
Arawak, Arawakowie – grupy etniczne Indian Ameryki Południowej, posługujące się językami z rodziny arawackiej.

Chocó – zbiorcza nazwa kilku grup Indian zamieszkujących południowo-wschodnią część panamskiej prowincji Darién oraz przygraniczne tereny Kolumbii.

Kultura Czibcza-Muisca – kultura ludów żyjących w okresie konkwisty na wyżu Kolumbii, na wschód od górnego biegu rzeki Magdaleny, w okolicy dzisiejszych miast Bogota i Tunja. Ludy te nazywały siebie Muiskami lub Mwiskami co oznacza „ludzie”, „osoby”, człowiek”. Wytworzyły kulturę rozwijającą się od około 1000 do 1538 i uważaną za trzeci zespół wysokich cywilizacji Ameryki prekolumbijskiej, ustępujący jednak osiągnięciom Majów i Azteków w dawnym Meksyku oraz Inków na wyżu andyjskim.

Rdzenna ludność obu Ameryk, nazywana również Indianami – najliczniejsza z trzech, obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów i jednocześnie najbardziej zróżnicowana grupa ludności tubylczej, zamieszkująca oba kontynenty amerykańskie, obejmująca zarówno dawniej, jak i dziś setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

Indianie Guajiro, Wayúu – plemię zamieszkujące półwysep Guajiro na obszarze dwóch państw północnej Kolumbii i północno-zachodniej Wenezueli.

Karaibowie (Karibowie) – plemiona indiańskie zamieszkujące Wyspy Antylskie i północne terytoria Ameryki Południowej.

Keczua – grupa plemion indiańskich tworząca odrębną rodzinę językową, posługujących się dialektami języka keczua. Zamieszkują głównie obszary Andów na terenach Peru, Boliwii i Ekwadoru. Ich liczebność sięga kilkunastu milionów osób. Do tradycyjnych zajęć Keczua zalicza się uprawę zbóż i chów zwierząt, w mniejszym zakresie także tkactwo i garncarstwo.

Kuna (Cuna) – plemię Indian z pogranicza Panamy i Kolumbii, zamieszkujące autonomiczne terytorium Kuna Yala, w tym panamski archipelag San Blas. Sąsiadują z plemieniem Chocó.

Taironi – lud indiański zamieszkujący masyw Sierra Nevada de Santa Marta, twórca późno-prahistorycznej kultury zwanej współcześnie kulturą Tairona.

Ulu – odmiana prostej łodzi, dłubanki, użytkowana przez Indian Kuna.