Geografia WęgierW
Geografia Węgier

Węgry są krajem leżącym w Europie Środkowej, niemającym dostępu do morza. Państwo to charakteryzuje się nizinnym krajobrazem i ciepłym, umiarkowanym klimatem. Przez Węgry przepływa druga co do długości rzeka Europy – Dunaj. Kraj jest słabo zalesiony. Przyroda silnie przekształcona przez człowieka. Są nieomal w całości położone w nizinnej i równinnej Kotlinie Panońskiej. Wyjątkami są Średniogórze Północnowęgierskie – należące do Karpat pasmo średnich gór na północnym wschodzie kraju oraz Alpy Węgierskie na granicy zachodniej. Największe rzeki Węgier to Dunaj, Cisa i Drawa. Na Węgrzech leży największe jezioro Europy Środkowej – Balaton. W mieście Hévíz znajduje się największe na świecie jezioro termiczne – Hévíz.

Kotlina PołudniowosłowackaW
Kotlina Południowosłowacka

Kotlina Południowosłowacka – makroregion fizycznogeograficzny w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich w środkowej Słowacji i w północno-wschodnich Węgrzech.

Mała Wyspa ŻytniaW
Mała Wyspa Żytnia

Mała Wyspa Żytnia – wyspa rzeczna, położona na Węgrzech na Małej Nizinie Węgierskiej przy granicy ze Słowacją, ograniczona z jednej strony Dunajem, a z drugiej jego odnogą Dunajem Moszońskim. Nazywana jest tak dla odróżnienia od (Wielkiej) Wyspy Żytniej, położonej na Słowacji pomiędzy Dunajem a Małym Dunajem i Wagiem. Szerokość wyspy waha się od 6 do 8 km, długość wynosi 55,2 km, a powierzchnia – 375 km². Wysokość n.p.m. wynosi od 110 do 125 m. Na wyspie można odnaleźć m.in. miejscowości Mosonmagyaróvár, Halászi, Darnózseli, Dunasziget.

Mały BalatonW
Mały Balaton

Mały Balaton to okręg bogaty zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturalnym, położony na południowy zachód od Balatonu, w ujściu rzeki Zala. Jest to obszar błotnisty, znany z bardzo zmiennego poziomu wody. Jego znaczna część jest chroniona.

Niemcy karpaccyW
Niemcy karpaccy

Niemcy karpaccy – mniejszość narodowa, zamieszkała na terytorium Węgier i Słowacji, w obrębie Spiszu, Szarysza, Zemplina i Zakarpacia włącznie, po II wojnie światowej na mocy dekretów Beneša zostali w większości wysiedleni do Niemiec i Austrii.

PusztaW
Puszta

Puszta – bezleśna formacja roślinna typowa dla Wielkiej Niziny Węgierskiej, głównie doliny Cisy. Dawniej dominowała w tym obszarze roślinność stepowa na czarnoziemach, jednak w jej miejsce wprowadzono uprawy polowe. W efekcie stepy spotkać można obecnie tylko w obszarach chronionych i na niewielkich skrawkach wśród pól, poza tym pozostałości roślinności naturalnej i półnaturalnej zachowały się na glebach zasolonych i piaszczystych. Wyróżnia się pusztę lessową (stepową), alkaliczną (solniskową), piaszczystą i podmokłą. Siedliska przyrodnicze tworzące pusztę podlegają ochronie w europejskiej sieci Natura 2000.

Szentendrei-szigetW
Szentendrei-sziget

Szentendrei-sziget - wielka wyspa rzeczna na Dunaju. Długość - 31 km, maksymalna szerokość - 3,5 km, średnia szerokość - 2,3 km, powierzchnia - 56 km², wysokość nad poziomem morza - 100-124 m n.p.m. Szentendrei-sziget rozciąga się w Zakolu Dunaju od wysokości Wyszegradu do północnych przedmieść Budapesztu. Główny nurt Dunaju otacza wyspę od wschodu, zachodnia odnoga nosi nazwę Szentendrei-duna. Administracyjnie wyspa należy do powiatu Szentendre w komitacie Pest.

Tihany (półwysep)W
Tihany (półwysep)

Tihany – półwysep na jeziorze Balaton na Węgrzech. Wyrasta z północnego brzegu jeziora w kierunku południowym i sięgając na odległość ok. 1,5 km od brzegu południowego dzieli je na dwie części. Długość ok. 5,5 km, największa szerokość ok. 3,5 km. Z lądem łączy się wąskim, bagnistym przesmykiem. W przeszłości, przy wyższym stanie wód Balatonu, dzisiejszy półwysep był w istocie wyspą. Najwyższy punkt półwyspu, wzniesienie Csúcs-hegy w zachodniej części półwyspu, leży na wysokości 232 m n.p.m., a więc blisko 130 m powyżej poziomu Balatonu. Kilka innych wzgórz sięga lub nieznacznie przekracza poziomicę 200 m n.p.m. Zbudowany głównie z bazaltów i tufów wulkanicznych cały półwysep obfituje w liczne ślady dawnej aktywności wulkanicznej i postwulkanicznej. M. in. znaleziono tu pozostałości ok. 110 trzeciorzędowych i młodszych gejzerów w postaci kilku- kilkunastometrowej wysokości stożków, zbudowanych z krzemionki i węglanu wapnia, wytrąconych z gorącej wody. Największy z nich, o wysokości 30 m, zwany jest "Złotym Domem" - na skutek intensywnie żółtej barwy pokrywających go porostów. Inną osobliwością przyrodniczą półwyspu są również leżące na nim dwa jeziora, powstałe w kalderach dawnych wulkanów: Belső-tó oraz Külső-tó.

Tokajski region winiarskiW
Tokajski region winiarski

Tokajski region winiarski – region winiarski w północno-wschodnich Węgrzech i w południowo-wschodniej Słowacji.

Zakole DunajuW
Zakole Dunaju

Zakole Dunaju - przełomowy odcinek Dunaju, leżący na Węgrzech, na północ od Budapesztu.