pola magnesującego. Jak widać na rysunku obok, dla małych wartości pola magnesującego wzrost wartości indukcji jest praktycznie liniowy, natomiast powyżej pewnej wartości pętla "nasyca się' i przykładanie coraz większych wartości pola magnetycznego nie skutkuje dużymi zmianami indukcji magnetycznej. Powoduje to nieliniowe charakterystyki magnesowania ferromagnetyków.

Indukcyjność rozproszenia – w układzie dwóch cewek, jest dla każdej z nich indukcyjnością odpowiadającej tej części jej strumienia magnetycznego, który nie przechodzi przez drugą z nich. Na ogół indukcyjności rozproszenia obu cewek są różne, tak jak indukcyjności pochodzące od całego strumienia.

Koercja magnetyczna - wartość zewnętrznego pola magnetycznego jaką trzeba przyłożyć do ferromagnetyka, aby zmniejszyć do zera pozostałość magnetyczną.

Magnetyczny moment dipolowy – pseudowektorowa wielkość fizyczna cechująca dipol magnetyczny, która określa pole magnetyczne wytwarzane przez ciało oraz oddziaływanie dipola z zewnętrznym polem magnetycznym.

Promień Larmora – promień toru kołowego lub śrubowego, po którym poruszają się cząstki naładowane w jednorodnym polu magnetycznym. Jeżeli prędkość cząstki jest prostopadła do linii pola magnetycznego, torem ruchu jest okrąg. Promień cyklotronowy zależy od stosunku ładunku do masy cząstki oraz od jej prędkości i wartości indukcji pola magnetycznego. Zależność tę wyraża wzór

Przenikalność magnetyczna – wielkość określająca zdolność danego materiału (ośrodka) do zmiany indukcji magnetycznej przy zmianie natężenia pola magnetycznego.

Remanencja, namagnesowanie szczątkowe – wartość indukcji magnetycznej pozostała po usunięciu zewnętrznego pola magnetycznego magnesującego dany materiał ferromagnetyczny.