Język aragońskiW
Język aragoński

Język aragoński – język zachodnioromański, używany obecnie przez około 11 tysięcy osób mieszkających w prowincji Huesca na obszarze autonomicznego regionu Aragonii w północnej Hiszpanii oraz przez 20 tysięcy osób jako drugi język. Z powodu długotrwałego braku formy standardowej nazywany jest dialektem aragońskim, niektóre źródła kwalifikują go jako odmianę języka hiszpańskiego.

Język baskijskiW
Język baskijski

Język baskijski – język Basków, zamieszkujących kilka prowincji na pograniczu Hiszpanii i Francji. Posługuje się nim dzisiaj ponad milion osób, z których ok. 90% mieszka w Hiszpanii.

Dialekt gipuzkoańskiW
Dialekt gipuzkoański

Dialekt gipuzkoański – dialekt języka baskijskiego, na którym oparta jest jego ustandaryzowana forma – batua. Jest używany w prowincji Guipúzcoa i w małej części Nawarry.

Język galicyjskiW
Język galicyjski

Język galicyjski lub galisyjski – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ok. 3,2 mln mieszkańców hiszpańskiej Galicji oraz sąsiednie prowincje Asturia, León i Zamora. Podtrzymywany jest także wśród wspólnot emigracyjnych Galisyjczyków w Argentynie, Brazylii i Meksyku.

Język erromintxelaW
Język erromintxela

Erromintxela – język charakterystyczny dla grupy Romów mieszkających w Baskonii, którzy również nazywają się Erromintxela. Czasami nazywany caló Basków lub errumantxela w języku angielskim; caló vasco, romaní vasco lub errominchela w języku hiszpańskim; i euskado-rromani lub euskado-romanii w języku francuskim. Chociaż szczegółowe opisy języka istnieją od końca XIX wieku, badania lingwistyczne rozpoczęto dopiero w latach 90. XX wieku.

Język katalońskiW
Język kataloński

Język kataloński – język romański z grupy zachodniej, mający status języka urzędowego w Andorze i hiszpańskich wspólnotach autonomicznych: Katalonii, Balearach i Walencji. Jest zrozumiały dla 9 milionów ludzi, z których większość zamieszkuje wymienione regiony Hiszpanii.

Język tartesyjskiW
Język tartesyjski

Język tartesyjski – język wymarły w ok. V wieku p.n.e. używany na południowo-wschodnim Półwyspie Iberyjskim. Był zapisywany pismem paleohiszpańskim. Obecnie znanych jest 95 napisów w języku tartesyjskim, z których najdłuższy zawiera 82 czytelne znaki.

Kataloński język migowyW
Kataloński język migowy

Kataloński język migowy – język z grupy języków migowych używany na terenie Hiszpanii, w regionie Katalonii. Jest wzajemnie zrozumiały z hiszpańskim językiem migowym, podobnie jak wzajemnie zrozumiałe są kataloński i hiszpański.

Język oksytańskiW
Język oksytański

Język oksytański, w Polsce częściej nazywany językiem prowansalskim – język należący do grupy romańskiej języków indoeuropejskich. Język oksytański jest blisko spokrewniony z językiem katalońskim, z którym tworzy diasystem oksytanoromański.

Język walenckiW
Język walencki

Język walencki – określenie języka katalońskiego używane we Wspólnocie Walenckiej zgodnie ze statutem autonomii.